İkinci el bir dizüstü satın almak(chip online’dan alıntı)

İkinci el bir dizüstü satın almak(chip online’dan alıntı)

by Hasan Yasin Türkyılmaz Mart 21, 2009

Kullanılmış laptopların en iyisini bulmak
Öncelikle nasıl bir laptop almak istediğinizi kafanızda şekillendirmeniz gerekiyor. Piyasada bulunan MacBook Air ya da Dell’in Studio Hybrid’leri gibi en yeni laptoplardan birini mi arıyorsunuz yoksa daha makul laptoplar da ilginizi çekiyor mu? Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yıl içinde satışı gerçekleşen en iyi laptopların bir listesine göz atmanız. Bu sayede listede yer alan bir laptopu ikinci el pazarında gördüğünüzde çok düşünmenize gerek kalmaz.

Nereden alınmalı?
İkinci el bir laptop almaya karar verdikten sonra düşünülmesi gereken bir diğer önemli faktör laptopunuzu nereden satın alacağınıza karar verebilmek. Online platformları kullanabileceğiniz gibi internetten ‘ikinci el notebook’ şeklinde bir arama yapmanız durumunda da karşınıza birçok seçenek gelecektir. Eğer online mağazaları kullanmak istiyorsanız, %100 feedback rating’i (geri bildirim oranı) olmayan bir satıcıyı tercih etmeyin.

Kırıklar ve kusurlar
Laptop elinizdeyse, şimdi laptopunuzu kalite kontrolden geçirebilirsiniz. İlk önce laptopun dış görünümünü kontrol edin ve bir hasar olup olmadığını anlamaya çalışın. Bu işlemden sonra laptopunuzun sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığına dikkat edin.

Ekranda bir sorun var mı?
Bir laptopun değişmesi en pahalı parçalarından biri hiç şüphesiz ekranıdır. Laptopunuz çalışıyor olsa bile, ekranında herhangi bir morluk ya da bir iz bulunuyorsa, derhal bu laptop’tan vaz geçmelisiniz.

Yuvaları kontrol edin
Laptopunuzda bulunan tüm soketleri, kablosuz bağlantı noktalarını (Bluetooth ve Wi-Fi gibi) ve yuvaları kontrol edin. Bu parçaların birçoğu anakarta entegre edilmiştir ve bu portlarda bir problem olduğunda değiştirilmesi fazlasıyla maliyetli olabilir. Ancak USB portlarından bir tanesi çalışmıyor ve diğer kalan üç USB portla idare edebileceğinizi düşünüyorsanız, bu noktada herhangi bir problem yok.

HDD’i fiziksel hasar yönünden kontol edin
Bilindiği gibi bir bilgisayarın en hassas parçalarından biri olan Hard Disk (HDD), fiziksel olarak kolayca zarar görebildiğinden, özellikle ikinci el bir ürün alırken son derece dikkatli olunması gerekiyor. HDD’nin bozuk sektörünün olup olmadığını anlamak için resimde görmüş olduğunuz Windows’ta bulunan tarama aracını kullanabilirsiniz.
CD/DVD sürücü kontrolü
Alacağınız laptop büyük olasılıkla CD yazıcıya da sahip olacaktır. Bu nedenle laptopunuzda bulunan optik sürücünüz neyi destekliyorsa ona göre desteklediği tüm formatlarda bir yazım işlemi yapmanızda fayda var. Söz gelimi DVD yazmayı destekleyen bir optik sürücünün CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW gibi formatlarda başarılı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmeli.
Batarya ömrü
İkinci el laptop satın alırken laptoplar için kilit bir öneme sahip olan batarya ömrünü de mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer bataryanız çabucak boşalıyorsa, bu durum prizlerden fazla uzakta kalamayacağınızı gösterir ve bataryalar laptopların pahalı bileşenlerinin başında yer aldığından bu noktanın atlanmaması gerekiyor.
Yardım isteyin
Eğer bilgisayarlarla aranız pek iyi değilse ve laptop aldıktan sonra bir problem yaşamak istemiyorsanız, bir bilenden yardım istemekten asla çekinmeyin.
Son olarak
Saydığımız bu püf noktaların hiçbirini atlamayın; zira her birinin ikinci el laptop satın alırken çok işinize yarayacağını sakın aklınızdan çıkarmayın. Sonuçta ikinci el de olsa alacağınız bu laptop için belirli bir külfeti gözden çıkarmak zorundasınız ve paranızla en iyi ürünü alabilmeniz de elbette çok önemli.

CHIP Online, ikinci el laptop satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyor.

Bazen istediğimiz bir ürünü satın almak için ikinci el piyasasına yöneliriz. Özellikle bilgisayar ürünlerinde sıkça rastlanılan bu durum artık öylesine sık görülüyor ki, ikinci el pazarındaki bilgisayar donanımları kapış kapış gidiyor.

Ancak elbette ikinci el teknolojik bir ürünü satın almanın fiyat avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da yok değil. Özellikle online ikinci el satış sitelerinden alınan donanımlar, çok geçmeden kullanıcının elinde kalabiliyor. Bu nedenle ikinci el bir ürün alınacağı zaman bazı noktaların göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Özellikle laptop’ların günümüzde hızla yaygınlaşması ve fiyatlarının düşmesiyle beraber, tüketiciler ellerindeki eski laptopları satıp yeni laptopları edinmeye başladılar. Hal böyle olunca, ikinci el laptop pazarı da bugünlerde hiç olmadığı kadar büyük bir pazara dönüştü. Ancak daha önceki uyarımız burada da geçerli: İkinci el laptop alacaksanız, sadece fiyat avantajını düşünmekle kalmayıp, o üründen gerçekten verim alıp alamayacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Tüketicilerin ikinci el laptop alırken ciddi problemlerle karşılaştığını biiyoruz. Bu nedenle CHIP Online, ikinci el laptop satın almak isteyen kullanıcılara çok özel 10 adımdan oluşan bir laptop satın alma rehberi hazırladı. Rehberimizde donanım özelliklerinden daha çok, çoğu zaman gözden kaçan küçük detaylardan bahsetmeyi tercih ettik.

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: