İstanbul kiralık daire; arayışlarım, kaybettiklerim ve sizin için bir öneri içeren mini bir yazım bu. Çok uzun zaman aralığından beri iş veya konum değiştirmeyi planladım. Planlama eylemini bıraktım artık tabi. İstanbul’da, Dubai’de, Rusya’da, Japonya’da, Delaware’de, Silikon vadisi yakınlarında… Birçok yeri denedim. Ortak sorunum hep fiyatlar oldu tabi. Öncelikle bir yatırım miktarı biriktirmek, ardından 6 ay yaşayacak aralık için yine bir miktar fona sahip olmak, iş aramak, bulmak, adapte olmak gibi birçok soruna sahip bu süreç. Yaşadıklarımdan elde ettiklerimi sizlerle paylaşayım istedim.

İstanbul kiralık daire: Şirketlere başvurdum, kabul edildim, ev aradım, bulamadım, bulduklarımsa…

Öncelikle bir gün Ankara’da sıkıldı canım. Çok fazla detayı var. Sıkmayayım sizleri. Lafın kısası il değiştirmem gerekti. MediaCat’e başvurdum, şu an adını hatırlayamadığım birkaç ajansa ve IGOA’ya başvurdum. IGOA ile görüşmelerimizde bir sorun yoktu. Ama Ankara’dan oraya çabuk gidemeyeceğimi düşündükleri için yakından birisini kabul etmişlerdi. MediaCat’e başvurduğumda o da 5 dakika içerisinde aradı. Ama Ankara’da olduğum için başkası benim yerimi aldı yine.

Ajans işlerinde acilliğin önemli olduğunu düşünerek arayışlara başladım bu kez. İstanbul kiralık daire aramalarıyla Google’ı taradım 5-10 sayfa. Birçok site çıktı malumunuz. Bazı siteleri tabi ki burada yazarak kötülemek istemiyorum ama bilirsiniz. Herkesin emlak ve alışveriş işlerini yürüttüğü ve şimdilerde emlakçıların kol gezdiği bir sitede, emlakçılarla kavga eder hale geldim. Adamlar fazladan para koparmak için, fahiş fiyattaki çirkin evleri sunmaya çalışıyorlar, arada depozitolar uçuyor zaten İstanbul kiralık daire seçeneklerinde. Ama sahibinden bir ev bulabilseniz bir avantaj kazanabilecekken ne yazık ki bu mümkün olmuyor. En ünlü pazar yeri sitelerinde her şey bir karmaşa içerisinde ayrıca. Sistemi güzel olan bir site bulduğunuzda da karşınıza emlakçılar veya fırsatçılar çıkıyor.

Bazı arkadaşlarımdan biliyorum İstanbul’da kiralık daireyi çok uygun fiyata elde edip 2 yıldır yaşıyor bir de. Ama ben bakıyorum bin TL civarından başlıyor. Dediğim gibi yaptığım İstanbul kiralık daire aramalarında çıkan kişiler genelde kişiler yerine şirketler, emlaklar oluyor. Bu durumda da adamlardan yardım talep ettiğimde önce tamam diyorlar, ama bütçe aralığını düşününce sana döneceğiz deyip toz oluyorlar. Kendi ceplerine girecek olan miktar az diye düşünüyor olmalılar. Ama yine 2+1 için fazla bir fiyat da ilettiğim halde. Dediğim gibi İstanbul’da kiralık bir daire bulabilmenin en önemli unsuru sahibinden olması veya tanıdık birisinin iyi bir evden çıkarken size devretmesi bu kiralık evi.

İstanbul’da kiralık daire arayışınız için önerim

Yaptığım aramalarda temiz sistemlerden birisi olarak emlaksergisi’ni önerebilirim sizlere. Sahibinden satılan ilanlar için şu an en iyi yer gibi görünüyor. Üstteki görselde de sonuçları görüyorsunuz.

3+1 bir evin kirası 1300 TL bir de Başakşehir’de. Benim şu an İstanbul’a gelme gibi veya Türkiye dışına çıkma gibi bir derdim yok. Şu an için erteledim. Ama olur da sizlerin ihtiyacı olursa diye bu öneriyi de sunuyorum sizlere.

Sizlerin de önerileri varsa yorumlardan alabilirim. Teşekkürler okuduğunuz için. Yardımcı olacağını düşünüyorsanız, arkadaşlarınızla paylaşın yazımı.

 

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!