Top

Bugünün haberleri ve dikkat etmeniz gerekenler: Nisan 2016

Bugünün haberleri ve dikkat etmeniz gerekenler: Nisan 2016

Haber özetleri

Haberleri izlediyseniz bilirsiniz ülkemiz nüfusunun neredeyse tamamının bilgileri hack’lendi.
Azerbaycan Ermenistan’ın işgalini artık bitirmek için harekete geçti ve Ermeniler hezimete uğradı. 60 yaşındakileri bile askere çağırdı.
Xamarin’i Microsoft satın aldı ve Visual Studio ile beraber ücretsiz bir şekilde sunacak bundan sonra.
Panama sızıntısı patlak verdi. Dünya liderlerinin çoğu Avrupa hariç tabi, kara para aklama ve para transferlerine dair gizli işleri açığa çıktı. Mesela Putin’in 2 milyar dolara yakın ailesine akan parasının olduğu çıktı. Bunun gibi bir sürü detay var.

Açıklamalarım;

  1. Ülkemiz hack’lenmiş gibi gösterilse de yıllar önceki çalınmış olan bilgilerin farklı hallerde piyasaya sunulmuş hali bu. Ama verilerimizin piyasada gezdiği bir gerçek. Bu yüzden dikkat edin ve sürekli kontrol edin. Sizin adınıza açılmış şirket, dava, icra, vergi borcu, borçlanma durumları gibi tüm olayları ara ara kontrol etmeniz gerekli.
  2. Azerbaycan kararlılıkla giderse sanki Ermenistan yok olacakmış gibi bir algı var. Azerbaycan şu an için saldırmadığı sürece Ermenistan, Ermenistan’ın saldırıp da işgal ettiği yerleri alma eğiliminde gözüküyor. Kardeşlerimizi destekliyoruz. Onlar da biz de olayların farkındayız. Ek olarak; Azerbaycan’ın cumhurbaşkanı Aliyev’in komutan olarak askeri kıyafetlerini giyip emir vermesi de çok canlı bir görüntüydü.
  3. Xamarin’in ücretsiz olması hatta satın alınıp her Visual Studio ile beraber gelmesi mobil yazılım hazırlayanların yüzünü güldürüyor. Sevinçliyiz biz de açıkçası.
  4. Panama belgelerinin sızmasıyla Suriye Savaşı’nın tetikçileri, satılık medya, araştırma şirketleri ve siyasilerin kim olduğu gibi tüm pislikler olmasa da kayıt altındakilerin bir kısmı çıktı ortaya. Dünyanın farklı bir yönde ilerlediği kesin ama kimin olduğunu biz biliyoruz demenin de ötesinde artık herkes kanıtlarıyla biliyor.
Yazımı Nisan bitimine kadar güncelleyeceğim ve Ne fark eder ki! blogunda da yayında bu yazım orijinal olarak.

Güncellemeler

  1. haber: 05.04.2016 : Azerbaycan ile Ermenistan Dağlık Karabağ konusunda ateşkeste anlaştığı ifade edildi. Kaynaktan bakabilirsiniz.

Kaynaklar;

  1. http://www.milliyet.com.tr/azerbaycan-dan-flas-ermenistan/dunya/detay/2221478/default.htm
  2. http://www.haberler.com/panama-belgelerinin-sizdirilmasi-8326755-haberi/
  3. http://www.i-programmer.info/news/98-languages/9602-xamarin-now-free-does-this-change-everything-or-nothing.html
  4. http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160405/1021947745/turkiye-korsan-hack-erdogan-davutoglu-kimlik.html
  5. http://www.milliyet.com.tr/ateskes-karari-verildi/dunya/detay/2221685/default.htm

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Google Drive'ınız için ücretsiz 2 GB alan kazanın! başlıklı makalemizde google, google drive ve güvenli internet günü hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious