Ayfer Tunç; Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi -İnceleme-

Ayfer Tunç; Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi -İnceleme-

by Hasan Yasin Türkyılmaz Eylül 18, 2009

Can Yayınlarının 2009 Şubat, 1. basımı olan bu kitap bir roman. 482 sayfa Karışık Dizini’yle beraber.

Ayfer Tunç’un kaleme aldığı güzel yapıtlardan birisi… Kitap tam bir dedikodu kaynağı, sonlara yaklaştıça da felaket tellalı… Dedikodu dedim çünkü adından anlaşılacağı üzere yazarımız kendi yaratıcılığını kullanarak insanların yaşamlarını ayrıntılarıyla vermiş.

Ailelerin;soyların,sopların isimlerini ben pek aklımda tutamam. Ama yazarmız burada işi öyle abartmış ki, başında ve ortasında kaybettiğim karakterleri sona doğru yeniden yakalayabildim. Bütün insanların hayatlarını bir çırpıda anlatabiliyor, derinlemesine işliyor. Bir bakıma yazarken kendi boş zamanını değerlendirmiş ve kendi kendine birilerini anlatmış.

Kitap; bizim asrımızda ilerlerken birden Osmanlı dönemlerine iniyor sonra yine yavaş yavaş zaman aralıkları artıyor ve günümüze de ulaşıyor. Dünyanın heryerine ulaşıyor ve çevrenizden birisi olan insanlarla size sesleniyor.

Benim gibiyseniz okurken hep, ” Ne’den bahsediyordu, nereye geldi?” diyeceksiniz. Çünkü her seferinde anlattığı olayın akışını bozarak, araya silsile hikayelerini anlatmaya başlıyor. Bittiğindeyse, ben nerede kaldığımı unutuyorum.

Toplumumuzdaki her insanın yaşayış şeklini iyi incelemiş olan yazar, hepsini iyi bir şekilde de bizlere sunuyor yine. Ne yaparsak yapalım; cemaatleşmiş bir özelliğe sahip olan toplumumuzda, insanlarımız hep bir yerlerden yediği baskılar nedeniyle dışlanıyor ve göç etmek zorunda kalıyor,romanda. Gerçek hayat da böyle ve yazar gerçekten iyi yansıtmış bunu. İnsanlara ayrıca bir de iç gözlemi var. Psikolojik tahlillere de geniş ölçüde yer vermiş yazarımız. Bu yüzden, herçeşit tekniği kullanmasıyla kitap daha zevkli ve okunası hale gelmiş.

Kitabın bitişini çok basit bırakmış gibi gözükse de aslında tüm kitabı aynı tempoda sürdürüyor. Aynı tempoyla da bitiyor ve Karadeniz’de yer alan bu tımarhanenin bütün tarihini bize yalan yanlış anlatmış oluyor.


Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi Ayfer Tunç

 

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: