Top

Sosyal Araştırma Motoru(google da bir motor :D) ExploreWWW

Sosyal Araştırma Motoru(google da bir motor :D) ExploreWWW

ExploreWWW

Bu sitenin arayüzü… Neden üye olduğumuzu anlayamadım açıkçası. Ama çeşitli sahip olduklarımız ile ilişkilendirerek üye olabiliyoruz. Bu sitede sosyal alanda araştırma yapabiliyoruz. Alışveriş, blog, facebook vb sahalardan bilgilere ulaşabildiğimiz gibi bize örnekler de sunmakta. Yaptığınız aramaları başka yerlerde de yapabilmeniz için altta kısayolları var.Google, Bing, Ask, Yahoo… ‘anne sevgisi’, ‘Turkey Israel(news)’ diye yaptığım aramada çok güzel sonuçlar aldım. Bu yüzden başarılı buldum %65 oranında. Tabi bu bizi tatmin etmeyebilir bir yerden sonra. Hataları ve eksikleri de var.

Twitter varken Friendfeed gibi sosyal paylaşım ve mikroblog sitesi dahil değil bu alana, bu yüzden eksik kalmakta. Kendisi bir arama motoru taklidi yaparken google reklamları yayınlıyor ayrıca ve merkezi USA’de. Reklamları da arama seçeneği var ama yeterli bir verim alamadım. Hatta hiç açılmadı bile bu araştırma alanı.

Sosyal araştırmacılar ve öğrenciler için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Tavsiyemdir kısaca. Yararlı olur umarım.

Hasan Yasin Türkyılmaz

Sosyolog, dijital stratejist. Dijital medya, reklam ve growth hacking eğitimleri ve hizmetleri sunarım. PC, konsol fark etmez. Oyun oynamayı severim.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious