Blogger’ın Günü

Blogger’ın Günü

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ağustos 23, 2009

Sabah erken kalkarım yani öğle olmadan. Kalkar kalkmaz modemi, pc’yi, hoparlörleri ve monitörü açarım tek tek. Sonra bir müzik açarım yüksek sesli ve gider elimi yüzümü yıkar; geldiğimdeyse yatağımı toplar ve perdeleri açarım. Sonra bilgisayar başına geçip sandalyeye otururum ama dik olarak değil. Sandalyem ergonomik olmadığı için(tahta bir sandalye) biraz kaymış vaziyette biraz yatmış misalde otururum.

İlk önce Mozilla’ya tıklar ana sayfam açılır. Gmail sekmesine tıkladığımdaysa zaten ne kadar e-postam varsa gmail hesabıma yönlendirilmiş olduğu için bütün hepsine bir anda ulaşırım. Ayrıca gmail’in bir de ‘reader’ özelliği var tabi… Oradan da tüm takip ettiğim arkadaşlarımın sitelerine bakarım, yeni yazıları var mı diye; haberlere bakarım, teknolojideki son noktaları görürüm. Neredeyse her sabah 7000 sayfalık 1 kitap kadar yazı okurum, hızlı okumam sayesinde. Sonra takvime geçer daha önceden planladıklarımı görür uygulamaya koyar ya da tedbirimi alırım.

Sonra sitemi yazar ve arkaplanına geçerim. Hımm… Yorumlar var. Okuyup cevaplar verilir. Sonra yazmak için editörü açarım. Hangi konuda yazacağım önceden bellidir. Ya dün geceden kağıda dökmüşümdür ya da bir olay o kadar sinir etmiştirki beni karalama yapmışçasına yazarım. Ya kendi çektiğim bir fotoğrafı ya da nette bir arkadaşın çalışmasını ödün çalarım… Sonra yazıyı, ben tekrar inceledikten sonra yayınlarım.

Yazıyı yayınladım peki tracker’ı da yazdık dahası da gerek. Sosyal ortamlarda reklamını yapmalısın derim kendime. Sonra Friendfeed’e girerim çünkü orada yazdıklarımın aynısı direkt Twitter’da çıkıyor. Friendfeed’e pek de önemli değilmişcesine adresi yapıştırırım ve yanına reklam cümlesini, aynen Twitter’da bunlar… Sonra Facebook’a girer, bağlantı paylaş simgesini tıklarım. Oraya da yapıştırdım mı, arkadaşlarım da takipte beni. Sonrası zaten malum google bakarım.

Tabi ben yazıyı yazarken, tam ortasında annem çağırır. (Ramazan öncesi) Kahvaltı vakti… Yeme işleminden sonra üsttekileri yapar ve bitiririm.

Sonra face’e hazır girmişken videoları seyredip bazı şeylere yorum yazarım. Eğer satış yapıyorsam GG’de onları kontrol ederim. Sonra da nette yapacak birşey kalmadığından Call of Duty 4; Modern Warfare’i xfire aracılığıyla multiplayer(çokluoyunculu) oynamak için mouse’la(fareyle) 2 tıkla oyuna girerim.

Biraz oyundan sonra sıra kardeşimde ve O, pc’de. Bense o sırada kitaplar, gitar vs şeylerle uğraşırım her zamanki gibi. Akşam olunca da yine pc’ye geçer yorumlar var mı diye bakar varsa yorumlara cevap yoksa kimler nereden ziyaret etmiş diye bakarım ki ona göre davranışıma devam eder ya da bırakırım nette.

Ha unutmadan en önemli şeyi unuttum. Bir blogger, her zaman tedbirli olmalı. Mesela bir güncellemeyi otomatik olarak kurduysan bir sonraki gün siten, ayvayı yer bazen. Manidar oldu.  Bu durumda nasıl düzelteceksin? Cevabı basit aslında; her yazı yayımladıktan veya yorumlarını yazıp son noktayı koyduktan sonra .xml uzantılı yedeğini alırsan hayatını kurtarırsın. Daha da ötesinde, cpanel kullanıyorsan oradan girip yedeklemeleri her günün sonunda bilgisayarına indirirsen de aynı mükemmelliği yakalarsın. Kaç defa kurtardım kendimi öyle ama 1 haftalık yedekler yüzünden bir sürü yazım kaybolmuştur.

Sonra da yatarım tekrar. 😀

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • çiğdem

  Bu yazıdan bloggerlar asosyal olur diye sonuç çıkaracak olanlar varsa hiiiiç boşa heveslenmesinler 🙂 Blog yazmaz kendine güven duymak, konuşabilme ve insanlarla iletişim kurabilme yetisine sahip olmak demektir. Biz asosyal değiliz 🙂

  Cevapla
  • Hasan

   Ayrıca; buradan yetkililere sesleniyorum, bu söylediklerimi yapmak 2 saat bile sürmüyor 😀

 • webisweb

  Bu yazıyı okuduktan sonra…kendime ne kadar tembelim ben diyorum..Kendime çeki düzen vermenin zamanı geliyor..

  Cevapla
  • Hasan

   Bazen kendimi durduramıyorum. Tüm gün boyunca ya oyun oynuyorum ya da internetten indirdiğim dizilerin bir sürü bölümünü izliyorum. Mesela house md gibi… İşte tembellik bu olsa gerek…

 • webisweb

  Okul başlıcak uzun bir aradan sonra tekrar okula başlıyorum.Düzene girecek galiba bazı şeyler..

  Cevapla
  • Hasan

   Okul zamanı hep kkemer sıkarız. Sonra tatilde gevşer kalırız 😀

%d blogcu bunu beğendi: