Top

Dijital medya uzmanı

dijital medya uzmanı - hyturkyilmaz - hasan yasin türkyılmaz, kimdir, ne iş yapar, eğitimi, iş ilanları

Dijital medya uzmanı

Dijital medya uzmanı kimdir, ne iş yapar, nelerle uğraşır, ne kadar maaş alır, eğitimi neler içerir gibi konulardan bahsedeceğim bir yazı olacak bu.

İş ilanları olmayacak fakat ara ara, iş ortaklarımız, danışmanlık ve hizmet ile eğitim verdiğimiz markalar, kurumlar benden paylaşım yapmamı isteyebiliyor, Twitter’dan, Linkedin’den, Facebook’tan ve Instagram’dan hesabımda paylaşım yaparak duyuruyorum onları da.

dijital medya uzmanı - hyturkyilmaz - hasan yasin türkyılmaz, kimdir, ne iş yapar, eğitimi, iş ilanları
dijital medya uzmanı – hyturkyilmaz – hasan yasin türkyılmaz, kimdir, ne iş yapar, eğitimi, iş ilanları

Şimdi sırasıyla konulara geçelim:

Dijital medya uzmanı kimdir, nedir?

Google’da dijital medya uzmanı nedir diye arama yapıldığını gördüm fakat bu bir insan kimdir demek daha doğru.

Dijital mecra uzmanı; dijitalde yer alan medyaları, mecraları bilen, markalar, KOBİ’ler için bu medyaya yönelik strateji ve plan doğrultusunda uygulama gerçekleştiren ve medyaları yöneten kişi oluyor.

Markaların medyada bilinirliğini artırır.

Ne iş yapar?

Ne iş yapar, medyada marka bilinirliğini artırır demiştik. Detayı ise şöyle: Web sitesi, eticaret sitesi, blog, mikro site, kampanya sayfası, eposta ve bültenleri, sosyal medya, mobil uygulama ve site gibi dijital varlıklarda var olmanızı, dijital izinizin artırılmasını sağlar.

Pazarlama, reklam sayesinde de markanızın bilinirliğini ve ürünlerinizin tercih edilmesini sağlar. SEO, SEM, Sosyal medya pazarlama, yönetim, içerik pazarlama, mobil pazarlama, Google & Facebook & Youtube & Instagram reklamları gibi reklam yönetimi de sunarak bu faaliyetleri gösterir.

Dijital medya uzmanı nelerle uğraşır?

Günümüzde çok keskin bir ayrım olmaksızın bu çalışmaları sergiliyor uzmanlar. Fakat uzman olan bir kişi genelde dijital pazarlamada AIDA adı verilen bir stratejiyi uygular. Potansiyel müşterilerin kendisine ulaşmasını sağlar, ilgilerini çeker, tutku oluşturur ve onları kazanır.

Bu süreç Inbound marketing adı verilen Türkçesiyle gelen pazarlamanın bir parçasıdır. Yani emek yoğun yapılan, para medya satın alımı için harcanmayan pazarlama metodu. SEO, Sosyal medya, içerik gibi çalışmaları içermekte sadece.

Dijital Medya Uzmanı Maaşları

Dijital medya uzmanı maaşları konusunda tecrübe önemli yer tutuyor; yeni başlayanlar tecrübe kazanması gerektiğinden az ücret alır ve deneyim kazanır, uzman, müdür, yönetici, birim müdürü gibi ve şirketine bağlı olarak da alacağı maaş değişir.

Kariyer.net’teki bilgiye göre ki bu bir araştırmanın sonucu; en düşük maaş 2021 Haziran itibariyle 4380 ₺, ortalaması 5340 ₺, en yüksek maaş da 6590 ₺ olarak gözüküyor.

Fakat olur da bir yerde dijital medya müdürü olursanız 8.000 Liraya kadar maaş alabiliyorsunuz.

Nerelerde işe girebilir?

Dijital medya nerede kullanılıyorsa oralarda işe girebilir. Neredeyse bütün KOBİ’ler, markalar, kişisel markalar, yazarlar, ünlüler, fenomenler dijital medyada yer almak istediğinden iş bulma olanağı çok fazla.

Ajanslarda işe girebilir; ajanslar markaları yönettiğinden işe girmenin en kolay olduğu alanlardan, tecrübesiz olarak girip ajanslarda kariyer edinilebilir.

Marka tarafında işe girilebilir; bazı markalar ajanslara veya bağımsız çalışan uzmanlara güvenmediğinden marka kendi bünyesinde işe alım, ekip kurma yapabiliyor. Bu durumda dijital medya biriminde, pazarlama alanında işe girerek marka tarafında kariyer edinilebilir.

Eticaret girişimleri tarafında işe girilebilir; burada çok fazla alt dal var, perakende, toptan, niş, pazar yeri, startup veya uygulama girişimleri gibi. Her birisi farklı uzmanlık gerektiriyor, tecrübe istiyor.

Hangisinde başlayıp kıdemsiz seviyesini geçip ününüzü veya CV’nizi güçlendirirseniz o alanda kariyer edinmeniz kolaylaşır. Uzmanlığınız tecrübeniz arttıktan sonra kendiniz bağımsız olarak da çalışabilirsiniz, kendi markanızı, ajansınızı, eticaret veya startup girişiminizi de kurarak sürecinizi ilerletebilirsiniz.

Görsel kaynak; Vlada Karpovich adlı kişinin Pexels‘daki fotoğrafı

No Comments