Şinasi’deydi Sunay Akın

Şinasi’deydi Sunay Akın

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ocak 13, 2010

Sunay Akın 10 Ocak’ta Ankara Devlet Tiyatro’larının Şinasi Sahnesi’ndeydi.

Şinasi sahnesini bulmak verilen adrese göre kolay olmadı. Özellikle google maps’tan bakıp da ‘Aa yakınmış!’ deyince insan hataya düştüğünü fark ediyor. Neyse gösteriden önce sahneyi bulduk ve uzun bir müddet bekledik tabi erken geldiğimiz için.

Salonu doldururken oturulacak yerlerin ne kadar dar olduğunu fark ediyor insan, sürekli sonradan gelen insanlardan ayağa kalktığımızdan dolayı… Saat geldi bir kaç dakikalık bir gecikme ile Sunay Akın, sahnedeydi.

Sunay Akın’ı televizyonlardan görmeye alışkındım ama bir bakıma bu kadar yakından da görünce ve hareketlerini daha detaylı inceleyince anlaşılıyor. Zaten adam, tarih merakına sahip ve  bunu çok iyi değerlendiriyor. Zeki olduğunu söylemeye gerek yok. Olmasaydı, kendi deyişiyle “…argosuz güldürme…”yi başaramazdı, hem de tarihi kullanarak. Hareketleri biraz enteresan geliyor tabi. Ama anlatışına ve kendi ruh haline çok harika bir renk katıyor bu ilk anda fark edemiyorsunuz. Neyse gösteri nasıldı’ya geçeyim…

Gösteriye ilginç sorularla başladığında insanlar bunun bir güldürü olduğunu sandı ama değildi. Tarihin yaşattığı bir acıydı ve bize bunu tattırdı. Harika anlatımıyla büyülendik büyülendik ama sadece bu böyle olmadı. Tarihten de bir şeyler öğrendik hem de hiç öğretilmeyen şeylerden. Her tür konuya değindi. Kısaca Ankarılı’ya farklı bir tat bıraktı. Ve içimizde bu tat hep bir yerlerde duracak.

Gösterinin tamamından bahsetmek olanaksız tabi sizin görmeniz gerekirdi. Sonlarına yaklaşınca da meşhur Sunay Akın’ın kurduğu Oyuncak Müzesi’nden bahsetti yine kendine öz anlatımlarıyla. Oyuncakların ve onların tarihlerine de değindi.

Gösteri bitinceyse hafif bir tebessüm ve düşüncelilikle evlerimize yollandık tabi. Ne yazık ki kitap imzalama törenine kalamadım. Bir üzüntü nedeni bu benim için…

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Ay Hırsızı, Sunay Akın…
Hasan Yasin Türkyılmaz

0 Comments

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • Hasan

  Umarım gidersin. Çok hoş bir deneyim… Özellikle aşağılamalar ve argo kelimler olmadan insanın nasıl güldürüleceğini kanıtlıyor Akın.

  Teşekkürler yorumun ve ilgin için… 🙂

  Cevapla
 • Ömer Şehap

  Oyuncak müzesinde oyuncakların hikayeleri varmış .. Ben de merak ediyorum .. Birgün kısmetse gitmeyi düşünüyorum

  Cevapla
%d blogcu bunu beğendi: