Dünya Kıble Günü

Dünya Kıble Günü

by Hasan Yasin Türkyılmaz Temmuz 18, 2010

16 Temmuz’da yazmaya niyetim yoktu. Bu yüzden bu yazıyı ancak bugün yayınlayabiliyorum.

Kıble;
terim anlamıyla, estiği yönü belli olmayan rüzgar, bulunulan yerden kabenin bulunduğu yere olan istikamet/yön, güneyden esen rüzgar.

Kıble saati de;

güneşe bakılarak kıblenin tespit edilebildiği saattir. Kıble tespitinde en sağlıklı yoldur. Bu işlem nasıl mı oluyor? “Güneşin, bulunduğumuz yerin kıble açısına denk geldiği dakikada güneşe dönen kimse kıbleye dönmüş olur. Namaz vakitleri gibi günlük değişir.” deniliyor. (Kaynak bir takvim yaprağı.)

Peki Dünya kıble günü?

Bütün Dünyada aynı kıble saatinin geçerli olduğu özel bir gün. Hatta günler… Çünkü iki gün var bir yıl içinde. Birisi 16 Temmuz’da saat 12.27’de, diğeri 28 Mayıs’ta saat 12.27’de(Türkiye saati bu) güneş tam Kabe-i Muazzama üzerinde bulunur.

Bu iki zamanda, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe dönen kimse, aynı zamanda Kabeye yani kıbleye dönmüş olur.

Social Shares

Bültenime kaydol!

İster soru sor, ister yazılarımdan ve etkinliklerimden haberdar ol...

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

%d blogcu bunu beğendi: