Windows Live ‘i daha etkin ve hızlı kullanın!

Windows Live ‘i daha etkin ve hızlı kullanın!

by Hasan Yasin Türkyılmaz Nisan 07, 2009

Live Blog

Bir blog yazarıysanız, kaleme aldığınız konularla ilgili resim bulmakta zorlandığınız zamanlar olmuştur. Ancak Zemanta artık bu problemi ortadan kaldırıyor. Windows Live Writer’a sonradan dahil edilebilen Zemanta eklentisi ile o an yazmakta olduğunuz makaleyle ilgili resim bulmak oldukça kolay. Araç, size makalenizin içeriğine bağlı olarak resim önerilerinde bulunuyor ve böylece internet üzerinden uzun sürenizi alan resim arama işlemi de ortadan kalkmış oluyor.

indir zemantayi

Blogunuza video ekleyin

Blog yazılarınızı bazen video’larla da desteklemeniz gerekir. Windows Live Writer kullanıcısıysanız, bu tip durumlarda yapmanız gereken tek şey YouTube ya da Soapbox’ta yer alan ilgili video’nun embed code’unu kopyalamak ve Live Writer’daki sayfanıza olduğu gibi yapıştırmak; hepsi bu.

Özel Yapıştır’dan sonuna kadar faydalanın

Microsoft’un Office uygulamalarından aşina olduğumuz ‘Paste Special’ yani ‘Özel Yapıştır’ fonksiyonu, Windows Live Writer’a da kullanılabiliyor ve böylece kopyalanan nesnelerin Live Writer’a nasıl yapıştırılacağı da detaylı olarak belirlenebiliyor.

Şifre değiştirme/sıfırlama

Live Hotmail kullanıcılarının sıkça başına gelen durumlardan biri de şifrelerini unutmak ya da çaldırmaktır. Şifrelerin değiştirilmesi ve sıfırlanması için birkaç yol bulunuyor.

Örneğin buraya tıklayın ve resimde gördüğünüz harf ve sayıları olduğu gibi girin ve Devam butonuna tıklayın. Böylece şifre değişikliğini bu pencereden yapabilirsiniz.

10MB’tan fazlasını göndermeye çalışmayın

Windows Live Hotmail’in kullanıcıların dikkatinden kaçan bir sınırlaması vardır. Microsoft, 10MB’ı aşmayan dosyaların gönderimine izin vermektedir. Bu nedenle 10MB’ı geçen dosyaları başka bir adrese göndermeye çalışan kullanıcıların bu noktaya dikkat etmesi gerekir.

Live Messenger’ınızdaki kişileri yedekleyin

Hotmail adresinizin çalınması ya da başka bir adrese geçiş yapmanız durumunda kişi listenizi tek tek diğer adresine eklemek zorunda kalabilirsiniz ya da bu adresleri çalınma olayından sonra sonsuza kadar kaybedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için Messenger’ın güzel bir fonksiyonu mevcut: Bunun için Live Messenger’ınız açıkken Kişiler’e girin ve listenin sonlarında yer alan ‘Kişileri kaydet’e tıklayın. Belirlediğiniz bir klasöre bu rehberinizi kaydettikten sonra bir diğer adresten bu kişi listesini alabilmek için yeni hesabınız açıkken yine Kişiler’e girin ve listenin en altında bulunan seçeneğe tıklayarak bu rehberinizi yeni adresinize ekleyin.

Mesajlarından rahatsız olduğunuz adresi engelleyin

Her ne kadar spam mesajlarına bir çare olamasa da mesajlarından rahatsızlık duyduğunuz spesifik kişi ya da kişileri basit bir yöntemle
engelleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey mesaj almak istemediğiniz
kişinin e-mail adresini yazmak ve ardından listeye eklemek.

Hotmail hesabınıza alternatif e-mail adresi

Şifre çalınması ya da kaybolması durumlarında önceden belirlenen alternatif e-posta hesapları çoğu zaman kullanıcılar için hayat kurtarıcı olmuştur. bu sayfaya tıklayarak hesabınız için alternatif bir e-posta adresi belirleyebilirsiniz; böylece şifre kaybolması ya da çalınması durumlarında şifrenizi sıfırlayarak bu ikinci adresinize isteyebilirsiniz.

Windows Live Writer’ı zenginleştirin

Windows Live Writer ile fazlaca zaman geçiriyorsanız, WLW'ı daha fazla
donanımla da kullanabilme şansınız var. WLW için geliştirilen
eklentileri bulabileceğiniz bu sayfa ile WLW'a birçok faydalıu fonksiyonu ekleyebilirsiniz.

Her yerde kaleminizi konuşturun!

Windows Live Writer’ı kullanabilmek için sadece kendi bilgisayarınıza muhtaç değilsiniz. USB ya da Flash sürücünüz sayesinde WLW’ı istediğiniz yere götürebilir ve yazılarınızı istediğiniz yerde yazabilirsiniz.

programı indir

SkyDrive ile verilerinizi internete taşıyın

İnternette dosya sunucularının sayısının artmasıyla Microsoft da kendini bu kulvardan daha fazla uzak tutamadı ve SkyDrive hizmetiyle kullanıcıların karşısına çıktı. Verilerinizi kolayca yedekleyebileceğiniz SkyDrive, 25GB’a kadar da dosya gönderimine olanak sağlıyor.

SkyDrive’a ulaşmak için tıklayın.

Live Calendar ile gününüzü programlı yaşayın

Windows Live Calendar ile gün gün, saat saat ve hafta hafta notlar alabileceğiniz bir ajandayı kullanabileceğiniz gibi, ‘Yapılacaklar listesi’ yani ‘To-do list’ ile randevularınızı ve diğer gerçekleştirmeyi düşündüğünüz aktiviteleri de not edebilirsiniz. Böylece herhangi bir randevuyu ya da başka bir aktiviteyi atlamadan gerçekleştirebilirsiniz. Windows Live Calender ile ayrıca sevdiklerinizin doğum gününü unutmamak için takvimde bugünleri işaretleyebilirsiniz.

Windows Live Calendar’a gitmek için tıklayın.

Kişi listemdeki bir kişi beni hesabından sildi mi?

Live Messenger hesabınızda bulunan kişilerin sizi kendi hesabından silip silmediğini anlamanın birkaç yolu var. Bunun için Araçlar’dan Gizlilik seçeneğine gelerek İzin verilenler listesinde bulunan kişilere sağ tuşla tıklayın. Şayet ‘Sil’ seçeneği aktif değilse (koyu renkli değilse) o kişi sizi listesinden silmemiş demektir. Ancak tersi bir durumda çok büyük bir olasılıkla (kesin diyemiyoruz; zira hesaplardan kaynaklanan bir problem de buna neden olabilir) karşıdaki kişi sizi silmiş demektir.

Engellendiğinizi nasıl anlarsınız?

Microsoft, karşıdaki kişinin sizi tamamen silmesi durumunda size bunu öğrenme hakkı vermiştir. Ancak birisinin sizi ‘geçici olarak’ bloke etmesi, yani engellemesi Microsoft’un gizlilik kuralları gereği engellenen kişiye açıklanmaz. Bu nedenle engellenip engellenmediğinizi anlamanın bugün için anlamanın bir yolu yoktur; ancak bu konuda tahmin yürütebilmeniz de imkansız değildir elbette.

Örneğin bunun için Live Messenger listenizde bulunan ve sizi engellediğini düşündüğünüz bir kişiye sağ tıklayın ve bu kişinin Profil sayfasına girin. Açılan pencerede o kişinin profil sayfası görüntülenecektir. Eğer bu kısımda uzun zamandır hiçbir aktivite kaydedilmemişse ya da eklenen bir resim yoksa, bu kişinin sizi bloke etmiş olma ihtimali vardır.

Profil sayfanızın kontrolünüzü elinize alın

Dilerseniz Profil sayfanızdaki bilgileri de tamamen kontrol altına alabilirsiniz. Yeni Live hizmetiyle birlikte kullanıcıların Live Messenger’da yazdıkları iletileri artık profil sayfalarına da taşınıyor. Diğer bir deyişle, Live Messenger’da yazdığınız bir kişisel ileti, anında Profil sayfanıza gönderiliyor ve isteğe bağlı olarak herkes bu ileti değişikliklerinizi yakından takip edebiliyor. Her değiştirdiğiniz ileti mesajı yanına tarih de atılarak kayda geçiriliyor ve profil bilgilerinizi görmeye izinli olan kişiler, bu iletileri görüntüleyebiliyor.

—–>>>> Devamı YarınSocial Shares

Bültenime kaydol!

İster soru sor, ister yazılarımdan ve etkinliklerimden haberdar ol...

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Related Articles

%d blogcu bunu beğendi: