Lie to Me (Yalan söyle bana! Yok yok söyleme, ben zaten anlarım :D)

Lie to Me (Yalan söyle bana! Yok yok söyleme, ben zaten anlarım :D)

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ağustos 30, 2010

lie to me

O kadar çok hayal ettim, inceledim ve gerçeğe yakın tahminlerde bulundum ki! İnsanların yüzüne bakarak ruhundan esintileri yakalayabiliyorsunuz. Ruhuna siz de inebilirsiniz hatta… Ama gelgelelim, bu dizi(Lie to Me) başlarken bunların tümünün bir kurgu olduğunu söylüyor ve biliminin de…

Tamam kendimi bu dizinin güzelliğine kaptırmış olabilirim, ona karşı bir sempatim olduğu da çok açık gördüğünüz gibi. Ama polis merkezlerinde bir dönem ve şu anın güvenlik merkezleri, eğitimde bu teknikleri kullanarak önceden kestirebiliyorlar suçluları. Yani bilim, yüz ifadelerini, kas hareketlerini, jest-mimikleri inceleyerek ruh halinden tutun da, dile getirilmeyen ve gözle pek görülmeyen davranışları açıklayabilmekte. Yani bu bir gerçekliktir, böyle bir bilim mümkün. Şimdilik yöntemi ve kanıtlanması havada kalıyor yalnızca.

Konu da bu tartışma üzerinde ne kadar dönerse dönsün Tim Roth(Lightman) tarafından başarıyla oynanan baş karakter başarıdan başarıya koşuyor ve gizli servise/FBI’a çalışarak ya da yardım ederek.  Baş karakter, insanları genel olarak sorguya çekiyor ve milletin yalan söyleyip söylemediğini anladıktan sonra kaçınılmaz gerçekleri ortaya çıkarıyor. Lightman Group başlığı altında şirketi ve yanında çalışan bilim adamları… Tamamen hikaye bunlardan ibaret. Biraz bilim kurgu gibi, biraz polisiye, biraz psikoloji, biraz gerilim… Film/dizi açlığınız tamamen doyurulacaktır eminim ki!

Konu o kadar heyecan verici ki! House ile aynı kefeye koyuyor bazıları bu diziyi. Tam tersine! House bir fenomen. Ama Lie to me de öyle… Özellikle izledikten sonra saçma sapan afişin aslında anlam barındırdığını anladığınız gibi, House nasıl sizin anılarınıza katılıp izlemekten haz aldıysanız Lie to Me de aynı derece de sizlere katılacaktır ve haz alacaksınızdır.

Tavsiyemdir, kişisel başarıların, kişilerin kendini geliştirip haklı çıkmaları sizi de etkiliyorsa… Bu dizi tam size göre. Şimdilik 2 sezonu mevcut. Pek detaya inmedim. Zaten imkanı da yok dizileri tek tek anlatmamın. Kurgu harika, oyunculuklar harika.

%85 başarı ve izlenebilitesi var…

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: