Top

Aşk, Elif Şafak (inceleme)

Aşk, Elif Şafak (inceleme)

Elif Şafak’ın, Doğan Kitap’tan çıkan özel baskısı. 450.000’lik bir gri kapaklı Aşk…

Gri kapaklı Aşk için ek olarak da yazara dair röportaj, inceleme ve eleştiriler yer almakta. Kitabın baskısı çok iyi olmasına ve üzerinde titizlikle çalışılmasına rağmen yaklaşık 5 adet imla hatası vardı. 420 sayfa ayrıca…

Kitabın ilk sayfalarında çeviriden bahsediliyor. Neyleri çevirdiğine dair bir belirsizlik var. Ben bu kadar güzel bir kitabın, o sözden dolayı Elif Şafak’ın yazabildiğine tereddütüm var hatta.

İlk başta okumaya başladığımda yabancı birisinden bahsedildiğini görünce kitaptan soğuduğumu ama ön yargıyla yaklaşmamam gerektiğini de bildiğimi ve ona göre davrandığımı söylemeliyim. Ama sonraları kitaba ısınıyorsunuz ve sizi içine çekiyor. Kitabı bitirip büyüsü solana kadar da siz, onun içine sığınıyorsunuz ve beraber o diyarlarda yaşıyorsunuz.

Her bir kişinin içsel sözlerine değiniliyor ve o kişiye ayrılıyor bir tarih ile o parça. Bir tek A.Z.Zahara’nın iç gözlemine yer verilmiyor. Onunki ise mektuplarla ifade ediliyor ve Ella’nın ağzından dile getiriliyor.  A.Z.Zahara’nın yazmış olduğu kitaba dair yazılması gereken bir inceleme ve bu incelemenin Ella üzerindeki değişimleri konu alıyor kitap. Aşk Şeriati bu kitabın adı. Bundan dolayı da Şems-i Tebrizi ve Mevlana’ya dair de bilgiler verilerek aşkın coğrafya, zaman ve mekan farkı olmaksızın değişmediğini bizlere sunuyor Şafak.

Elif Şafak’ın Osmanlıca sözlük kullanmaktaki bu hırsı, gençlere bunu aşılama hevesi çok saçma ve gereksiz. Günümüz Türkçesi ile yeterince kendimizi ifade edebildiğimiz gibi bilim dili olarak da kullanabiliriz, hiçbir yabancı sözcük kullanmadan. Hoş! Yabancı sözcükten arındırmaya kalksak kim bilir ne kadar sözcük kalır geriye.

40 Kuralı da unutmamak gerek tabi…

Kitabın kimi yerde konuştuğunu hissediyorsunuz ve bunu Şafak’ın bu şekilde kullanması da ayrı bir tat vermiş. İsimler de çok belirgin olduğu için unutmuyoruz ve hepsi yerli yerinde zevkle takip ediliyor.

Genel olarak, harika bir dile sahip ama bir o kadar da gereksizce kullanıldığını düşündüğümü Osmanlıca sözcüklere yer verilmiş, anlatım harika sıkmıyor hiçbir şekilde ve yer yer de bilgiler ediniyorsunuz, geçmişe yolculuk ediyorsunuz. Zaman, mekan, kalp fark etmeksizin okumaktan zevk alacağınız bir kitap kesinlikle.


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

AŞK Elif Şafak

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Beni Asıl Hayat Aldattı -İnceleme- başlıklı makalemizde aldattı, asıl ve Ask hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious