Top

Neden bunun altında ‘Beğen’ var da ‘nefret et’/’Tiksin’ felan yok?

Neden bunun altında ‘Beğen’ var da ‘nefret et’/’Tiksin’ felan yok?

Tabi açıklamakta fayda var her zamanki gibi. Anlamadığınız için değil malum giriş cümlesi. Beğen yerine bazı arkadaşlar like demeyi sever. Güzel türkçemizi kullanmak adına Türkçe’den yanayım tabi.

Facebook, Twitter, Friendfeed ve daha bunun gibi benzer sosyal paylaşım ağlarında hepimiz rastlarız. Birisi birşey paylaşır ve altında yorumla, paylaş ve beğen tuşu ya da linki vardır. Siz bir bağlantıyı, paylaşımı beğendiyseniz veya taraftarı olduğunuzu belirtmek istiyorsanız beğen tuşuna tıklarsınız. Peki ya, şiddetle karşı çıkıyorsanız?

Bizleri bu tip engellemelerle ya da kısıtlamalarla birşeyleri zorunlu olarak beğenmeye zorluyorlar. Bizler özgür iradeye sahibiz. Gerçekten bunların bizlere zararı var.  Öyle bir çağ gelir ki bizler sürekli beğen linkine tıklayarak/tıklamamızla, kafamızdan nefret etme düşüncesi kalkar/kaldırırlar. Bizler küresel bir köle haline geliriz böylece ve efendilerimizden nefret etme olanağı ve bunu dile getirme olanağı bulamayız.

Madem, bu tip sosyal ağların Türkçe bilen elemanları var; bu yapılan eylem de bilinçli bir eylemdir. Tıpkı Google Translate’te Türk Bayrağı yazınca Karşılık olarak Akp çıkması gibi…

Türkçe’mizi düzgün kullanalım ve bunun destekçisi olalım. Sırf bunun için bu sosyal ağlara, iletişimle ısrarlarda bulunalım nefret eklenmesi için.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Markalar için Facebook global sayfalar ve yerelleştirme nedir? Ve nasıl yapılır? başlıklı makalemizde Facebook, global sayfalar ve yerelleştirme hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar @bilgeadam @g4asw @hyturkyilmaz

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious