Amazon “ileriye yönelik” kargolamayı tescilledi

Amazon “ileriye yönelik” kargolamayı tescilledi

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ocak 25, 2014

Amazon “ileriye yönelik” kargolamayı tescilledi. Siz daha satın almadan ihtiyaç duyduklarınızı erken kargolayabilmek için.

Geçen yıl Amazon’un insansız hava araçlarıyla kargolama yapacağı duyurulmuştu. Eticaret devi  iddia edildiği üzere çok daha totaliter bir davranış içeren “erken kargolama” üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Amazon; daha kullanıcılar satın almadan satın alacakları şeyleri tahmin ederek, genel olarak kullandıkları adreslerine veya bulundukları yerin kapısına kadar teslim eden ki tıklansa da tıklanmasa da bu eylemi gerçekleştirerek kargo teslimat süresini ortadan kaldıracak kargolama sistemi tescilini kayda geçirdi.

Bu gerçekten ileriye dönük bir adım. Aracı olan insanı eticaret üzerinden tamamen silip atmak… Neden olmasın ki! Makineler otonom olarak ürünleri satın alsınlar başka bir otonom makineler aracılığıyla bunu teslim etsinler. Tabi bu sırada bedeni titreyen alıcılar, bugün de makinelerin organlarını parça parça toplama endişesi yaşayarak kapılarını açar ve kargoyu teslim alırlar. Bundan daha doğal ne olabilir ki!

Belki gelecekte vereceğiniz veya vermeyeceğiniz, 2 dk önce verdiğiniz veya vermeyi düşündüğünüz, belki de bir hafta önce isteyebileceğiniz %99.9 olasılığa yaklaşan bir ürün için kapınızın zili her an çalabilir. Tahmini olarak ve yakın olarak Amazon’un hedeflediği şey budur.

Patent 2012 ağustosuna ait. Amazon’un “ileriye dönük” kargolama adını verdiği bir isme sahip. Alttaki görselde detayları mevcut bu patentle ilgili;

Gördüğünüz üzere yukarıdaki şemada erken kargolamaya dair pek detaylı bir ipucu bulamasak da Amazon’un tek tıklama ile satın alma sistemi ve üstteki hub ve dağıtım şemasındaki beklenilen/tahmin edilen kargo ve tahmin edilmeyen kargo ayrımlaması patentin içeriğiyle ilgili bilgiyi de doğrulamakta.

Gelecekte bizler web sitelerinden ürün bakmakla vakit geçirmeyi bırakacak mıyız bilemeyiz. Fakat bu patent dahi gelecekte çok farklı bir eticaret deneyimi yaşayacağımızın kanıtı niteliğinde!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: