Top

bellek Tag

CRC Hatası(verilerinizin doğru olup olmadığını kontrol eden sistemdeki hata) ya da siz bir oyun yüklerken, dosya kopyalarken, dosya indirirken, dosya açarken, kaydederken sistemin verdiği bir hata olarak ve yahut winrar'ın hatasıymış gibi .cab dosyası bulunamadı uyarısını almanız ile gerçekleşir. Bu CRC, veri iletimi sırasında verilerin...

Datron PL5C bir diz üstü… 1 gb ram ama 320 mb civarı ekran kartınca paylaşımlı. 700 civarı mb da serbest kullanımda. D  1.76 ghz işlemci. 80 gb depolama vs vs.

En son xp kullanırken hata verdiğini ve açılmadığını hatırlıyorum. Bu yüzden Windows Vista starter’ı yükleyim dedim. Ama nedendir bilemedim hiç bir işletim sistemini kabul etmedi makina. Tahminen depolamada diye düşündüm sorunu ama daha geçici bellekte sorun yaşanıyordu yani bellekte olabilirdi ya da bios’ta. Pardus’un bellek testi ile test ettim ve inanılmaz derecede sorun verdi. Yani bir şekilde bellek sorunu oluşmuştu. Tamam ama neden işletim sistemi yüklenmiyordu?

Ubuntu’yu kurabildim ama bir müddet kullandıktan sonra o da hatalar vermeye başladı. Hard disk’i verimli olarak kullanmaya başladığımız için olsa gerek. Yani depolama birimi de arızalanmış bad sector’ler baş göstermiş olmalıydı. Ram, hard disk ve tahmin ettiğim kadarıyla bios. 3’ü neden bozulmuş olmalı? Hem de aynı anda… Ömrünü tamamlamış olabileceğine inanmıyorum ama galiba ya solucan girmiş olmalı ya da elektriksel bir sorun. Her şey mümkün. İşin içinde bios da dahil olduğuna göre elektriksel neden büyük ihtimal.

Ubuntu artık sıkıntı verdiğinden Vista yükleyebileceğime inandım. İlk önce fdisk ile diskleri yeniden yapılandırdım. Formatladım. Ama sorun düzelmedi. CHDSK disk denetimi ve Scan disk  disk taraması yapılamadı. Sonra her bölümü sıfırladım ve Vista’yı boot edip kurmaya başladım. İlk beş seferde sorun çıktı. Ram, bios hafıza hatası yanlış eşleşme felan derken. Diski yanlış bölümlediğimi düşünüp iki eşit parçaya ayırdım. Ve normal olan C bölümünü değil D bölümüne denk gelecek şekilde seçip kurulumu başlattım. Tabi yükleme tamamlanınca o D bölümü aslında C olarak gözükecekti.