‘Hacker’ Etiği

‘Hacker’ Etiği

by Hasan Yasin Türkyılmaz Mart 20, 2010
‘Hacker’; hevesle programlayan, bilgi paylaşımıı gerçekten severek yapan ve bunun işe yarar, etkili birşey olduğuna inanan insanlar. Her işte bir ‘hacker’ olabilir bilgisayarda olabildiği gibi. Önemli olan tutku ve bilgi paylaşımını karşılıksızca yapması. Çiçek ‘hacker’i olabilirsiniz, keman ‘hacker’i ya da yemek ‘hacker’i. Biz, aslında gurme diyoruz yemek ‘hacker’ina. ‘Hacker’ bir şey ile tutkuyla uğraşır. Gecesi gündüzü onunladır. Sürekli ondan bilgi edinir, edindiği bu bilgileri ilgilenen başka insanlar ile paylaşır.
Kitabın yazarı Pekka Himanen. Ama Linus Torvalds; ki kendisi 1991’de öğrenciyken Helsinki üniversitesi’nde, Linux işletim sistemini oluşturmuş büyük bir ‘hacker’dir; ile Manuel Castells; ki kendisi Berkeley Üniversitesi’nde Sosyoloji profesörü; de kitaba büyük yazıları ile dahil olmuşlardır. Kitabın adı “‘Hacker’ Etiği “. Ayrıntı Yayınları’nın 2005 basımı… Pekka Himanen burada ‘Hacker’in, ‘Hacker’ camiasını ve ‘hacker’ camiasının şu anki ekonomik sisteme nasıl bir bakış açısına sahip olduğunu bizlere bu kitapta anlatıyor. ‘Cracker’ / ‘Hacker’ ayrımını görebiliyorsunuz. Hacker’ların çalışma stillerini görebiliyorsunuz. Ahlaklarını inceliyor ve siz de bunları tadabiliyorsunuz. Castells’in yazısı ile de bunların ne gibi sonuçları ya da  ne gibi olgular ile ortaya çıktığını görebiliyorsunuz. Himanen’in bu kapalı/gizli camiayi inceleyebilmesi ve sunması çok harika bir eser oluşturmuş.
İnternet ve Web’in birleşmesine Net adı verilir.Kitapta da bahsi geçen Net Hacker’ları. Hevesle programlarlar, bilgi paylaşmanın ve çoğaltmanın etkili ve yararlı bir şey olduğuna inanırlar, özgür yazılım yazıp, bilgi ve bilgisayar işlem kaynaklarına mümkün olan her yerde ulaşım sağlayarak uzmanlıklarını paylaşmalarının etik görevleri olduğuna inanırlar.
Protestan Ahlakı ve Kapitalizmin Ruhu adlı Max Weber’in eserini okuduğunuzu varsayarak bazı yerleri geçiyorum. Yeni bir mezhebin nasıl ekonomik bir sisteme yol açtığını ve din gözetmeksizin tüm insanları dahil ettiğini kısaca ifade edeyim. İşte! Hacker’lar bu sisteme karşı gelen insanlardır ve oluşturulan etik dahilinde, özgürdürler. Cuma, pazar vb tatil karmaşasında değiller. Otomatlaşmış şekilde çalışmazlar. Çalışmak ceza değil birer zevktir onlar için. Onlar istedikleri için çalışırlar, istedikleri için tatil yaparlar, istedikleri için kazanırlar. İnsanı insan olduğu için severler; ırk, renk, dil, din gözetmezler… Herkesin bilgiyle buluşması için uğraşırlar. Kapitalizmin yok etmeye çalıştığı insanların haklarının vâr olduğunu göstermek için uğraşırlar. Sansürlerin, kısıtlamaların olmadığı bir dünya için savaşırlar. Kısaca hacker’lar Kapitalizme ve onun getirdiklerine karşıdırlar ve bunun uğrunda mücadele etmektedirler.
Bizlere bunu gösterdiği için; duymasa da sesimi ve seslerimizi; Pekka Himanen’e, Castells’e ve Torvalds’a teşekkürlerimi sunuyorum.
——————————
Hacker Etiği, Himanen, Pekka,1.baskı, Ayrıntı, İstanbul, 2005
Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: