Keep Tryin, Benowski

Keep Tryin, Benowski

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ocak 12, 2012

Buraya tıklayarak indirebilirsiniz çalışmanın orjinalini. –> Hasan Yasin Türkyılmaz _ Görsel Sosyoloji _ 2012 _ Keep Tryin _ Benowski

Yukarıdaki fotoğraf, Benowski’ye ait  bir konsept çalışması ve adı da Keep Tryin  – Denemeye devam et –[2011]. Benowski, İtalya Milan’da çekmiş ve hazırlamış bu fotoğrafı.

Şimdi fotoğrafı ele alırsak; ilk önce ne gördüğümüzü, fotoğrafçının ne gösterdiğini, Barthes’in studium’unu ve punctum’unu da ortaya koyup çalışmayı bitireceğiz.

Fotoğrafta, deliği küçücük olan bir iğne, makine yağları veya ayakkabı boyası ile kirlenmiş, tırnakları tertemiz ve kesilmiş ellerin iğneye geçirmeye çalıştığı yünlü, saçaklı ama kalın bir iplik, dilini çıkarmış, astigmat olan ve cam dibi gözlük takmış, kirli sakallı bir teknik servis elemanı gibi gözüken flu bir adam var.

Fotoğraf, bize açık açık birşeyler anlatıyor bu çok belli ard arda gelen uyumsuzluklardan. Ellerinin kirli olması ama tırnakların bakımlı olması, ipliğin iğne deliği ile uyumsuz olması, denemeye devam eden ya da edecek olan kişinin işi ile yaptığı eylemin yine uyumsuz olması gibi. İşte bundan dolayı bu çalışmanın konsept bir çalışma olduğunu söyleyebilirdik.

Fotoğrafçı bize burada kısaca, birşeylerin olup olmayacağını kişinin bilmesi değil, sürekli o eylemin gerçekleşme ümidiyle denemeye devam etmesi olsa gerek. Bir tereddüt de yok bu eylemde. Çünkü kişi dilini çıkarmış ve deliğe bakarak eyleme odaklanmış. Ve bunun gerçekleşeceğine dair de inancı dolayısıyla ellerini ön plana çıkarmış.(Bunu fotoğrafçı yapıyor tabi.) Tüm mesele bundan ibaret.

Roland Barthes’in kavramları olan Studium ve Punctum’a[2008:41] da değinmek gerekli elbet. Studium, genel olarak bize gözüken ya da anlatılmak istenen şey. Punctum ise fotoğrafta yer alan bir ayrıntı. Studium’u herkes aynı görür ve fark eder. Punctum’u ise her kişi farklı algılar ve özgün/özel olarak farkeder.

Bu fotoğraftaki studium herkesin de görebildiği gibi, bir zanaatçinin, olmayacak birşeyi denemeye devam etmesi. Benim gördüğüm bu ve ilk fark ettiğim şey de bu. Buna bu yüzden studium diyebiliriz. Bunu birkaç kişinin belirtmesi de belki gerekli görülebilir. Ama zaten söylediğimiz ile fotoğrafın ismi uyuşmakta.

Bu fotoğraftaki punctum ise yine dediğim gibi iğne ve iplikle uğraşıyor ama elleri neden yağlı ve kirli? Makine ile uğraşıyorsa sicim gibi bir iple ve daha kuvvetli bir iğne kullanması gerekirdi. Ayakkabı ile uğraşıyorsa da iğne, çuvaldız gibi olmalıydı ve iplik kahverengi olan sanayi tipi bir iplik olmalıydı. Adamsa teknik servis elemanı gibi durmakta ama iğne iplikle uğraşıyor. Yoksa bir kablonun yaralanmış kısmını mı dikmek istiyor? Konseptte bir uyuşmazlık var.

Ama kısaca değinmek gerekirse, fotoğrafçının ön plana çıkardığı noktaya değinmek gerekir. Bu da ellerin yağlı olmasıdır kişisel görüşümce.

Kaynakça;

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: