Top

Dünya Kıble Günü

Dünya Kıble Günü

16 Temmuz’da yazmaya niyetim yoktu. Bu yüzden bu yazıyı ancak bugün yayınlayabiliyorum.

Kıble;
terim anlamıyla, estiği yönü belli olmayan rüzgar, bulunulan yerden kabenin bulunduğu yere olan istikamet/yön, güneyden esen rüzgar.

Kıble saati de;

güneşe bakılarak kıblenin tespit edilebildiği saattir. Kıble tespitinde en sağlıklı yoldur. Bu işlem nasıl mı oluyor? “Güneşin, bulunduğumuz yerin kıble açısına denk geldiği dakikada güneşe dönen kimse kıbleye dönmüş olur. Namaz vakitleri gibi günlük değişir.” deniliyor. (Kaynak bir takvim yaprağı.)

Peki Dünya kıble günü?

Bütün Dünyada aynı kıble saatinin geçerli olduğu özel bir gün. Hatta günler… Çünkü iki gün var bir yıl içinde. Birisi 16 Temmuz’da saat 12.27’de, diğeri 28 Mayıs’ta saat 12.27’de(Türkiye saati bu) güneş tam Kabe-i Muazzama üzerinde bulunur.

Bu iki zamanda, dünyanın o anda gündüz olan yerlerinden herhangi birinde güneşe dönen kimse, aynı zamanda Kabeye yani kıbleye dönmüş olur.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Mor Civciv başlıklı makalemizde anneannem, civciv ve kagidi hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious