Vico:Bilimi ve Tarihi

Vico:Bilimi ve Tarihi

by Hasan Yasin Türkyılmaz Ağustos 13, 2009

1668-1774’te yaşamış bir insan. Yeni Bilim adlı eseriyle ön planda. Bu eseri; tarihi, üç ayrı aşamasıyla (yani Tanrılar çağı, kahramanlar çağı ve insanlar çağı) karakterize edilen ve böylece içkin anlamla donatılan bir süreç olarak açıklayarak anlaşılır hale getirmeye çalışmaktaydı.

Vico,”bütün tartışmaların üstünde duran bir hakikatin ebedi ve hiç sönmeyen ışığı parlar; sivil toplumun dünyası kesinlikle insanların eseridir.”(Vico,1948,Pasaj 331)

Yeni Bilim’in genel argümanı, insan toplumunun, eylemin ürünü olarak tanımlanan insani ilişkiler ile tarihsel ve toplumsal kurumlardan oluştuğu yönündeydi.

Vico, insan doğasının, aile gibi kurumların tarihsel gelişimi içerisinde açımlanıp ortaya konulması gereken belirli ilkelerde temellendiğini kabul ediyordu.

Vico’nun tarihi,insanlığın eseri olan aktif, yaratıcı bir süreç… Vico, doğa bilimleriyle birlikte anılan bilimsel rasyonalizme de karşı çıkıyordu. Matematik de insan eseriydi O’na göre ve matematiksel önermelerden elde edilen bilgi, yalnızca onu insanlığın kendisi yaratmış olduğu için, gerçek bilgiydi.Vico, burada devrimci nitelikteki yeni ilkelerinden birisini, insanlığın yalnızca kendisinin yaratmış olduğu şeyleri bilebileceğini ifade etmektedir: doğru(verum) ile olgu(factum) birbirini dönüştürür.

“insan toplumunun dünyası kesinlikle insanların elinden çıkmıştır ve dolayısıyla bu dünyanın etkileri, kendi insani zihnimizin geçirdiği değişimler içinde aranmalıdır.” Vico’nun iç bilgi ile dış bilgia rasında yaptığı ayrımın kaynağı, onun hümanist, anti mekanik  ve anti determinist bakış açısıydı: Dış dünyanın olgulara dayalı bilgisi insan biliminin temeli olmakta açıkça yetersiz kalıyor, çünkü, “oluşum”un rolünü “olgu”nun lehine oalcak şekilde küçülterek, insan kültürünün aktif özünü ortadan kaldırıyordu.

Vico’ya göre, doğa bilimlerinin konusu, insan bilimlerinin konusundan farklıydı. Toplum teorisi, aktif bir fail olarak insan özneye, insanın deneyimlerine ve zihinsel hallerine dayanmaktadır.

Vico’nun hümanist tarihsiciliği, burada, gerek Hegel’de gerekse Marx’ta merkezi bir yer tutan, “insanın eyleminin, ancak bütün temel alındığı zaman anlamı olduğu” doğrultusundaki argüman açısından büyük önem taşımaktadır. Tarih, bireylerin genellikle çelişkili ve kaotik olan eylemlerini, tutarlı bir bütün oluşturacak şekilde birbirlerine bağlamayı başaran bir süreç olarak kavranmaktadır.

———————————————————————————————-

Alan Swingwood-  Sosyolojik Düşüncenin Kısa Tarihi….

______________

Bu da en ucuzundan satış bağlantısı;

Yeni Bilim Giambattista Vico

 

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d blogcu bunu beğendi: