Top

Kompozisyon

Kompozisyon

Paragraf : Kompozisyonun en küçük birimi. Her kompozisyon ve paragraf; konu, ana düşünce ve bakış açısına sahiptir. Bu yüzden paragraf, kompozisyon özelliği gösterir. Konu, bir yazıda sözü edilendir. Ana düşünce ise daima bir yargı bildirir.  Ana düşünce ; “diyor, belirtmiş, anlatmaya çalışmış, vurguluyor, olduğu, yaptığıdır vb.” gibi sözcüklerle ifade edilmez.  Ana düşünce daima tek bir cümle ile ifade edilir. Yazıda genellikle ana düşünceyi gösteren bir cümle vardır. Bu cümleye de anahtar cümle denir.

Bakış açısı: Yazarın ele aldığı konuyu, dayandıracağı temel düşünce, sınırlarını belli edeceği çerçevedir. Bakış açısına yön veren etkenler; yazarın genel dünya görüşü, bilimsel tavrı, duygu ve düşünce dünyası/dengesi, toplumsal anlayışı, yazarın toplumsal statüsü, konunun; inandırıcılık, gerçekçilik ve yararlılık özelliklerinin yazar tarafından değerlendirilişi…

Kompozisyonlar paragraflardan, bir konudan, bir ana düünceden ve bir bakış açısından oluşurlar, tekrar etmek gerekirse.  (Tdi  Ders notu 26 şubat 08/11:00-12:30)

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan iPhone 5c - Buy iPhone 5c in white, pink, yellow, blue, or green - Apple Store (U.S.) başlıklı makalemizde blue, iPhone5c ve pink hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Sosyolog, dijital stratejist. Dijital medya, reklam ve growth hacking eğitimleri ve hizmetleri sunarım. PC, konsol fark etmez. Oyun oynamayı severim.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious