Dünya çapında reklam engelleme uygulaması kullanım haritası: Haziran 2016

Dünya çapında reklam engelleme uygulaması kullanım haritası: Haziran 2016

by Hasan Yasin Türkyılmaz Haziran 19, 2016
bu harita dünya çapında reklam engelleyici kullanımını gösterir

Dünya çapında reklam engelleme uygulama kullanımını aşağıdaki haritada bulabilirsiniz.

Ondan önce birkaç ayrıntıya da ben değineyim istiyorum.

Reklam engelleme uygulamaları dünya çapında kullanımı haritası

Haritaya baktığımızda en yoğun bölge Avrupa ülkeleri olarak görülüyor. Ama Japonya hariç dünya %20’lik bir engelleme oranına ulaşmış bile. En yüksek reklam engelleme uygulaması kullanımıysa Polonya, Yunanistan, Türkiye şeklinde gidiyor. En az Japonya, İtalya, Birleşik Krallık ve Brezilya şeklinde.

Ülkelerinde üretime ek olarak satış ve pazarlamanın yoğun olduğu ülkelerin insanları aşırı derecede reklama maruz kalıyor. Özellikle de internette bu daha başa çıkılmaz bir hal alıyor. Neticesinde ise tabi ki reklam engelleme uygulamaları ile çare bulma derdinde insanlar.

İnternette reklamdan para kazanan insanlar haricinde reklam engelleme uygulamalarını tabi ki doğru bulanlar çoğunlukta. Cevher bulmuş gibi uygulamaları insanlar birbiriyle paylaşıyor. Bu gidişle de reklam engellemeleri ve uygulamalarının kullanımları mesela Adblock, Ghostery gibi tarayıcı reklam engelleme eklentisinin kullanımları artacağından görüntülü, Facebook, Twitter, Youtube, banner vs. gibi dijital ve sosyal reklamcılık bitecek.

Yerine bağlam reklamcılığı, yerleşik içerik veya tanıtım haberi gibi reklamcılık modeli ve yahut insanların birbirine deneyim aktarmasını sağlayacak güzel, kreatif veya promosyonal paylaşımlar yapan markaların çalışmaları ön plana çıkacak. Maliyet yine belirli bir oranda kalacak tabi ki. Yöntemler değişmek zorunda kalacak.

Peki biz ne yapacağız? Bunu öncelikle sizlere sorduğumu belirtmeliyim. Yorumlarda veya medyada cevaplarınızı bekliyorum. Bir de ben söyleyeyim düşündüğümü.

Bence biz reklamdan çok deneyimle iyi vakit geçirirsek bundan daha memnun kalacağız. Herkesin kaydını tuttukları için, yapay zekayla da desteklenecek, verilerle şekillenecek ve beğenebileceğimiz fırsatları sunacaklarsa eğer zevkten dört köşe oluruz gibi geliyor. Hem yeterli sayıda pazarlama tanımlanacaktır bize hem de istediğimiz ürüne kavuşabileceğiz. Belki iddiam fütürist olabilir. Ama 2020’den sonra göreceğiz sonuçları.

2020, çevrim içi reklamcılığın engellemeler nedeniyle karlılığını yitirdiği zaman dilimidir Statista verilerine göre.

Şimdi haritaya bakabilirsiniz siz de. Yanıtlarınızı bekliyorum. Haritanın kaynağı Digital News Report 2016, sunumu Statista, analizimle beraber de ben sunmaya çalıştım sizlere.

Alttaki verilere göre kullanıcıların 5’te 1’i reklam engelleme uygulaması kullanmakta. Özellikle de geç kullanıcılar/tüketiciler tarafından bu uygulamaların kullanımı epey yaygın. Yayılmaya da devam ediyor.

reklam engelleme haritası. Bu harita dünya çapında reklam engelleyici kullanımını gösterir. hyturkyilmaz dijital pazarlama ve growth hacking blogu

Kaynak; Statista

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: