Aşk, Elif Şafak (inceleme)

Aşk, Elif Şafak (inceleme)

by Hasan Yasin Türkyılmaz Şubat 14, 2010

Elif Şafak’ın, Doğan Kitap’tan çıkan özel baskısı. 450.000’lik bir gri kapaklı Aşk…

Gri kapaklı Aşk için ek olarak da yazara dair röportaj, inceleme ve eleştiriler yer almakta. Kitabın baskısı çok iyi olmasına ve üzerinde titizlikle çalışılmasına rağmen yaklaşık 5 adet imla hatası vardı. 420 sayfa ayrıca…

Kitabın ilk sayfalarında çeviriden bahsediliyor. Neyleri çevirdiğine dair bir belirsizlik var. Ben bu kadar güzel bir kitabın, o sözden dolayı Elif Şafak’ın yazabildiğine tereddütüm var hatta.

İlk başta okumaya başladığımda yabancı birisinden bahsedildiğini görünce kitaptan soğuduğumu ama ön yargıyla yaklaşmamam gerektiğini de bildiğimi ve ona göre davrandığımı söylemeliyim. Ama sonraları kitaba ısınıyorsunuz ve sizi içine çekiyor. Kitabı bitirip büyüsü solana kadar da siz, onun içine sığınıyorsunuz ve beraber o diyarlarda yaşıyorsunuz.

Her bir kişinin içsel sözlerine değiniliyor ve o kişiye ayrılıyor bir tarih ile o parça. Bir tek A.Z.Zahara’nın iç gözlemine yer verilmiyor. Onunki ise mektuplarla ifade ediliyor ve Ella’nın ağzından dile getiriliyor.  A.Z.Zahara’nın yazmış olduğu kitaba dair yazılması gereken bir inceleme ve bu incelemenin Ella üzerindeki değişimleri konu alıyor kitap. Aşk Şeriati bu kitabın adı. Bundan dolayı da Şems-i Tebrizi ve Mevlana’ya dair de bilgiler verilerek aşkın coğrafya, zaman ve mekan farkı olmaksızın değişmediğini bizlere sunuyor Şafak.

Elif Şafak’ın Osmanlıca sözlük kullanmaktaki bu hırsı, gençlere bunu aşılama hevesi çok saçma ve gereksiz. Günümüz Türkçesi ile yeterince kendimizi ifade edebildiğimiz gibi bilim dili olarak da kullanabiliriz, hiçbir yabancı sözcük kullanmadan. Hoş! Yabancı sözcükten arındırmaya kalksak kim bilir ne kadar sözcük kalır geriye.

40 Kuralı da unutmamak gerek tabi…

Kitabın kimi yerde konuştuğunu hissediyorsunuz ve bunu Şafak’ın bu şekilde kullanması da ayrı bir tat vermiş. İsimler de çok belirgin olduğu için unutmuyoruz ve hepsi yerli yerinde zevkle takip ediliyor.

Genel olarak, harika bir dile sahip ama bir o kadar da gereksizce kullanıldığını düşündüğümü Osmanlıca sözcüklere yer verilmiş, anlatım harika sıkmıyor hiçbir şekilde ve yer yer de bilgiler ediniyorsunuz, geçmişe yolculuk ediyorsunuz. Zaman, mekan, kalp fark etmeksizin okumaktan zevk alacağınız bir kitap kesinlikle.


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

AŞK Elif Şafak

 

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Sizinle yatmış mıydık?
Hasan Yasin Türkyılmaz
Aşk tesadüfleri sever-miş…
Hasan Yasin Türkyılmaz
Aşık olma ve Aşk
Hasan Yasin Türkyılmaz

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Ömer Şehap

  Çok güzel anlatmışsın Hasan teşekkürler 🙂
  Bu kitaba biz baktığımızda kitap reyonuna bakan beyfendi bize “magazinsel yazar” olarak nitelendirdi Şafak’ı 🙂

  Cevapla
  • Hasan

   Ben teşekkür ederim. Magazinsel olarak da anmakta haklı olabilir. Çünkü bu kadar güzel bir kitabı yayımlamak ve satışını yapmak Doğan Kitap için büyük bir avantaj yani kar olurdu ki öyle de oldu ve bunu da reklamlar ile ve yazarı tanıtmak ile yaptığı için Elif Şafak da bu damgayı yemiş oldu bazı kesimlerce.

   Ayrıca kitabı manav reyonuna uğrar gibi şu günlerde süper-hiper marketlerden alıyoruz. Kredi kartı bazen bunu yapmamıza neden oluyor. Güzel, hoş ama; bir kitabı en güzel kokusunu içimize çekerek ve binlercesinin ve bizim gibi başka kitap severlerin gezindiği bir yerden almak çok daha keyifli olsa gerek.

   Yorumun ve ilgin için teşekkürler… 🙂

 • çiğdem

  Tanıtım için teşekkürler.. Ben Elif Şafak’ın kitaplarını ilk okumaya başladığımda inanılmaz sıkılıyorum. Ama sabredip devam ettiğimde kitabın içinde yaşamaya başlıyorum. Yazarın uslubu bu sebeple ilgili çekiyor.. Belirtmek istedim.. Severim kendisini 🙂 Özellikle Siyah Süt kitabını.

  Cevapla
  • Hasan

   Yorumun için ben teşekkür ederim. 🙂

%d blogcu bunu beğendi: