Hangeldiyev reklam ajansının sahibi olarak bu yazıda, elbette, biraz taraflı olacağım, ancak dürüst olmak gerekirse, kendi reklam ajansımın her iş için uygun olmadığını belirtmekte fayda var. Sizi ve işinizi en iyi şekilde temsil edecek bir dijital pazarlama firması bulmak önemlidir.

İşte mükemmel dijital pazarlama ajansını seçerken göz önünde bulundurulması gerekenler:

 1. İhtiyaçlarınızı bilin

Dijital pazarlama ajansı aramaya başlamadan önce ne istediğinizi bilmelisiniz.

Kusursuz içerik oluşturma ve SEO uzmanlığı mı arıyorsunuz? Daha iyi bir sosyal medya varlığı? Yoksa araştırma ve demografik çalışmalarla mı daha çok ilgileniyorsunuz?

Ekibinizi bir araya getirin ve çalışacağınız dijital pazarlama şirketinin yapmasını istediğiniz her şeyin bir listesini yapın.

Bu liste şunları içerebilir:

 • Yaratıcılık (metin yazarlığından video/multimedya yapımına kadar)
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Dönüşüm oranı optimizasyonu
 • Sosyal medya yönetimi/pazarlaması
 • Arama motoru pazarlaması
 • E-posta pazarlama
 • Analiz
 • İnternet reklamcılığı (Google Ads, Facebook, Instagram vs.)
 • İçerik pazarlaması
 • Yazılım
 • Pazarlama otomasyonu
 • Halkla ilişkiler

Bu listenin kısa versiyonu. Listenizi oluşturmak için biraz zaman ayırın. Özellikle nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenin ve zamanı geldiğinde dijital pazarlama şirketine açıklayın.

 1. Güçlü yönlerini bilin

Tüm dijital pazarlama şirketleri eşit değildir ve sadece büyük oldukları için daha iyi oldukları anlamına gelmez. Diyelim ki, firmanız spor malzemeleri satıyorsa, genellikle sektörünüzün dışındaki şirketlere hizmet veren büyük bir pazarlama firmasıyla çalışmak istemezsiniz.

Tabii ki, ürününüz veya sektörünüz hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasalar bile sizinle çalışmaya hevesli ajansların sayısı fazla olabilir. Bu ajanslar son derece yaratıcı mı? Yaptıkları işler hoşunuza gitti mi? Ekipleri becerikli mi? Müşterileri memnun mu? Tüm bu soruların yanıtı olumlu ise size de iyi hizmet sunabilirler. 

 1. Mevcut çalışmalarını araştırın

Ajansların müşterileri ile iletişime geçin. Onlara ajanslarının sunduğu hizmetten memnun olup olmadığını sorun. Çünkü bazı müşteriler ajansları tarafından boş sözlerle sakinleştiriliyor olabilir, bu yüzden de onlarla çalışmaya devam etmek zorunda gibi hissediyor olabilirler.

Bu, pazarlama şirketinin tüm yönleri için de geçerlidir. Onların SEO/SEM varlığı nasıl? Kendi siteleri Google’da üst sıralarda mı çıkıyor? Eğer öyleyse, bu aynı yöntemleri işinize uygulayabileceklerinin iyi bir göstergesi olabilir. Sitelerindeki, sosyal medya sayfalarındaki içeriklere göz atın, özgün ve yaratıcı mı? Satış yapan (satış çabası içermeyen ancak markayı mükemmel bir şekilde pazarlayan) içerikler mi? Bu tür şeyler basit gibi görünse de aslında oldukça önemlidir. Kendisine yararı olmayan bir ajansın size nasıl yararı olabilir ki?

 1. Fiyatı düşünün

Nihai fiyat sözleşme müzakeresi yoluyla belirlenecektir.

Esnek olun ve teklifi bir rakama yerleştirmek yerine bir spektruma yazmayı ve ona bağlı kalmayı deneyin. Rakam pazarlık konusu değilse, süre veya belirli hükümler gibi sözleşmenin diğer yönleri üzerinde müzakere etmeyi düşünün.

Bununla birlikte, ajansın en düşük ödeme yapan müşterisiyseniz, sizin işinizle muhtemelen ajansın önemli çalışanları pek ilgilenmez. Bu, sürecin kesinlikle talihsiz bir tarafıdır, ancak iyi para ödemek isteyen işletmeler, en üst düzey yetenekleri ele geçirecek işletmelerdir.

 1. Açık sözlü olmaktan korkmayın

Her şey göz önüne alınırsa, bahsettiğimiz şey sizin şirketinizin parasıdır. Müzakere sürecine çok yaklaşmış olsanız bile, oradan uzaklaşmaktan korkmayın. Gerçekçi standartları belirlemek, şirketinizin hedefi konusunda açık ve net olmak, dijital pazarlama ajansının sizin ihtiyaçlarınız için doğru olup olmadığını ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Sonuçta, kanaatlerinize bağlı kalmak ve iş planınızla çalışmaya istekli bir dijital pazarlama şirketi bulmak, tüm tarafların çıkarına olacaktır.

Zaman ayırın, araştırmanızı yapın, esnek olun, mantıklı davranın ve nihayetinde şirketinizi bir sonraki seviyeye taşıyacak doğru ajansı bulacaksınız.

 

Bu yazı misafir yazarımız Atamyrat Hangeldiyev tarafından yazılmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!