Patron “Marka ve kurumsal kimlik işi var elimizde!”, dedi

2013 yılında başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir zamanlar butik bir ajansta çalışmaktaydım. Minik tasarım ve yazılım çalışmalarının yanında aslında tamamen pazarlama ve reklamla uğraşıyorduk. Ve patronun bir işten bahsetmesiyle arayışlara girdik. Bahsedilen iş bir promosyon kutusu, özel ve güzel hazırlanmış kurumsal kimlik standartlarına dairdi. Yurt dışında kurulacak bir iş için… Bizim arayışlara girme nedenimiz ise promosyon kupa bulabilmek. Ama özel olan bir kupa olması gerekiyor. Yoksa müşterinin beğenmemesi gibi bir durum söz konusu olacaktı. Bu da patronun işi kaybetmesi demekti tabi.

Doyuk.com adlı promosyon ve kupa satışı yapan siteyi daha yeni buldum :/

O zamanlar birçok yeri aradım taradım ama bulamadım. Şimdiyse karşıma doyuk.com gibi bir site çıktı. Bu site o zaman karşıma çıksaydı daha iyi bir sonuç alırdım belki promosyon ürünler için, promosyon kupa konusunda. Neyse… Konumuza döneyim.

Promosyon kupa araştırmalarına devam, ama sorunlar var

Starbucks’ın üretimini nerede yaptığına, Ankara’daki ve İstanbul’daki üreticilere varana kadar birçok araştırma yaptım. Test olarak hepsi ücreti de ödenerek tabi, özel olarak hazırlanarak ayrıca kupa örneği yollamayı öneriyordu. Hala öyledir, 2-3 senede ülkemiz insanı o kadar değişmez tabi. Doyuk.com promosyon ve kupa gibi konular ile bunda istisna olmuş tabi.

Sorunlar ve fırsatlar

Eposta atıyorum üreticilere, dönmedi çoğu, arıyorum, telefonları düşmedi bir türlü. Elle sayılacak ölçüde ve üstelik Google’da 5-10 sayfa aralığında çıkan üreticilerimiz varmış ülkede. Ama işin garibi şu; ülkemizde herkes aynı ürünleri üretiyor. Farklılaşma ve özelleştirme gibi seçeneklere sahip olan kimse yoktu. Bakın burada güzel bir iş kapısı var. Doyuk.com bir kısmına sahip olmuş tabi. Hatta içerisinde bayilik başvurusu yapabildiğiniz bir bölüm bile var. Tabi ki bu alandaki çalışmalar az önce belirttiğim gibi, farklılaşma, özelleştirilebilir seçenekler ve eticaretin kullanımıyla çok iyi bir seviyeye getirilebilir. Pazarlama ve reklam ile de kazanca kazanç katılabilir. Benim alanım değil ne yazık ki… Sektörün sorunu ve içindeki fırsatı budur kısaca.

Araştırma sonucu

Sonuca ulaştım. Birçok firmayla görüşünce. 1 hafta gibi bir süreçte özel olarak hazırlayacaklarını 30-60 TL arasına özel ama pahalı olan bir tane kupa yapabileceklerini söylemişlerdi. Ama bin -3 bin tane sipariş verince olay çözülüyor tanesi 2-3 TL’ye kadar düşüyordu yanlış hatırlamıyorsam. Yanlışım varsa düzeltiniz. Piyasaya dair bilginiz mevcutsa şu an için.

Tüm promosyon arayışının sonu ve müşterinin ağlaması

Tabi ki patron bizim beğendiklerimizi ya da bulduklarımızı pahalı buldu. Kendisi de eski matbaacı olduğu için tanıdıklarından en sıradışı ve tipi düzgün olan bir kupa buldular, baskı ile de üzerine kurumsal kimliğe uygun logosu uygulandı. Güzel bir kurumsal kimlik kutusu ve sunumu hazırlandı. Toplantı da bu sunumu gerçekleştirdik. Müşteri heyecandan, sevinçten  ve kutuların hazırlanıp sunulmasından dolayı göz yaşlarını tutamadı. O zamanlar acemi olan benim bile ellerimi sıkıp teşekkürler etmişti. 😀 Açıkçası ilk defa bu kadar mutlu müşteriyle karşılaşmıştım ben de. 🙂

Katkıda bulunmak isterseniz paylaşın, yorum yapın değerli okuyucular, teşekkürler!

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!