Az sonra yazacaklarım için çok detaylı kanıt sunma gibi bir durum içerisine girmeyeceğim. Çünkü mahalle ağzıyla gündelik bilgilerle haberleri derleyip kafamdakini aktarmaya çalışacağım. Siz de araştırıp karşıt veya yandaş fikirleriniz varsa tabi ki paylaşabilirsiniz.
Bunlar benim gördüklerim:
ABD önümüzdeki 5 yıl içinde karmaşa içinde olacak ve durumu ağırlaşacak gibi duruyor.
 
Rusya an itibariyle Ukrayna’ya karşı savaş pozisyonu aldı.
 
Trump Kırım’ı Ukrayna’ya iade et diyor.
 
Amerika’dan gelen CIA İran’a karşı bizimle ittifak kurmaya çalışıyor, savaşabilmek için İran’la.
 
Avrupa Birliği’nde ise net bir kanıt yok bunun için tabi, ekonomik veriler dışında ama dağılacaklar gibi duruyor… Son zamanda ahlaki olarak yozlaşmaları da açık bir şekilde açığa çıkardıklarından bir fitil yavaş yavaş ateşleniyor gibi duruyor. Bu durum da bir iki büyüğün de ayrılmaya itilmesiyle sonlanabilir. Bu durum ama uzun bir müddet sürebilir. Mesela 5 yıldan fazla gibi.
 
K. Kore ABD’yi vururum havasında şu an, balistik denemeleriyle. Dolayısıyla Uzak Doğu da bize uzak gibi duruyor. Tabi ki bu bizim gücümüz var demek ki gibi bir şey gerçekte. ABD tabi ki bunu istemiyor. Fakat yine de Çin, Avustralya, Japonya gibi yerler bundan etkilenebilir. Savaş çıkarsa yani.
 
Silikon Vadisi’ndeki çoğu şirket Hindistan’a bir şekilde nedense ağırlık veriyor. Ücretsiz ve güçlü internet için Hindistan’ı denek olarak kullanacaklar. Uzay çalışmaları da orada ağırlık kazanmaya başladı bir şekilde. Tüm bunlarla teknoloji devleri oraya göçebilecek gibi duruyor. İş kurarken de bunun etkisi olacaktır diye tahmin ediyorum, yeni girişimler orada kurulabilir gibi yani.
Şu an için hemen bir sosyal medya, startup, finans teknolojisi girişimi çıkarmaya kalksanız gideceğiniz yerler belli; Türkiye dışında birçok yer ilgi çekici. Yapay zeka ve otonom araçlar için AB ve ABD, sosyal medya ve startup için AB ve Hindistan; Eticaret ve uluslararası ticaret için Çin, Japonya, Kore gibi bölgeler; Fintek için ABD yine ideal gözüküyor.
Ama bu 3. dünya savaşı gerçekleşirse; düşünceme göre yaşanacak adam akıllı yer kalmayacak. Dolayısıyla bu konuda endişe etmeyin. Bütün dünya yanacak. Kısa çaplı çatışmalar ve küçük bölgelerde savaşlar çıkarsa Suriye gibi, bu karmaşadan uzak durulabilecek en ideal yer Hindistan gibi duruyor şu an için.
Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!