Top

Japonya! / Nippon!

Japonya! / Nippon!

Bu bilgiler ağzınızı açık bırakacak
Japonya hem teknolojisiyle hem verileriyle insanı şaşırtıyor. Rakamlara bakın ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Japoncada Nippon olarak adlandırılan Japonya; Güneşin doğduğu ilk yer anlamına gelir.

Anlatılan efsaneye göre Japonya’nın asıl kurucuları Çinliler… Yüzyıllar önce Çinliler ölümsüzlüğü aramaya koyulurlar. Kendi ırklarından oluşan zengin, yakışıklı, güzel ve zeki çinliler ülke ülke dolaşmaya başlarlar. Yollarının sonu ise şimdiki Japonya topraklarıdır. Burda yaşamaya başlayan grup zamanla çoğalarak Japon halkını oluşturur. Her ne kadar bu bir efsane olsada Japonya’nın daha önemli gerçekleri vardır.

*Bir çok küçük adadan oluşan bu ülkenin yüzölçümü toplam 377.835 km.Nerdeyse Türkiye’nin yarısı kadar olan bu ülkenin nüfusu ise Türkiye’nin 2 katı.

*Japonların yaş ortalaması ise 42,3.Türkiye’ de bu oran 27,3 olarak hesaplanmış.

*Japonlar eğitimi herşeyin üzerinde tutuyorlar.Bu ülkede lisede 7 öğrenciye 1 öğretmen, ilkokulda 2 öğrenciye 1 öğretmen, anaokulunda ise 1 öğrenciye 2 öğretmen düşmekte.

*Dünyanın en pahalı şehirlerine sahip Japonya’da 1 dilim kavunun fiyatı 1 ABD doları. Ülke kurbağa bacağı ithalinde ise birinci sırada.

*Türkiye’nin yüzölçümü olarak yarısı kadar olan ülkede toplam otoyol uzunluğu; 1.161.894 km.
Ülkemizde ise bu rakam; 8.607.

*127.333.002 nüfuslu Japonya’da günlük gazete satış oranı;
60 milyon civarında. Evet yanlış okumadınız günlük gazeteler 60 milyon satıyor.

*Topraklarının %69′ unu ormanlık alanların oluşturduğu ülke topraklarında; aile tipi konutların büyüklüğü ortalama 42 metre kare , kiralık tipi konutlar ise 14 metre kare… 120 metre karelik daireleri küçük bulan Türk halkına duyurulur…

*Japonya’da internet kullanıcısı tahmini 57,2 milyon olarak tahmin ediliyor.Türkiye’de ise bu rakam; 4,9 milyon.

*Dünyanın en çok döviz rezervine sahip olan ülkede işsizlik oranı; yüzde 5,2.

Alıntı: internethaber.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Bronzy Cafe & Lounch başlıklı makalemizde ankara, bilardo ve bronzy hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious