Avatar (2009) Film İncelemesi

Avatar (2009) Film İncelemesi

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ocak 02, 2010

Torrent dosyası olarak indirmek için filmi buraya tıklayınız…

İmdb’de yer alan film detayları için buraya tıklayınız…

Filmin Kurgusu

Engelli bir Amerikan vatandaşı olduğu hissettirilen -aslında Amerika’dan hiç bahsedilmiyor ve bu durum sanki normal bir şeymiş gibi yani her filmde yer alanlar Amerikalı ve Vietnam’da yer almış birisi gibi gösteriliyor- Jake Sully karakterinin başından geçenler anlatılıyor. Tıpkı bir günlüğe düşen notlar gibi ya da bir vloga düşen görüntüler gibi…

Ve macera Dünya’dan Pandora adı verilen bir gezegene kayıyor. Na’vi adı verilen bir ırk yer almakta orada ve bir elementi elde etmek uğruna Dünyalı affedersiniz Amerikalı jhonny’ler ırkı yok etmek uğruna o elementi elde etmeye çalışıyorlar.

Avatar ne peki diyeceksiniz… Avatar ise bu elementi elde etmek uğruna düşünsel olarak içine girilen ve yapay olarak üretilen Na’vi bedeni… Film zaten buna dair ve tüm heyecanı içeren de bu. Bu yüzden bahsedilmemesi gereken kısım.

İncelemem

Film 2.30 saat civarı sürüyor. Ve izlediğim süre boyunca pek bir hataya rastlamadım. Sözü edilemeyecek bu hatalar bu yüzden . Film bir bilim kurgu ve hem senaryo yönünden hem efektler yönünden bir saçmalık ortaya çıkmamış. Herşey tutarlı ve insan, filmde de Sully’nin repliğinde yer alan “Hangisi artık gerçek dünyam fark edemiyorum!” diye de bir özleme meyili oluyor. Yani keşke Pandora gibi bir yerde yaşasak diyesi geliyor.

Film, kendine çok iyi bağlamakta izleyiciyi.

Kapitalist dünyanın; verdiği sahtelikler, emekleri sömürmesi, kendi benliğimizi kaybettirmesinin sonucu olarak insan olarak bir yıkıma uğrayışımızın bir eleştirisi mahiyetinde olduğunu görebiliyoruz filmin. Her şey birer simgeden ibaret diyebilirim. Sadece mavi renkten oluşan Na’viler; ırk ayrımından söz edilemeyecek durumda, komünal bir yaşam sürmekteler ve klanlar halindeler, doğanın ruhunu hissedebiliyorlar ve saf olarak kalması için uğraşıyorlar. İnsan ırkının ise gözlerini para bürümüş ve para yüzünden ellerine kan bulaşmış. Ayrıca İnsan ırkının gelişmiş teknolojisi ve gözetlemek için yüksek güçlü adamları ve askerleri olduğu halde Na’vilere yeniliyorlar.

Pandora’da hiçbir güçsüzlük yok. Her şey doğal ve doğayı ne kadar hissedebilirsen o kadar hakim olabiliyorsun ve yaşamaktan o derece tat alıyorsun. Günümüz, dünyamızdaki gibi aşağılanmalar ile zehir olmuyor. Ezilmiyorsun, insan olmaktan çıkmıyorsun.

Kendileri ne yaparsa onu kullanıyorlar ve ona sahip oluyorlar. Kısaca; bu film bir kapitalizm ile komünal yaşamın savaşını konu alıyor ve parayı emekler alt ediyor.  Jake Sully ise bu uğurda kendi ırkına karşı çıkıp Na’vi olmayı tercih ediyor. Keşke biz de tercih edebilsek!

Puanlama

Senaryo                                                                          %90

Yönetmenlik                                                              % 85

Koltuğa bağlayıcılık                                               %80

Oyunculuk                                                                   %90

Sonucun tahmin edilebilirliği                       %82

Sonuca bağlama                                                       %85

Genel                                                                                %85

İmdb puanı                                                                  %88

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: