Top

Xenophanes( Ksenofanes )

Xenophanes( Ksenofanes )

25 yaşnda iken -belki de Perslerin gelmesi üzerine- İonia’daki yurdunu bırakarak Güney İtalya’ya gelmiş, burada gezici bir ozan hayatı sürmüştür.(s.25)

Felsefesine gelince…Halkın, dininin tanrıları insan biçiminde tasarlamasına karşı, Xenophanes kendi tanrı tasarımını ortaya koyar. Bu, arınmış bir tanrıdır. Ona göre; “Bir Tanrı vardır; bu, tanrılar ve insanların en ulusudur; ne biçimi, ne de düşünmesi bakımından ölümlülere benzer; bu tek Tanrı baştan aşağı işitmedir, baştan aşağı düşünmedir; her şeyi düşünceleriyle hiç zahmetsiz yönetir.”

Xenophanes’in(Ksenofanes’in) bu tanrı tasarımı, tektanrıcılığa (monotheism) doğru atılmış bir adımdır.(s.26)

——————————————————————

Kaynak;

Gökberk, Prof. Macit, Felsefe Tarihi, Remzi, İstanbul,18.Basım,Eylül 2008

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Saldırganlık başlıklı makalemizde düsmanca saldırganlık, öfke ve özgeci saldırganlik hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious