Top

mobil Tag

Yerli yapım BoxyJump adlı oyunumuz çıktı! BoxyJump oynaması kolay ve zevkli, minimal tasarıma sahip bir parkur oyunu. Karakterimiz bir kutu. Kutumuzu kare zeminlerde zıplatarak ilerletiyoruz. Ama kesinlikle boşluğa zıplamıyoruz. Zıpladığımızdaysa yanıyoruz. Her zıplama birer puan olarak bize dönüyor. En yüksek puanı elde edenler iOS’taki Gamecenter’da ve...

 

XHTML HTML’nin ve XML’in (EXtensible Markup Language)  karışımından oluşur.

XHTML; HTML 4.01’in tüm elementlerine dayanır, XML’in katı söz dizimini de içerir.


Neden/nedir XHTML?

İnternet üzerindeki çoğu sayfa düzgün olmayan yani kötü html’e sahiptir.

Bir tarayıcıda görüntülerken alttaki kodlar düzgün görüntülenecektir. (HTML kurallarına uymasa dahi):

<html>
<head>
<title>Bu düzensiz HTML</title>
<body>
<h1>düzensiz HTML
<p>Bu bir paragraf
</body>

XML bir işaretleme dili ve herşeyin düzgün işaretlenmesi gerekir ki bu tür belgelere de well-formed yani düzgün biçimli belgeler denir.

XML verileri tanımlamak için tasarlanmıştır, ve HTML verileri görüntülemek için.

Farklı firmalara ait tarayıcıların günümüz pazarında , kimisi bilgisayarlarda çalışmakta kimisi de mobil cihazlar gibi küçük cihazlarda çalışmakta. Son bahsettiğimizde herhangi bir güç ya da kaynak yoktur  düzensiz HTML’i düzeltecek.

Bununla birlikte -HTML ve XML’in birleşimi, W3C tarafından gelecek için ve şu an için en yararlı olan işaretleme dili olduğudur – XHTML.

GG

GG bildiğiniz üzere bir eBay ortağı alış veriş sitesi. Bayagı da bir güvenlikli ve kendine has bir kalitesi var. Kullananlar bilir, çok güzelce ve zevklice alışveriş yapar insan ve tekrar yapası gelir ama kredi kartı limiti buna izin vermez. Hele ki teklif verdiğiniz ürünleri takip edip ‘O benim olacak! O benim olacak! ‘ dercesine bir hırsla takip eder insan, ama son saniyede başkası teklif etmiştir ve ürün başkasına gitmiştir. En komiği de şu olur; kimse ürüne teklif vermemiştir ve ürünün teklif fiyatı ile hemen al fiyatı arasında dağlar kadar fark vardır. Siz bir teklif verirsiniz bir kaç sn sonra da teklif biter ve ürün size kargolanır.

Yeni bir şeylere sahip olmak kadar güzel şey yoktur. Dükkandan aldıysanız biraz heyecanı azalmıştır ama internetten almak çok farklı çünkü hiç görmemişsinizdir. Geleceğinde nasıl görüneceği konusunda hayal kurarsınız. Eskiden postacıları beklerken çarpan yürek şimdi de her “… Kargo” yazan kargocuyu bekler aynı çarpan yürekle. Bir bakıma kendinize hediyedir ürün beklediğinizden güzel çıkarsa; kötü de çıkabilir ki nadir bir olaydır bu da. Kısmet meselesi… Heyecanla gelen kargoyu açarsınız kargocu gittikten sonra. Paketi açar maket bıçağıyla keserek incelersiniz. Şaşırırsınız çünkü ilk defa gördünüz ve mutlusunuz. Ürün beklediğiniz gibi… Peki şimdi ne olacak? Ürün satıcısına para aktarımı yapmalısınız.

Herşeyi internetten en azından 6 saatte 1 takip etmek zorundasınız. Bu yüzden GG, kendisini takip etmesi için kullanıcılarının diye bir mobil sayfa hazırlamışlar. Sayfaları gerçekten kullanışlı ve kaliteli. Sayfaya girdiğinizde sizi kısa ve gerekli olan menuleriniz karşılıyor. Sayfa bu arada çabucak açılıyor. Satışlarınız, satın aldıklarınız, mesajlarınız, teklifleriniz felan… Telefonla hepsini inceleyebiliyorsunuz. Bilgisayardan uzak olmanın dezavantajını telefonla avantaja çevirebiliyorsunuz. GG bu konuda tebrik edilmeli.