Microsoft ‘SkyDrive’ın adı artık ‘ONeDrive’!

Microsoft ‘SkyDrive’ın adı artık ‘ONeDrive’!

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ocak 27, 2014

SkyDrive ismi nedeniyle Birleşik Krallık’ın uydu yayıncısı BSkyB’yle olan mahkeme savaşını kaybedişinden 6 ay sonra, Microsoft; bulut tabanlı depolama servisinin ismini OneDrive olarak değiştirdiğini duyurdu.

Geçtiğimiz haziranda, bir İngiliz Yüksek Mahkemesi ‘SkyDrive’ ismindeki Sky ifadesinin BSkyB’a ait olan ‘Sky’ isminin tescilini ihlal ettiğine karar verdi. Microsoft kararı temyiz edeceğini söylemesine rağmen mahkeme için harcanan süre yerine markanın değişime gitmesine karar verdi. Bu farklı, markanın ismi ise şu an bildiğiniz üzere, OneDrive.

Günün erken saatlerinde, bir blog yazısıyla Microsoft’ta tüketici uygulamaları ve servisleri genel müdürü olan Ryan Gavin, değişikliğin arkasında yer alan davanın  medya  kapsamı bağlamında ve diğer nedenlerin de etrafını çizerek yeni ismi anlattı.

Tüm fotoğraf ve videolarınız için tek bir yer. Tüm dökümanlarınız için tek bir yer. Tüm sahip olduğunuz ağdaki cihazlar için tek bir yer. Hayatınızdaki herşey için OneDrive’ı istersiniz.

‘Sky’ isminin kullanımı nedeniyle BSkyB’nin hedefinde olan ilk şirket Microsoft değil tabiki. İki aydan daha az bir süre önce de Livescribe, Sky WiFi Smartpen adlı bir girişimde bulundu. Birleşik Krallık’ta, BSkyB tarafından piyasadan çekilmeye zorlandı. Livescribe ise sonradan Avrupa’da, ismini WiFi Smartpen olarak değiştirmek için anlaşmaya varana kadar…

Microsoft, tahminizce Birleşik Krallık’ta ve hatta Avrupa’da, markasında ısrar edebilirdi. Fakat bu durum  dünya çapında bazı pazar karmaşasına yol açabilirdi çevrimiçi hizmetlerinde.

Yeni isim etkisini çabucak göstermiş olacak, SkyDrive ve SkyDrive Pro sırasıyla OneDrive ve OneDrive Business isimleriyle. Bu arada, konuyla ilgili alttaki resmi reklam filmine bir göz atın.

Kaynak;

http://thenextweb.com/microsoft/2014/01/27/microsoft-changes-skydrive-name-onedrive-six-months-losing-court-battle-bskyb/

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: