Testere 6 ( Saw VI ) 2009

Testere 6 ( Saw VI ) 2009

by Hasan Yasin Türkyılmaz Aralık 26, 2009

Torrent olarak indirmek için buraya tıklayın…

Bu adreste de imdb’den sunulan filme dair bilgiler var….

Testere Serisi

Kevin Greutert’in yönetmenliğindeki bu filmi zaten çevrenizden, hiç izlemediyseniz bile kesinlikle duymuşsunuzdur. Hayatının değerini anlamayan, yaşama isteğini hiçe sayan, insanları sömüren insanları bir sınava tabi tutup ve sonucunda, kendinden fedakarlıkta bulunanın ve hakikati anlayanın canlı kurtulduğu bir dizi film serisi bu Testere.

Bir şekilde bu kötü insanlar tuzağa düşürülüyor. Bu işin başlangıcından da bahsetmek gerek. Jigsaw karakteri ki bu başrol oyuncusu ve harika başarısıyla Tobin Bell. Jhon da Jigsaw’un roldeki gerçek ismi… Jhon’un eşi Jenkins (Lemole) hamile iken; geç saatte işten(bağımlıları kurtarmak için uğraşan bir tedavi merkezinde çalışmakta) çıkarken kapıya geldiğinde birisi – o birisi de filmin düğümlerinden biri oluyor-  hıphızlı kapıyı açıyor ve Jenkins kapıyla duvar arasında kalıyor. Bebeğin ölümü ile sonuçlanıyor bu kaza. Jhon da bu durumda insanlardan, özellikle hayatının değerini bilmeyen insanlardan nefret etmeye başlıyor, çocuğunu kaybetmesinin verdiği acı yüzünden. Üstün teknik bilgileri sayesinde insanlara ders vermeyi planlıyor Jhon. Bu düşüncesi de tabiki eline kan bulaşarak gerçekleşiyor. Yalnız bu dersi vermeye, kendisinde beyin tümörü olduğunu öğrenince başlıyor. Hikayenin özeti bu. Tüm Testere macerası bunun üzerine kurulu.

Testere 6

Şimdi Testere 6’ya gelelim. Senaryo yine harika, izletiyor kendini. Yalnız ben, bazı şeylere dair eksiklikler bıraktıklarını düşünüyorum. Önce hikayeyi anlatayım biraz, ama ağzınızın tadını bozmadan; en son Jigsaw ölmüştü Testere 5’te. Vasiyet felan bırakılmıştı Jenkins’e.Büyük bir kutu ya da sandık…Meğer herşey o kutunun içinde saklıymış. Bizler Jigsaw’un işi bitti derken, yarım kalan işi varmış aslında ve bu işi de Straham’ı suçlu çıkarmaya çalışan dedektife yüklemiş. İşte bütün mesele bu. Yine aynı mesele, ama son işi eşinin yapması daha doğrusu bu son işten eşinin hakikati anlamasını sağlıyor bu filmde.

Hatalar

Filmde bazı hatalar gözlemledim. Mesela sigortacının yakalanışında… Dışarıda yağmur yok ama güvenlik görevlisi yağmurluk ile geziyordu. Ve elinde neden silah vardı. Gölgesi küçüktü. Madem cama yakın yürüyordu o zaman gölgesi de tam kendi boyutunda olmalıydı. Güvenlik görevlisinin elinde ayrıca genelde fener de olur. Bunda yoktu. Bu birinci hata gözlemlediğim. İkincisi; dedektif açığa çıktığını anlayınca öldürdü bazı insanları -filmi izleyenlere kalsın bu bilgi de- bu insanları öldürürken de her yeri kan oldu. Sokağa çıktı ve kimse görmedi mi o adamı… ve bunların hepsi nasıl 1 saat içinde gerçekleşti. Başka bir hata, hatırlamıyorum.

Teknik Yön

En baştan başlayayım. Şu Testere’nin tamamında aynı yöntem kullanıldı ve bundan hiç hoşnut olmadım. Eminim sizlerden de olmayanlar vardır. “Hello Jonathan!” der oradan kukla bir dizi konuşmadan sonra süre başlar. İşte tam o sırada; tuzaktaki insan saçma bir şekilde bir efekt eklenerek, cins bir kamera hızlı çekimi ile çok hızlı düşünüyormuş da ne yapacağını bilemiyormuş ve endişeleniyormuş hissi vermeye çalışıyor yönetmen kameralarla. Ama bize, sanki mutlu bir macera filmi izliyormuş hissi veriyor bu. Hatta, iyi oh olsun dedirtiyor ölecek olan kişiye. Filmin amacı ile yönetmenin amacı birbirine uymuyor bu noktada. Ayrıca bu filmde yine açıklar vardı. Yani bir 7.  gelebilir hissi veriyor. Belki de son film değildir.

Zaman konusu berbattı. Bir saat hiç de heyecan yaratacak cinsten geçmedi tam aksine hatalıydı bile. Dedektif yerinden kalkıp gidiyor ve herşeyi bir saatten az bir süre içinde hallediyor. İlginç…

Ölen insanlar çok farklıydı. Kurtarılmaya çalışılınıyor mu yoksa ölmesi mi isteniyor belli değildi. Ölecek olan insan bence onlardan daha farklı davranırdı. Ama ilk adamın altına işemesi güzel bir fikirdi.

Aynı şeyler bunda da olmasına rağmen kendini gerçekten izletiyor ve koltuğa bağlıyor. Bize verilmek istenen tema gerçekten yerinde;

*Ölü insanların ruhu üzerinde hiçbir söz hakkı yoktur. Değil mi?

Şimdi de artık sıradanlaştırmak istediğim puanlamaya geçeyim,

Puanlama

Senaryo         %75

Yönetmenlik % 85

Koltuğa bağlayıcılık   %85

Oyunculuk    %90

Sonucun tahmin edilebilirliği(ne kadar tahmin edilmezse o kadar iyi) %75

Sonuca bağlama  %80

Genel  %75

İmdb puanı %64

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: