Top

Xenophanes( Ksenofanes )

Xenophanes( Ksenofanes )

25 yaşnda iken -belki de Perslerin gelmesi üzerine- İonia’daki yurdunu bırakarak Güney İtalya’ya gelmiş, burada gezici bir ozan hayatı sürmüştür.(s.25)

Felsefesine gelince…Halkın, dininin tanrıları insan biçiminde tasarlamasına karşı, Xenophanes kendi tanrı tasarımını ortaya koyar. Bu, arınmış bir tanrıdır. Ona göre; “Bir Tanrı vardır; bu, tanrılar ve insanların en ulusudur; ne biçimi, ne de düşünmesi bakımından ölümlülere benzer; bu tek Tanrı baştan aşağı işitmedir, baştan aşağı düşünmedir; her şeyi düşünceleriyle hiç zahmetsiz yönetir.”

Xenophanes’in(Ksenofanes’in) bu tanrı tasarımı, tektanrıcılığa (monotheism) doğru atılmış bir adımdır.(s.26)

——————————————————————

Kaynak;

Gökberk, Prof. Macit, Felsefe Tarihi, Remzi, İstanbul,18.Basım,Eylül 2008

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Saldırganlık başlıklı makalemizde düsmanca saldırganlık, öfke ve özgeci saldırganlik hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Sosyolog, dijital stratejist. Dijital medya, reklam ve growth hacking eğitimleri ve hizmetleri sunarım. PC, konsol fark etmez. Oyun oynamayı severim.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious

 • çiğdem(kedikardeşliği)

  Bugünki tek tanrı ve göktanrı inancıyla da paralel ozaman?

  • Hasan

   Evet Bu tek tanrı düşüncesine paralel ve bizim ilahımızla biraz eş değer. Ama felsefi yönden de düşününce; günümüzdeki tanrı modelinin temeli sayılabilecek bir geliştirme göstermiş Ksenofanes. Sonraki din meselelerindeki tanrı meselesine buradan ulaşılabildiği iddia edilir. Hatta kimin dediğini tam olarak hatırlamıyorum ama; şöyle bir söz var, “Trakyalılar tanrılarını kendileri gibi mavi gözlü, sarı tenli düşünür. Dağ insanı da kendisi gibi düşünür, aldatırlar tanrılar birbirinin karısını kaybeder ya da peşinden koşar… Atların da eli kalem tutsaydı kendi tanrılarını kendilerine benzer çizerlerdi…” gibi. Yani bu düşünceye karşı çıkmış gibi…
   Teşekkürler yorumun için… 😀