Ana sayfa » İnceleme » Bir Sinefil Rüyası: Sınırsız Sinema

Bir Sinefil Rüyası: Sınırsız Sinema

tarafından Hasan Yasin Türkyılmaz
0 yorum 31 gösterim

Bir Sinefil Rüyası: Sınırsız Sinema

Sinema tutkusu… Şöyle bir geçmişe baktığımda en erken sahip olduğum, üzerine en çok düştüğüm ve en vazgeçemediğim tutkum sinema oldu. Ortaokul 14yıllarında, babamın futbol için üye olduğu paralı yayın yapan bir kanal sayesinde zaten meraklı olduğum sinemaya iyice bağlanmıştım. Kanal, yakın zamanda vizyonda olan filmleri kısa sürede seanslar halinde gün içerisinde yayınlıyordu. Her ay gönderdikleri dergiyi hatim etmiş, film saatlerini ezberler hale gelmiştim. Yıllar geçtikçe bu tutku içimde öyle büyüdü ki artık TV’den film seyretmek benim için sıradan ve tekdüze bir hale gelmişti. Evde dört duvar arasında film izlemekle, o müthiş sinema salonlarının kokusuyla, dokusuyla, yarattığı bütünleşme hissiyatıyla film izlemek hiçbir zaman aynı şeyler değil. O görüntüyü, sesi, tüm dokularınızla hissetmenin verdiği haz tarif edilemez. Çocukluğumdan bu yana gelişen film bağımlılığım sayesinde sinema salonlarına da tutkuyla bağlandım. Tabii zorlu eğitim hayatı ve akabinde haftanın altı günü yoğun bir şekilde çalışılan özel sektördeki iş hayatı nedeniyle sinema salonlarıyla buluşmalarımız biraz sekteye uğramıştı. Bir de bilet ücretlerindeki fahiş artışlar beni salonlardan soğuttu. Adanmış bir sinefilseniz, maaşınızın ciddi bir bölümünü reklamların dakikalarca sürdüğü sinema salonlarına yatırmak zorundasınız.

Uzun zamandır, sinema seyirciliğimi tekrardan layıkıyla yerine getirmek adına bütçemi sarsmadan bilet almanın yolunu ararken, Habertürk’ün bir haberi sayesinde bir sinema portalı keşfettim: Sinemia. Tabii internette birçok sinema sitesi/portalı var. Ancak baktığınızda bunların birçoğunun, birbirinin kopyası olduğunu görüyorsunuz. Hatta birçok kez, yanlış seans saatlerini bile kopyaladıklarını fark ettim. Sinema hakkındaki bilgiler ise sıradan tanıtımlardan ve yapımcı şirketin paylaştığı tanıtım bültenlerinin Türkçeye çevrilmiş hallerinden oluşuyor. Yurtdışında ‘’movie reviews’’ denilen film yorumları çok revaçtadır bilirsiniz. Sinema konusunda uzman kişilerin belli bir konsept üzerinden filmi değerlendirmesi, internet ve iletişim çağında birçok kişiyi direkt olarak filme yönlendirebiliyor ya da filmden uzaklaştırabiliyor.

Sinemaseverleri memnun edecek bir uygulama: Sinemia

Arayış içindeyken denk geldiğim Sinemia’nın sosyal blogu, tam da aradığım içeriği sundu bana. Özellikle son yıllarda paylaşım dünyasının ana akımı olan ‘’listeleme’’ konuları, hem sıkmadan, hem de bilgilendirerek sitede daha uzun vakit geçirmemi sağladı. Sinemia’nın blogunda, ‘’Mutlaka İzlenmesi Gereken En Güzel 100 film’’, ‘’Kötü Geçen Gününüzü Düzeltecek ve Sıkıntılarınızı Geçirerek Sizi Motive Edecek Pozitif Filmler’’ gibi birçok eğlenceli, bilgilendirici ve izlediğimiz filmlerin farklı yönlerine dikkat çeken paylaşımlar da var. Açıkçası bir zaman sonra başka yazı var mı diye siteye devamlı bakma ihtiyacı duyuyorsunuz. Yazılar sıklıkla güncellendiği için her baktığınızda da aradığınızı buluyor olmanız çok güzel.

Benim için bir sinema bloğunda olması gereken en büyük özelliklerden biri haberlerin güncel olması; dünyadaki trendleri takip etmesi. Dünyada bir Star Wars ya da X-Men çılgınlığı yaşanırken, farklı ve özgün içeriklerle karşılaşmak, dünyadaki gündeme ayak uydurabilmek insanı memnun ediyor.

Seans saatlerinin doğruluğu konusunda tüm sinemaseverler web sitelerinde sorun yaşamıştır eminim ki. Siteden bakıp da bilet almaya kalktığınızda saat ve salon uyuşmazlığı olması çok can sıkıcı bir durum. Bazı durumlarda, vizyondan kalkan filmlerin hala o sinemada gösteriliyormuş gibi listelenmesi sorunu da yaşanıyor. Sinemia’yı keşfedip sinema seanslarına baktıktan sonra böyle bir sorun yaşamadım.

Akıllı arama ile seanslara kolay ulaşım

‘’Akıllı Arama’ adlı, kullanıcı dostu bir arama butonu yapmışlar. İzlemek istediğiniz filmi, sinema salonunu ve saati kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Sitenin fragmanlar bölümünde, tüm filmlerin en güncel fragmanları var ve bunların birçoğu Türkçe altyazılı. Bu da film hakkında bilgi almak isteyen kişilere kolaylık sunuyor.

Sitenin en çok ‘’En İyi Filmler’’ bölümünü sevdim. Hem geçmişe yönelik, hem de popüler sinema konularını yorumlayan ‘’En İyiler‘‘ listeleri var bu bölümde. Özellikle sinemayla yeni ilgilenmeye başlayanlar bu listelerle kolay ve eğlenceli bir şekilde sinema dağarcıklarını genişletebilirler. O gün canınız romantik komedi filmi İzlemek İstedi Ama Sıradan, Birbirinin Kopyası Olan Filmlerle Vakit Kaybetmek İstemiyorsunuz. Oradan ‘’En İyi 100 Romantik Komedi filmi’’ gibi listelere bakıp, hem bilgilenebilir, hem de kendinize hafta sonu için iddialı bir film listesi hazırlayabilirsiniz.

Yazının girişinde, günümüzde bilet fiyatlarının bütçe için ciddi problemler oluşturduğundan bahsetmiştim. Sinemia’nın bloğunda daha detaylı bilgi bulunabilen ‘’2 Bilet Fiyatına Sınırsızca Sinema‘‘ şeklinde özetlenebilecek ‘’Özel Sinema Kulübü‘‘ adlı bir uygulaması var. Bu uygulamaya davet sistemiyle üye olunuyor. Davetiyeyi Facebook, Linkedin ya da mail hesabınız yoluyla talep ediyorsunuz, hızlı bir onay sürecinden sonra seçtiğiniz üyelik kapsamında kartınız geliyor. Siz de arkadaşlarınızı davet ederek portala üye olmalarını sağlayabiliyorsunuz.

Sinemia’nın bu uygulaması hem kullanıcı dostu olması, hem de farklı avantajlar içermesi bakımından diğer uygulamalar içerisinde öne çıkıyor. 59 TL’den başlayan ödemelerle kendinize özel bir film (2D – 3D filmler de dâhil) paketi oluşturuyorsunuz. 59 TL’lik paketle 6 ay boyunca günde bir film izleyebileceğimizi hesaba katarsak bütçede nasıl bir rahatlama görebileceğimizi tahmin edebiliriz. Bu sistemi düzgün yürütebilmek için güzel bir mobil uygulaması da yapmışlar. Sinema salonunda ücretsiz biletinizi alabilmek için Sinemia’nın mobil uygulaması ile check-in yapmanız gerekli. En sevdiğim özelliklerden birisi, Cuma günü vizyona girecek olan filmlerden erkenden haberdar olup, biletleri tükenmeden alma fırsatı oldu. Portal, uygun ücretle film izlemenin yanı sıra dönemsel kampanyalar da sunuyor. Mesela şu an ‘‘Sinemia’nın Ön Gösterimi’ni üstlendiği yılın aşk filmi ‘Senden Önce Ben’ bugün vizyonda! Bugüne özel %30 indirimle üye olabilirsiniz.’‘ şeklinde bir kampanya var. Ayrıca özellikle 3 boyutlu film hayranlarının çok seveceği bir 3D gözlük kampanyaları da bulunmakta.  Ödediğiniz ücrete 3D gözlükleri de dâhil.  Her seferinde bu filmleri izlemek için ekstra olarak ödediğimiz 3D gözlük ücretlerini hesaba katarsak, bütçemizdeki ferahlamanın daha da arttığını görebiliyoruz. Bu uygulamalarla ilgili kampanyaları blogdan kolayca takip edebiliyorsunuz.

Sinemia, sosyal medya hesaplarını da oldukça aktif ve bilgilendirici olarak kullanmış. Sinemasever kitlenin yaş ortalaması da göz önüne alındığında, bu özelliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Sosyal medya hesaplarında da aynı esprili, bilgilendirici ve sade dili kullanıp hem eski film sahnelerinden, hem de yeni trendlerden bolca görsel kullanmışlar. Sinemia’nın sosyal medya hesaplarına ulaşmak isterseniz:

Instagram: https://www.instagram.com/sinemiaTR/

Facebook: https://www.facebook.com/SinemiaTR

Twitter: https://twitter.com/SinemiaTR

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/9424451

Sinemia’nın özellikle sinemaseverlerin bütçesini ve sinema tutkusunu düşünen bu atılımı, açıkçası hoşuma gitti. Benim haricimde birçok kişi tarafından da sevilmiş olacak ki 75.000’i aşkın kullanıcının 200.000 oyuyla katıldığı 14. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde 10 finalist arasından Halk Oylaması sonucunda 1. olmuş. Sinemia’nın aynı zamandı farklı yarışma platformlarında, Yılın Yeni Web Girişimi ve Yılın En Yenilikçi Web Girişimi gibi dallarda adaylıkları var.

Biz sinefillerin en büyük hayali, ‘’sınırsız’’ bir film deryasında yüzmektir sanırım. Sinemia, cüzi bir ücrete bunu bize sunmuş gibi görünüyor. Aynı zamanda sadece kampanyalar değil, yaratıcı içerikle dolu, özgün içerik oluşturdukları içinde devamlı olarak ‘’sık ziyaret edilen siteler’’ listemde yer alacaklar. Siteye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Alakalı yazılarım

Bu site çerezleri kullanarak deneyiminizi artırmakta. Bilgilerinizi satmamakta, spam amacıyla yapılan reklamlarda da kullanmamakta. Sizlere faydalı içerikler sunarak öğrenmeniz için çabalamakta. Kabul et Devamını oku

%d blogcu bunu beğendi: