Top

Zeki Müren’i Yâd

Zeki Müren’i Yâd

Çok faklı türlerde müzik dinledim ve hala da dinliyorum. Herşeyin tadına baktım diyebilirim. Müzik dinlemek kadar hoş birşey yok benim adıma. Yolda geçen zamanım kitap okuyamadığımdan dolayı, hep müzikle olur. Yalnızken, birisini beklerken, bilgisayarda çalışırken, arkadaşlarla beraberken vs vs yerlerde hep müzik vardır. Hayatımızdaki duyguların bile tarifini müziklerle yapabiliriz. Eminim aşkını dile getirirken/getirmeye çalışırken müziği kullanan da olmuştur.

Türlü türlü müzikler, hepsi farklı birer ruh halinin ürünü. Agresif ve isyankar tarza sahip olanlar metal, sıradan günlük moda ve bunun gibi popüler içerikli olanlar pop, her türden sesi içeren ve üst düzey olarak tabir edilen ama gerçekten de eğitimi çok üstlerde olan batı klasik ve en harika değinimiyle, dile getirişlerle, makamlarıyla Türk Sanat Müziği. Tabi Türk Sanat Müziği deyince de akla ilk gelen sanat güneşimiz Zeki Müren akla gelir.

Zeki Müren; elde ettiği başarılarından tutun da bilgisi ve üslubu, sesiyle en mükemmel üstad. Tabi ben onun son demlerine şahit olan birisiyim. Pek de hatırlamıyorum, televizyonda ödül aldığı sahneden başka. Rahatsızlandığı anı da görmüştüm. İlginç günlerdi o günlere dair pek bir anlam atfetmiş olmadığımdan dolayı. Ama şu daha önceki “5 dk’da 4 saat alışveriş” adlı yazıda bahsettiğim alışverişte almış olduğum “Zeki Müren ile Başbaşa” adlı albüm farklı bir anlam atfetmeme neden oldu o günlere.

Meğer ne çok sevilen ve harika bir insanmış Zeki Müren. Gerçekten de sanat güneşi… Çünkü söylerken içinize işletiyor şarkıyı, o anı yaşamanıza sebep olabiliyor hatta. Ses kaydı o günlerinki eskiliği vermiş, tüplü radyolardaki kadar olmasa da. İnsan bugünlere ait teknolojiyle yapılan müzikleri dinleye dinleye eski müziklerin, analog kayıtların tadını unutmakta. O gerçek hüznü, gerçek aşkı, sevinci ifadeleyen duygu yüklü şarkılar anlamını bulmuş Zeki Müren’le. Hatta o günlerin şu yönüne de değinmek gerek; Trt vs diksiyona o kadar dikkat ediyorlarmış ki bizlere şu anda o konuşmalar komik geliyor. Ama Türkçemizi en güzel konuşanlardan birisi de Zeki Müren!

Zeki Müren’i de bu adi yazıyla böyle andıktan sonra, beni sıkmaya devam eden finallerime çalışmaya döneyim. Belki birkaç gün yazamayabilirim… Arzular orada, zevk oradaydı, bir deniz ki aşk dolu dalgalar vardı. Uçan kuşlar, martılar, yeşil tatlı bir bahar, gülen şen sevdalılar vardı…

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Blues Türleri başlıklı makalemizde blues, chicago ve finger hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious