Top

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir? CRO Nedir?

CRO

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir? CRO Nedir?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir? CRO Nedir?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu nedir? ya da Conversion Rate Optimization (CRO) nedir? sorularına cevap vermeye çalışacağım bir yazı olacak. Bir yönetici özetiyle başlayacağım yazıyı, daha detaylı bir içerik takip edecek.

Yönetici Özeti

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir? ya da Conversion Rate Optimization (CRO) nedir?  Bu kavramın kapsamlı tanımına geçmeden önce, “dönüşüm” kavramını ve “başarılı bir dönüşümün nasıl tanımlanabileceği” hususunu açıklamakta yarar görüyorum. Dönüşümü açıklamak için akla gelen ilk örnek, web sitesinin hedefleri doğrultusunda satış aktivitesidir. Bunu takip eden örnekler, üyelik kaydı, download işlemi, iletişim formunun tamamlanması şeklinde sıralanabilir. İşte tüm bu örnekler web sitesi üzerindeki dönüşüm şekilleridir.

Google AdWords Türkiye’nin tanımıyla “Bu dönüşümleri gerçekleştiren kullanıcıların sayısını maksimize etme çalışmalarının tümüne Dönüşüm Oranı Optimizasyonu” denir. Başka bir deyişle, aynı miktarda trafikten daha fazla satış yapabilme amacına hizmet eden adımların tamamıdır.

Günümüzde işletmelerin, web sitelerinin trafiğinin artırılmasına yönelik ciddi bütçeler ayırmakta olduklarını biliyoruz. Ancak bu yazıda vurgulamak istediğimiz husus, yeni kullanıcı kazanımları kadar, eldeki müşterilerin dönüşümleri için de doğru stratejiler izlenmesi gerektiğidir. İşte Dönüşüm Oranı Optimizasyonu’nun ana hedefi budur ! Yani kullanıcı sayısını değil, kullanıcıların dönüşüm sayısını artırmak. Kullanıcı tecrübesi, özetle, mevcut bir ürün ya da tasarımı kullanan kişilerin o tasarımla, ürünle ilgili tecrübelerinin tamamıdır. CRO bu kullanıcı tecrübelerinin doğru analizi, test edilmesi ve sonuçlarının izlenmesi prensipleri üzerine kurulmuştur. Ve belirtmek isterim ki, ziyaretçileri, müşterilerinize dönüştürmenin en etkili yoludur.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, dijital medya alanında  SEO araçları için tamamlayıcı bir kavramdır. Etkili bir SEO, ücretli reklamlar, özgün içerik, iyi bir sosyal medya planının size getirdiği kullanıcılar vardır. İşte CRO bu kullanıcıları hedeflerinize uygun olarak dönüştürebilmenize olanak verir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Stratejileri Nelerdir?

 • A/B Testi (Split Test)
 • Çok değişkenli test  
 • Google Adwords
 • Canlı Destek Özelliği; bu özellikle sitenizden ayrılan kullanıcılardan geribildirim alabilirsiniz.
 • Web Analytics
 • Sitenizden memnun ayrılan müşterilerin yorumlarını ön plana çıkarın
 • İtalik ve kalın yazıların doğru kullanımlarına önem verin.
 • Sitenizin amacı belli ve anlaşılır olsun.
 • Sitenizin başlığı etkili ve dikkat çekici olsun.
 • Harekete geçirici butonlar net olarak görünsün. Örneğin; seyahat siteleri için “Otel Bul !”, Tasarım siteleri için “Bahar Koleksiyonu’nu Görüntüle !”
 • Çok satan, favori ürünlerinizi farklı bir kategoride listeleyin.
 • Müşterilerinizin, sitenizde gezerken dikkatlerini dağıtabilecek bağlantılardan kurtulun.
 • Görsellerinizin altına eklediğiniz başlıkları test edin.
 • YouTube’den yerleştireceğiniz videoların kullanıcılar üzerindeki etkilerinden yararlanın.
 • Tek bir ödeme yönetiminiz olmasın, çeşitli ödeme tipleri barındırın.
 • Web sitenizin açılma hızı önemlidir. Bunu test etmek için PingDom kullanabilirsiniz.
 • Sayfanızın belli noktalarına kullanıcıların arkadaşlarını davet edecekleri bağlantılar ekleyin.
 • Web sitenizin kullanıcı yoğunluğu mobildeyse,öncelikle mobil cihazlar üzerinde iyileştirmeler yapın.
 • Web sitenizin, abone olmaya olanak veren kısımlarının tüm tarayıcılarda (Internet Explorer, Firefox, Safari, Google Chrome vb.) düzgün çalıştığından emin olun.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonunun Size Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 1. Adwords reklamlarındaki rekabetçi ortam, ücreti sürekli artırıyor olsanız bile bazı sorunları çözmekte yetersiz kalır. Ancak A/B Testi yani Split-Testing yapmanın maliyetleri oldukça düşüktür. Ve bu test Web siteniz özelinde spesifik sonuçlar vererek stratejilerinizi doğru belirlemenize olanak verir.
 2. Satış ortaklarınızın eskisine oranla daha fazla para kazanmalarına ve sizinle iş birliklerini kuvvetlendirmelerine sebep olur.
 3. Yeni müşteri kazanma fiyatınızı yarı yarıya düşürür.
 4. Sürekli test yaparak gelir dengenizi takip edebilirsiniz.
 5. Bir ziyaretçinin sitenizden neden hemen ayrıldığını ya da sepetteki ürünü almaktan neden vazgeçtiğini öğrenebilirsiniz.
 6. Çevrim içi anket ve müşteri geri bildirimlerine öncelik vererek, kullanıcılarınızın hedef stratejilerinize yön vermesine olanak sağlayabilirsiniz.
 7. Dönüşüm Oranı Optimizasyonu size kullanıcı deneyimlerinizin artması ve buna bağlı olarak da dönüşümlerinin maksimize olması konularında yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Araştırma ve Bilgi İçin Kaynaklar

 1. https://moz.com/learn/seo/conversion-rate-optimization
 2. https://blog.hubspot.com/marketing/conversion-rate-optimization-guide
 3. https://qualaroo.com/beginners-guide-to-cro/
 4. https://www.forbes.com/sites/joshsteimle/2015/07/14/what-is-conversion-rate-optimization/#1efea956a0f6
 5. https://tr.linkedin.com/pulse/d%C3%B6n%C3%BC%C5%9F%C3%BCm-oran%C4%B1-optimizasyonu-cro-nedir-ve-neden-ihtiya%C3%A7-anil-%C3%B6nc%C3%BC
 6. https://www.top10-websitehosting.co.uk/conversion-rate-optimization-2018/
 7. https://www.semseo.com.tr/rehber/donusum-orani-optmizasyonu-rehberi/

Not: Bu yazı güncellenmeye devam edecektir. Katkıda bulunmak isterseniz yorumlardan yazabilirsiniz.

No Comments