Top

Dijital medya nedir?

Dijital medya nedir hyturkyilmaz dijital pazarlama ve growth hacking blogu

Dijital medya nedir?

Dijital medya nedir? veya digital media nedir? ve yahut new media/yeni medya nedir? sorularının cevapları, ele alacağım bu yazıda olacak. Önce bir yönetici özeti, ardından detaylı bilgi edinmek isteyenler için ayrıntıları sunacağım.

Yönetici özeti

Dijital medya nedir? veya digital media nedir ve yahut new media/yeni medya nedir?

Web, mobil, sanal gerçeklik platformlarında var olan medyayı ifade eder. İnternet ve bilgisayarın, mobilin, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik cihazlarının var olmasıyla ortaya çıkan medyadır. Bu medya; markayı, markalamayı, iletişimi, reklamı, sanatı, bilimi, pazarlamayı, satışı, finansı, hukuku ve daha fazlasını içerir.

Markalar, kurumlar da dijital varlıklar oluşturarak var olabilir dijital medyada. Örneğin; kurumsal Web sitesi, mobil Web sitesi, kampanya sayfası, mobil uygulama, sanal gerçeklik uygulaması ya da vitrini gibi dijital varlıklara sahip olmak dijital medyada var olmaktır.

Dijital medyada var olurken sahip olunan medya, satın alınan medya ve kazanılan medyaya dikkat etmek gerekir. Bu yüzden bize ait olan medyalara dikkat edilir önce. Kurumsal sayfa ve blog gibi… Ardından kiralanmış varlıklara sahip olmaya dikkat edilir. Sosyal medya ve Medium, WordPress, Tumblr blogları gibi… Ardından satın alınan mecralara odaklanılır. Metin, görüntülü, video, mobil, banner reklamcılığı gibi… Sahip olunan medya ve satın alınan medya ne kadar değer üretirseniz o kadar kullanıcılar tarafından da paylaşılmasını, markanızdan bahsedilmesini sağlar.

Dijital medya, markalar için dijital dünyada var olan kullanıcılara ulaşabilmeyi sağlayan medya biçimi. Etkileşim alırsınız, verileri ölçersiniz. Klasik medyadan tamamen farklı bir alandır. Karşıdan artık tepki de alınabildiğinden, dijital medyaya adapte olmak, yönetebilmek, strateji geliştirmek ve ölçebilmek, doğru karar alıp planlamak ciddi önem taşır.

İşe alırken dijital medya yöneticisi, dijital medya uzmanı, dijital stratejist, dijital pazarlama stratejisti, dijital medya planlamacısı gibi uzmanları işe alabilirsiniz. Büyüklüğünüze bağlı olarak tamamını da işe almanız mümkün olur.

Dijital medya nedir hyturkyilmaz dijital pazarlama ve growth hacking blogu

Dijital medya nedir

Dijital medya nedir?

Dijital medya nedir? İnternet ve bilgisayarın var olmasıyla dijital medya adı verilen bir dünya belirdi. Dijital medya, inanılmaz geniş bir alan. O yüzden dünya ibaresini kullandım. İçerisinde PC’nizden kopyaladığınız ve paylaştığınız, CD-Rom’a kaydettiğiniz veriler olduğu gibi, Flash bellekteki veriler ve hatta Google Drive’daki yani buluttaki verileriniz de yer alıyor.

Facebook, Twitter, Instagram kullanıyorsunuz. Bunların hepsi ve 200’den fazla sosyal mecra veya medya dijital medya olarak da ifade ediliyor.

Klasik kanallarda kağıt üstünde haberleri okurken, büfeden dergi alırken, TV’den haberleri, dizileri seyrederken, konuşmalarımızı nadiren bir araya geldiğimiz ayak üst toplantılarda yaparken dijital medya sayesinde bunları sosyal medya aracılığıyla, uygulamalar, web siteleri, sanal gerçeklik gözlükleriyle yapar hale geldik. Yerimizden kımıldamadan gördüğümüz haberlere yorum yazıp yanıt verebiliyoruz. Sitemize gelen tüm ziyaretçileri sayabiliyoruz, ne yapıyor, yapmak istiyor görebiliyoruz. Ölçebiliyoruz ve etkileşime geçebiliyoruz yani. Dijital medya bunu sağlıyor bizlere.

İnsanlar örneğin Facebook’taki aylık 1.6 milyarlık aktif kullanıcı bize dijital medyada insanların var olduğunu ve onlara orada hitap etmemiz gerektiğini söylüyor. Normal dünyada olduğu gibi, dijital dünyada da, yeni medyada da insanlar neredeyse orada reklam yapmak, pazarlama yapmak, iletişim kurmak yasaları da dikkate alarak hareket etmek gerekiyor.

Kısaca; dijital medya; etkileşimle ve ölçülebilirlikle beraber var olan, Web, mobilite, sanal veya artırılmış gerçeklik platformlarında gerçekleşen, insanların yığın ve aktif halde rol aldığı bir alan.

Dijital medyada yer almak için markalar, KOBİ’ler, girişimler ne yapmalı?

Dijital medya nedir?’i okuyan yöneticilerin devamında bunu okuması ideal olacaktır. İş kurmak isteyenler veya işi olanlar için de mini bir liste:

 1. İlk önce isminiz olmalı. Dijital dünya da gerçek dünyada olduğu gibi isim hakkına çok değer vermelisiniz. Var olan bir isminiz varsa korumaya alın. Yoksa yer edinmek için isim bulun. G4A Studio & Workshops olarak bu konuda da yanınızdayız. İsminizi, sosyal medya paylaşımlarınızı bile tescillemek gibi ciddi bir durum söz konusu.
 2. Yoksa eğer, tüm dijital varlıklar oluşturulmalı. G4A Studio & Workshops olarak bu konuda yardımcı olabiliriz. Kurumsal web siteniz, blogunuz, mobil web siteniz veya mobil uyumlu yani responsive sayfanız, sosyal mecralarınız, epostalarınız, rss’leriniz, eticaret siteniz, mobil uygulamanız, sanal gerçeklik uygulamalarınız yoksa iyi ve bilinen bir marka olmak için bunlara sahip olmanız gerekmekte.
 3. Mümkünse her varlığınızın adı aynı olsun.
 4. Varlıkları oluşturmadan önce isminizi belirlediğiniz sırada logo, kurumsal kimlik klavuzu, kurum içi dijital davranış standartları gibi rehberleriniz ve grafikleriniz olmalı.
 5. Varlıklardan sonra dijital pazarlama planlarınız olmalı. Hedefleriniz doğrultusunda stratejiler geliştirilerek hazırlanmalı.
 6. Web’te yer alan kurumsal, blog, eticaret gibi sayfalarınız için SEO, İçerik, Eposta ve SMS, Mobil-lokasyon, CRO, UX, Analytics, Reklam gibi planlarınız olmalı. Tabi ki uygulanmalı düzenli olarak.
 7. Mobil’de yer alan varlıklarınız için mağazalarda bulunabilirlik, işletmenizin lokasyonunun bulunabilirliği, haritalarda ve navigasyon sistemlerinde yer almanız, telefonlarınızın aranması için optimizasyon yapılması ve yerel işletmenizin yorumlarının yönetilmesi, reklamının yapılması gerekli.
 8. Sanal ve artırılmış gerçeklik alanı ülkemizde pek yeterli olmasa da biraz gelişme gösterdi. Dolayısıyla o mecrada da yer alıp yenilikçi davranırsanız itibar ve tanınırlık artışı sağlarsınız.
 9. Veya en iyisi benim gibi, ekibi, ajansı, iş ortakları olan birisiyle anlaşın. Gözünüz arkada kalmadan  360 derece dijital pazarlama, iş geliştirme, tasarım ve yazılım, reklam, iletişim ve basılı hizmetlerinizi güçlü ve güvenilir şekilde sunalım.

Dijital medya terimleri nelerdir?

Dijital medya nedir?’i cevapladıktan sonra terimlerini de verelim. Normalde çok daha fazla terim mevcut. Kaynakça da bulunabilir bunarın devamı da:

 • Banner: Reklam için hazırlanmış görsel.
 • Gösterim: Reklamları insanların görmesi.
 • Davranışsal hedefleme: Kampanyanın verimliliğini artırmak için kullanıcıları davranışlarına bağlı olarak hedefleme, reklamları gösterme.
 • Blog: Kronolojik olarak içerikleri barındıran web sayfası.
 • Marka farkındalığı: Reklamın etkililiğine bağlı olarak ölçülen, markanın kitlelerce bilinir hale gelmesi durumu.
 • Tarayıcı: Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Microsoft Edge, Apple Safari, Opera gibi internete girmemizi sağlayan uygulamalar.
 • Channel/Kanal/Mecra: Benzer bir grup içeriği ifade eder. Kanal dağılımı olarak da bilinir.
 • Tıklama oranı: Gösterilen reklamların veya bağlantıların tıklanmasını ifade eden yüzdelik.
 • Çerez: Tarayıcı aracılığıyla kullanıcıları takip etmeyi ve veri toplamayı sağlayan dosyalardır. Kullanıcıların hatırlanmasını sağlar.
 • CPC: Cost Per Click yani tıklama başı maliyet demek.
 • CPM: Cost per Mile, bin gösterim başı maliyet.
 • Kitle: Yapılacak pazarlama faaliyetleri için hedefleme yapılacak olan kişiler.
 • Görüntülü reklamcılık: Yayıncı ağlarında metin, görsel ve video kullanılarak yapılan reklamcılık.
 • Domain name: Alan adı. Web, blog, eticaret sayfalarımızın adını ifade eder.

Daha fazlası için araştırma kaynaklarına bakabilirsiniz.

Takip etmeyenler için Ben Hasan Yasin Türkyılmaz. Dijital medya, reklam ve growth hacking alanında eğitimler, atölyeler ve danışmanlık hizmetleri sunuyorum ekibimizle.

G4A Studio & Workshops dijital medya eğitimleri ve seminerleri gibi ekibim ve çalıştığım kurumlarla desteğimi ve hizmetlerimi sunmaktayım.

Bilmeyenler hakkımda sayfama bakabilir veya teklif alın sayfama bakabilir.

Daha fazla araştırma kaynağı ve bilgilenme için kaynaklar

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_media
 2. https://thecdm.ca/news/faculty-news/2013/10/15/what-is-digital-media
 3. https://thecdm.ca/program/digital-media
 4. http://www.businessdictionary.com/definition/digital-media.html
 5. https://wikispaces.psu.edu/display/IST432SP11Team14/Definition+of+Digital+Media
 6. https://technet.microsoft.com/en-us/library/what-is-digital-media-2(v=ws.11).aspx
 7. https://www.youtube.com/watch?v=EQRTjCZ0B_Q
 8. https://www.youtube.com/watch?v=8-5c8pFrFNs
 9. http://www.econtentmag.com/Articles/Resources/Defining-EContent/What-is-Digital-Content-79501.htm
 10. https://communications.syr.edu/about/welcome/digital-media-and-communications/
 11. http://www.marketing-schools.org/careers/digital-media-manager.html
 12. http://searchcio.techtarget.com/definition/digital-strategy
 13. http://www.sanfordbrown.edu/Student-Life/blog/March-2015/Graphic-Design-vs-Digital-Media-Design
 14. https://www.sas.com/en_sg/insights/marketing/digital-marketing.html
 15. http://learn.org/articles/What_is_Digital_Media.html
 16. http://digital-media-strategies.com/
 17. https://prezi.com/rjmtae9r0aky/what-is-digital-media/
 18. https://www.commonsensemedia.org/educators/lesson/digital-life-101-6-8
 19. https://www.linkedin.com/pulse/what-digital-media-law-lechelle-barron
 20. http://mediasmarts.ca/digital-media-literacy-fundamentals/digital-literacy-fundamentals
 21. http://www.specshoward.edu/digital-media-arts/
 22. http://dijitalreklamcilik.blogspot.com.tr/2013/03/dijital-medya-nedir.html
 23. https://technet.microsoft.com/tr-tr/library/what-is-digital-media-2(v=ws.11).aspx
 24. https://eksisozluk.com/dijital-medya–435199
 25. https://tr.wikipedia.org/wiki/Yeni_medya
 26. http://www.bilgeadam.com/akademi/dijital-tasarim/dijital-medya-uzmani
 27. http://www.hizliadam.com/dijital-pazarlama-nedir.html
 28. http://www.dijitalajanslar.com/dijital-ajans-nedir/
 29. http://www.dijitalajanslar.com/kazanilmis-medya-nedir-ve-pazarlama-icin-neden-onemlidir/
 30. http://www.fathomdelivers.com/glossary/
 31. https://blog.hubspot.com/blog/tabid/6307/bid/6126/The-Ultimate-Glossary-120-Social-Media-Marketing-Terms-Explained.aspx
 32. http://www.mediascope.com.au/online-advertising-terms
1 Comment