Top

Makale Yazmak

Makale Yazmak

Herhangi bir konuda bilgi vermek, bir gerçeği ortaya koymak, bir tezi kanıtlamak veya bir düşünceyi savunmak amacıyla kaleme alınan ve temel öğesi fikir olan yazılara makale denmekte.

Makalede temel unsur düşünce, fikirdir. Yazar, herhangi bir konudaki görüşlerini, belli kanıtlar, belgeler, inandırıcı veriler kullanarak anlatmaya çalışır, böylece okuyucuyu bilgilendirmeyi amaçlar.

Makalenin amacı; açıklama, eleştiri, tanıtım, bilgilendirme de olabilir. Ama genellikle eleştirel bir tutum ön plandadır. Makaleler, yazıldıktan sonra bir araya getirilerek makale kitapları şeklinde yayımlanabilir.

Makalede açık, anlaşılır, ciddi bir dil kullanılır. Makaleler öğretici yazılardır. Bu nedenle yazar tarafsız, tutarlı, bilimsel bir üslup kullanır.

Diye; Pi- Analitik yayınları, Konu anlatımlı Öss Edebiyat kitabının 35.sayfasında yazmakta. Ama bir bilim adamı yolunda ilerleyen sosyoloji öğrencisi olarak, bu(makale yazmak) karşıma sert bir şekilde çıktı ve de hala çıkmakta. Çünkü her zaman teori ile pratik uyuşmayabilir.

Teori ile pratik uyuşmaz diyorum. Çünkü tanımda diyor ki yalın dil kullanılırmış da tarafsız olurmuş da falan da filan da… Ama Birikim gibi bir dergideki makaleyi okuyunca apışıp kalırsınız. Bu adam Kürt olduğu halde, kendisi bir Türk’ten daha iyi Türkçe bilmekte, ayrıca Osmanlıca bilmekte ve yazılarına entegre etmekte(Türkçe karşılığı bu sözün;iç içe olmasını ve işlevli bir şekilde olmasını sağlamak için bütünleştirmek)… Tabi o adam makalesinde Osmanlıcayı kullanarak hem dili bozmuş  olmakta, hem de düşünceleri ile eylemleri uyuşmadığı gibi yani tutarlı olmadığı gibi, tarafsızlığını da bozmakta… Ve sen bana teorik olarak tanım veriyorsun. Ben neyleyeyim bu tanımı…

İnsan hiçbir şekilde tarafsız olamaz. Olmamalı da… Ama en azından tutarlı olmalı ki makaleler bizleri istenildiği oranda inandırsın. Ha ben uğraşırken fark ettim ama… O kadar kolay bir iş değil makale yazmak. Yazabilmek için belli bir konuda ki tez hazırlığındaysanız hepiniz fark etmişsinizdir; yazmanız gereken konuya dair tüm fikirleri öğrenip kendi düşün dünyanızdan geçirmeniz/eleme yapmanız gerekmekte. Bu da hayli bir çalışma ve zaman almakta. Bunu da düşününce bazı kişilerin, o kadar sık yazdığını görüyorum ki ne ara çalışıp yazdılar, şaşırırsınız.

Sonuç olarak; bir makaleyi yazmak, o kadar kolay bir iş değildir. Tanımlar ile uygulamalarımız da uyuşmaz gerçekten ama, insanların anlamadığı daha doğrusu hitap etmek istediklerimizin anlamadığı bir makaleyi yazmak da boşa bir uğraştır.

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious