Özgür Yazılımlar

Özgür Yazılımlar

by Hasan Yasin Türkyılmaz Temmuz 13, 2009

“Özgür yazılım” para ile ilgili bir sorun değildir, bir özgürlük sorunudur. Bu kavramı anlamak için “düşünce özgürlüğü”nü düşünmeniz gerekir, “nerede beleş oraya yerleş” gibi değil.

Özgür yazılım, kullanıcıların yazılımları çalıştırma, kopyalama, dağıtma, öğrenme, değiştirme ve iyileştirme özgürlükleriyle ilgili bir sorundur. Daha kesin olarak, yazılım kullanıcıları için, dört çeşit özgürlüğe atıfta bulunur:

* Hangi amaç için olursa olsun, programı çalıştırma özgürlüğü (0. özgürlük).
* Kendi ihtiyaçlarınıza uyarlamak için programın nasıl çalıştığını öğrenme özgürlüğü (1. özgürlük). Kaynak koduna erişim bunun için bir önkoşuldur.
* İhtiyacı olanlara yardım edebilmeniz için programın kopyalarını dağıtma özgürlüğü (2. özgürlük).
* Bütün toplumun faydalanabilmesi için programı iyileştirme ve yaptıklarınızı halka açma özgürlüğü (3. özgürlük). Kaynak koduna erişim bunun için bir önkoşuldur.(gnu.org)

Ayrıca bu tür yazılımlar hiçbir maddi amaç güdülmediğinden virüs vb içerikler için en güvenli olanları ve en az virüs türüne sahip olanları. İstediğiniz gibi geliştirip yeterince güvenli hale de gelebilirsiniz. Geliştirenin ürününe de sahip olabilirsiniz. Bundan daha güzel birşey olamaz.

Linux sistem kullanabilirsiniz.Özgür yazılımlar şu sıralar kimsenin bilgisayarında göremediğim ürünler. Linux kullanamam diyor arkadaşım nedeniyse kod bilmediğiymiş. Ama Pardus koda hiç gereksinim göstermiyor. Ya da Windows ile eş değer olan Linux Magma 9.5 var. Aynı zamanda Linux artık oyunları da çalıştırabiliyor. Wine adlı eklenti ile oyunları kurabilirsiniz. Call of Duty 4 oynanabiliyor örnek olarak.

Ofis işlemleri için Open Office. Özgür yazılımlardan birisi de bu ofis işlemcisi. Hem bedava hem de size özgürlük kazandırmakta.

Mozilla Firefox. İnternet Explorer yerine de kullanabileceğiniz bir tarayıcı ve güvenlik derecesi ve kişiselleştirilebilirlik daha yüksek.

7z sıkıştırıcı. Winzip ya da Winrar yerine kullanabileceğiniz bir program daha.

Km player. Media player kullanıyor olabilirsiniz ama bütün ihtiyaçlarnızı karşılamaz. Bunun yerine her tür medyayı çalan km player’ı tercih edebilirsiniz.

Utorrent. Torrent dosya indirmenizde yardımcı olabilecek size başka bir unsur.

FDM. Dosya indiricisi free download manager var yardımcınız.

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: