Kafadan İşsiziz!

Kafadan İşsiziz!

by Hasan Yasin Türkyılmaz Mart 09, 2009
işsiz sosyolog

KAFADAN İŞSİZİZ!

Esin Alp, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi

Sosyoloji Mezunları Derneği (SOMDER) 27 Aralık Cumartesi günü 12.30’da Ankara Güven Park’ta yaptıkları basın açıklamasıyla seslerini ilk kez duyurmaya çalıştılar. “Sosyoloji bölümünü bilerek-isteyerek seçen, aldığımız eğitimle ilgili ideallere sahip olan; ancak mezun olduktan sonra birtakım sorunlarla baş etmek zorunda kalan ve sosyoloji emekçilerini içinde barındıran Sosyoloji Mezunları Derneği olarak burada toplandık…” sözleriyle başlayan basın açıklaması içerisinde sosyologların yaşadığı ve bu gidişe dur denilmezse sosyolog adaylarının da yaşayacağı pek çok soruna değinildi. Gerekli istihdamın sağlanmaması nedeniyle sosyolog olarak görev almanın neredeyse imkânsız hale gelmesi, sosyoloğun ‘görev tanımının’ olmayışı ve ‘hizmet sınıfının’ belirlenmemesi nedeniyle karşılaşılan ciddi eşitsizlikler dile getirildi.

‘Sosyologlara İstihdam İstiyoruz!’, ‘Sosyoloji Mezunuyuz, Sosyolog Olarak Kalmak İstiyoruz!’, ‘Eşit İşe Eşit Ücret İstiyoruz!’ sloganlarıyla da SOMDER üyeleri ve sosyolog adayları isteklerini haykırdı. SOMDER üyelerinden Hakan Koçak’ın basın açıklaması metnini okumasının ardından eyleme destek veren Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç da yaptığı konuşmada bu ve bundan sonraki faaliyetlerinde SOMDER’in yanında olacaklarını belirtti.

işsiz sosyolog

Basın Açıklamasından Sosyoloji Öğrencileri Kongresi’ne
Basın açıklaması sonrası SOMDER üyeleri, sosyoloji bölümü öğrencileri ve destekçileri ile birlikte Petrol-İş Sendikası konferans salonunda basın açıklamasının değerlendirmesini yapmak ve ileride yapılması planlanan faaliyetler üzerine konuşmak, tartışmak üzere toplandı. Toplantı SOMDER Başkanı Ünal Özen’in giriş konuşmasıyla başladı. Bundan sonrası deneyimlerini ve yaşadıkları sıkıntıları paylaşmak üzere sosyologlara ve öğrenim hayatı içerisinde yaşadıklarını, mezun olduktan sonrası için beklentilerini anlatmak için ben ve benim gibi sosyolog adaylarına bırakıldı.

Yıllardır çalışma hayatı içerisinde olan sosyoloji mezunları, kamu alanında ve özel sektörde sosyolog unvanı ile çalışma imkanının sınırlılığından, kendileri ile aynı işi yapan memurlardan daha az maaş alarak çalışma imkanı bulduklarından, sosyoloğun ‘görev tanımının’ yapılmamış olmasından dolayı pek çoğunun farklı alanlarda görev almak zorunda kaldıklarından söz ettiler.

Sosyoloji bölümü öğrencileri ve geleceğin sosyolog adayları olarak bizlerin de söyleyeceği çok şey vardı. Bu sene 15.’si düzenlenecek olan, sosyoloji öğrencilerinin emek ve çabalarıyla gerçekleşen ‘Sosyoloji Öğrencileri Kongresi’, kongreye duyarsız kalan akademik kesimin elit tavrı, üniversitelerin artık pek çok bölümünde görülen ezberci eğitim sistemi ile öğrencilerin üretmekten, düşünmekten, araştırmaktan yoksun kılınması gibi konular birer birer masaya yatırıldı. SOMDER’in kurulması ve etkinlikleri bizi heyecanlandırmıştı. Bu heyecanı daha çok sosyoloji öğrencisine taşıyabilmek adına üniversitelerde paneller düzenleme kararı alındı.

SOMDER üyesi Hakan Koçak’ın toplantının değerlendirmesini yapmasıyla toplantı sona erdi. Hakan Koçak, ilk olarak Sosyoloji Öğrencileri Kongresi’nin yıllardır süren sivil bir çaba olduğunu vurguladı. Sosyoloji bölümünün baştan işsizliği kabul etmiş olarak okunduğunun, ancak bugüne kadar halkın sorunlarını anlamaya ve onlara çözüm üretmeye çalışırken kendi hayatını arka plana atan sosyologların bu birikiminin ve entelektüel çabasının boşa harcanmasına dur deme zamanının geldiğinin altını çizdi.

Toplantı sonrası SOMDER Başkanı Ünal Özen ile yaptığım konuşmada SOMDER’in 1. yılının sonunda yapılacaklar için umudun ve coşkunun arttığının altını çizdi. Yapacaklarının başında Ocak ayı sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle yapacakları görüşmeyle istihdam konusunda İstanbul için önemli adımlar atmak var; sonrasında da yapılacak paneller için bir program hazırlamayı düşünüyorlar.

Bugün etkisinde olduğumuz kapitalist sistemdeki çatırdamalar, yaşanan kriz, bizleri yalnızca ekonomik düzeyde etkilememektedir. Toplumsal alanda da etkisini yaşadığımız bu durumda en çok toplum bilimcilere ihtiyaç vardır; çünkü halkın sorunlarını en doğru analiz eden, onlar için en doğru çözüm önerilerini getiren toplum bilimciler olacaktır. Sosyologların ‘sosyolog’ olarak görev almasını sağlamak, hem bu emek sömürüsüne dur diyebilmek için, hem de toplumun geleceğine ışık tutabilmek için şarttır. Biz sosyologların söyleyecek çok sözü var, bize kulak verin!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: