Top

ekran Tag

23 inch’lik Samsung Full HD Led ekran tanıtımı ve incelemesini yapacağım kendi aciz görüşlerim/deneyimlerim  ile.

Tanıtım; 1920×1080 p çözünürlük, 250 cd/㎡ parlaklık, MEGA DCR (Static CR 1000:1) kontrast, 2 ms gecikme oranına, mega dinamik kontrast değerlerine, parlaklık ayarı ile enerji tüketim kontrolüne, perspektifte bozulmayan görüş açısı ile(170˚/160˚), çoklu monitör kullanım desteği ve kaybolmayı(diyelim ki monitörlerden biri takılıyken arızalandı. O ekran yok olmadan diğer ekranda beliriyor) engelleyen sistemi ile,  akilli görüntü ayarlayıcı ile(16.7M renk), kişiselleştirilebilir kontrol paneli, çevre dostu çalışması ile(kendi kendine kapanır boştayken), tasarımı ile, ve enerji tasarrufu sağlaması(26W kullanım, 1 w bekleme tüketimi) ile harika özelliklere sahiptir. Masadaki ağırlığı 3,7 kg; taşıma ağırlığı 5,5 kg…

Benim ifadelerim ve deneyimlerim ile de anlatmak gerek elbet. Oyun onarken, film izlerken, web’te dolanırken en iyi deneyimi yaşadığımı ifade etmem gerek.  Kare değil, geniş ekran, bu sayede tasarımcılar için de göz bebeği olabilecek yapısı var tıpkı benim olduğu gibi.  Ayakta tutan aparatının tabanının belirli yerlerinde kaymasını önleyen  siyah süngerler var. Tabanı plastik, üstü krom kaplı metal yanılmıyorsam.

Ekran led olduğundan çok ama çok ince. Ekranın kenarları saydam bir cam ile kaplı. Bildiğimiz cam değil tabi. Kontrol menüsü dokunmatik. Sağda ve en altta. Cama dokunuyorsunuz mavi led yanıyor. En sağda açma kapama, hemen solunda auto yazan otomatik ayarlama tuşu, onun solunda source yazan kaynak bulucu yani HDMI-1, 2 ve analog geçişleri yapan tuş, onun solunda ses tuşu ve aynı zamanda artırma tuşu, solundaki kısa yol tuşu ve aynı zamanda eksiltme ve solunda da menü mevcut.

Datron PL5C bir diz üstü… 1 gb ram ama 320 mb civarı ekran kartınca paylaşımlı. 700 civarı mb da serbest kullanımda. D  1.76 ghz işlemci. 80 gb depolama vs vs.

En son xp kullanırken hata verdiğini ve açılmadığını hatırlıyorum. Bu yüzden Windows Vista starter’ı yükleyim dedim. Ama nedendir bilemedim hiç bir işletim sistemini kabul etmedi makina. Tahminen depolamada diye düşündüm sorunu ama daha geçici bellekte sorun yaşanıyordu yani bellekte olabilirdi ya da bios’ta. Pardus’un bellek testi ile test ettim ve inanılmaz derecede sorun verdi. Yani bir şekilde bellek sorunu oluşmuştu. Tamam ama neden işletim sistemi yüklenmiyordu?

Ubuntu’yu kurabildim ama bir müddet kullandıktan sonra o da hatalar vermeye başladı. Hard disk’i verimli olarak kullanmaya başladığımız için olsa gerek. Yani depolama birimi de arızalanmış bad sector’ler baş göstermiş olmalıydı. Ram, hard disk ve tahmin ettiğim kadarıyla bios. 3’ü neden bozulmuş olmalı? Hem de aynı anda… Ömrünü tamamlamış olabileceğine inanmıyorum ama galiba ya solucan girmiş olmalı ya da elektriksel bir sorun. Her şey mümkün. İşin içinde bios da dahil olduğuna göre elektriksel neden büyük ihtimal.

Ubuntu artık sıkıntı verdiğinden Vista yükleyebileceğime inandım. İlk önce fdisk ile diskleri yeniden yapılandırdım. Formatladım. Ama sorun düzelmedi. CHDSK disk denetimi ve Scan disk  disk taraması yapılamadı. Sonra her bölümü sıfırladım ve Vista’yı boot edip kurmaya başladım. İlk beş seferde sorun çıktı. Ram, bios hafıza hatası yanlış eşleşme felan derken. Diski yanlış bölümlediğimi düşünüp iki eşit parçaya ayırdım. Ve normal olan C bölümünü değil D bölümüne denk gelecek şekilde seçip kurulumu başlattım. Tabi yükleme tamamlanınca o D bölümü aslında C olarak gözükecekti.