Access Bilgileri (ders notum)

Access Bilgileri (ders notum)

by Hasan Yasin Türkyılmaz Mayıs 16, 2009

Tablolar veritabanının temel nesneleridir. Bilgilerin asıl tutuldugu yerdir. Sorgular, formlar ve raporlar tabloları kullanır. İstenilen kriterlere en uygun bölüm istediklerimizi listelemek için sorgulardır. Raporlar da işlemlerimiz bittiği zaman sonucu görüntülemek içindir. Makrolar, birden çok olan işlemin makro sayesinde, kısaca va çabucak yapılması sağlanır. Sihirbaz’da, tasarım seçiiliyken yeni’ye tıklanıp tasarım görünümü seçilir. -Alan adı- max 64 karakter.- Veri türü- de -alan adı-nın hangi türde veri saklayacağını ifade eder.

Veri türündeki;metin,alfabetik ve sayısal türde her türlü bilgi girişine izin verir. Max 255 (bit bazında) bilgileri girilebilir. Yani 8 bitlik veriler.

Not: Metinle benzer. 65535 karakter uzunlugunda veri girilmesini sağlıyor.

Sayı: Tablo üzerinde işlem yapılabilecek türden değerler girilmesini sağlar. Sayı tanımlanınca aşağıdaki alan boyutu bölümünde bayt olursa 0-255 byte arasındaki veri alır. Tam sayı olursa alan daha da büyür. -32768 ile …Uzun tamsayı da ise sınır kalmıyor.- 2 milyar 147 milyon 483.648 ile  … arasındaki sayılar arasındaki veriler kulllanılır.

@ işareti tek bir karakter girişine izin verir.

< işareti yazılanların hepsini küçük yapar.

> işareti de hepsini büyük yapar.


Giriş maskesi 0-9 arasında bir değere izin verir.-abc- karakterleri yazılamaz. Ayrıca bu tanımlama yapıldığında bilgi girişi yapılma zorunluluğu vardır.

0, tek karakterlik bilgi girişi. Dört tane 0, dört adet bilgi girişi yapılma zorunluluğu var. 9 tanımlanırsa; bilgi girişi yapmak zorunda değiliz.

# işareti tek bir rakam ya da boşluk girilmesine izin verir. Zorunluluk yok. Tanımlandığından daha az bilgi girişi yapabiliriz.

L işareti sadece alfabetik karakter giriş izni olur. Tanımlandığı adet kadar bilgi girişi zorunludur ve karakter arası boşluk kullanılmaz.

? işareti de sadece alfabetik bilgi veya -boşluk-a izin verir. Tanımlandığından daha az bilgi girişine izin verir.

A işareti sadece harf ve rakam girişine izin verir. Tanımlandığı kadar, o kadar giriş zorunluluğu var.

a işareti de; harf,rakam ve boşluk izini verir. Ve tanımlandığından daha az sayıda bilgi girişine izin verir.

& işareti de; herhangi bir karakter girişi yapılabilir. Tanımlandığı kadar bilgi girişi zorunluluğu var.

C işareti ise de;herhangi bir karakter girişi yapılabilir.Tanımlandığından daha az sayıda bilgi girişine izin verir.

Varsayılan değer: (yazdığımız herhangi bilgi) Tabloda o gözükür. Üzerine tıklayıp yazmaya başlayınca silinir.

Geçerlilik kuralı: Between 999 and 9999 yazılırsa bu aralıkta bir sayı girişine izin verir.>=999 veya 1000 and <=9999 diye de yazılabilir.

Geçerlilik metni: Geçerlilik kuralı dışında birşey gerçekleşirse oraya yazılan yazı uyarı olarak çıkar.

Branş için; elimizde hazır olan tablolardan, arama sihirbazı veri türünden seçilecek. İki seçenek çıkar karşımıza;birisi aramayı önermekte diğeri ise ben yazacağım seçeneği.

Formlar–>

Raporlar: Yazıcıdan çıktı alabilmemiz için. Sihirbazı kullanırsak, oluşturulacak tabloyu seçiyoruz. ‘Tamam’ ve ‘aç’ sekmelerinden sonra rapor oluşturulacak tablo seçilmiş durumdadır. Sorgu varsa o da oluşturulabilir. Katılmasını istediğimiz alanları ‘ekle çıkar’dan ekleyebiliriz. Gruplandırma için,
seçim yapabiliriz. Sıralamaları da yapabiliriz sonra. Rapor yerleşimini düzenleriz seçerek. Kağıt düzeni seçiliir. Bir stil seçeriz sonra. Sonlandırdığımızda yazıcıya çıkabilecek olan rapor karşımızda…

Ders notu bu kadarlık…Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: