LCD; DLP ve LCOS Teknolojileri

LCD; DLP ve LCOS Teknolojileri

by Hasan Yasin Türkyılmaz Eylül 19, 2009

LCD

Liquid crystal display, iki cam tabaka arasında likit kristal ile doldurulmuş sandviç benzeri bir yapıya sahiptir. Bir tarafta rengi oluşturan rengi filtreleme camı, diğer tarafta ise TFT camı mevcuttur. Renk filtreleme camı arasındaki voltaj farkına göre likit kristaller hareket ederler. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda farklı oranda ve parlaklıkta renkler gözümüze ulaşır.

DLP

Digital Light Processing sisteminde lamba ışığı, üzerinde kırmızı, yeşil ve mavi renk bulunan dönen bir çark içinden geçerek DMD( Digital Micromirror device- dijital mikro ayna cihazı) chip’te oluşan renkli görüntü sinyalini objektiften perdeye yansıtır. DMD chip’te 500.000’den fazla çok küçük ve ince mikro aynalar bulunmaktadır. DMD chip’in tamamı bir insan tırnağı kadardır.

LCOS

Liquid crystal on silicon adı ile anılan Lcos teknolojisi yapısal olarak DLP teknolojisine benzemesine rağmen DLP’de kullanılan mikroayna yerine sıvı kristaller kullanılır. 2 farklı türü vardır. Üç panelli ekranda her renk için 1 mikro display vardır ve üç renk optik olarak ekranda birleşerek görüntüyü verir. Tek panelli ekranda is bir tambur disk üzerinde mavi, kırmızı ve yeşil renkler dizilidir. Bu tambur üzerinden renkler düşürülür ve görüntü ekrana yansıtılır.


chip haziran 09

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: