Top

Winrar ile portable program hazırlama

Winrar ile portable program hazırlama

Winrar sistemimizde yüklü iken portable yapmak istediğimiz ve bilgisayara yüklememiş olduğumuz dataya sağ tuş ile tıklıyoruz.Winrar ile arşive ekle diyoruz. Sıkıştırma yontemi size kalmış ne kadar az sıkıştırırsanız o kadar çabuk açılır program SFX Arşivi oluşturu işaretleyin. Üstte -Gelişmiş- sekmesini tıklayın burada SFX Seçenekleri butonunu tıklayın. Burada -Çıkartılacak Yol- kısmı boş kalacak çünkü program portable tak-çalıştır özellikli olacağı için herhangi bir yere kopyalamıyoruz yani geçici klasöre atacağız. Böylelikle siz USB olsun CD olsun programı çalıştırdığınızda USB yada CD çıkarsanız bile program çalışacaktır. Çünkü windows geçici klasöründen çalışacaktır. Daha sonra programla işiniz bitip kapatınca zaten windows geçici dosyayı kendiliğinden silecektir. -Çıkardıktan Sonra Çalıştır- bu kısma esas exe dosyasının ismi yazılır yani portable(taşınabilir) yapmak istediğimiz programın exe(executable) -çalıştırılabilir-uzantılı olan ismini yazacağız ki programımız çalışsın.Üstteki sekmelerden -Modlar- kısmını seçin -Paketi Geçici Klasöre Aç-ı işaretleyin yukarıda anlattığım şekilde paket windows geçici klasörüne açılacak -sessiz mod- altında -Tümünü Gizle-yi işaretleyin. Burada amaç, dosya açılırken herhangi bir ekranın görünmemesini sağlamak katılımsız kurulumla mantık aynı. -Tüm Dosyaların Üzerine yaz- yada -Varolan dosyaları atla- ikisinden birini işaretleyin, farketmez. Yine üstteki sekmelerden -Metin ve simge- kısmına geçin. Burada yaptığınız portable program için bir icon-simge- dosyası seçeceğiz. İstediğiniz icon(simge) dosyasını seçebilirsiniz ya da programın kendi orjinal iconunu kullanmak isterseniz öncelikle ResHacker ile program exe dosyasından icon dosyasını dışarıya aktarmalısınız. Gözat ile icon dosyamızı kaydettiğimiz klasore gidin ben kendi programımın kurulu olduğu klasöre kaydetmiştim. Icon dosyasını seçin ve tamam deyin. Programımız tek dosya olarak portable yani tak çalıştır olarak hazır. (alıntıdır.)

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Dünya'da ne oluyor ve girişimci için neresi iyi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious