İşin hikayesi

Arayan numara engelleme için bir çözüme ihtiyacınız var, evet. Ama önce bir hikayemi anlatayım. Hikayeyi geçip uygulama yapmak isterseniz hemen alttaki başlıklara dönün. Arayan numara engelleme ve gizli numara engelleme yolları ve yöntemleriyle sorununuza çözüm buluyorum. İşletim sistemi, yazılım ve operatörlere değiniyorum. Ama aşağıdaki başlıklarda.

Yıllardır telefon kullanıyoruz öyle değil mi. Elimizden her türlü telefon geçmiştir. Tabi bazılarımız ortalamanın üstünde telefon değiştirmiştir kimilerimiz de altında. Ben hayatımda 7-8 adet telefon kullandım galiba şu ana kadar; Nokia 3310 olmazsa olmazlardan, hala çalışır halde olan var yanımda, nokia 5310 i yanlış hatırlıyor olabilirim, çaldırdığım nokia 3510i var bir de, Nokia’nın kayar kapaklı bir telefonu vardı geniş ekranı ve tuşlu bir de o, Samsung ace, Samsung Note 2, Apple iPhone 6 Plus 64 GB  en sonki telefonum bu da.

Telefonları kullanırken tabi, telefonu kullanabilmek adına insanların görüşlerine, yorumlarına, teknik bilgilerine ihtiyacınız oluyor. Mesela s60 telefon için ne yapabiliriz, ne yükleyebiliriz gibi. Bu tip ihtiyaçlarımız için de ülkemizde çok değerli kaynaklar var. Yurt dışı için xda developers adlı forum, ülkemizde de Maxicep adlı forum mevcut. Yanlış hatırlamıyorsam alacağım Nokia modelleri ve yazılımlarına dair bilgileri de bu forumdan elde ederdim. Tıpkı şu an size anlatacağım arayan numara engelleme yöntemleri gibi Maxicep forumunda bilgileri bulabilirsiniz.

Telefon numaramı değiştirdim ben. Turkcell zorladığı için tabi. Ama hala sosyal medya, iş hayatı ve benzeri kanallar aracılığıyla yeni olan hattımda bile birileri arıyor, mesaj atıyor, gizliden arıyorlar hatta, dolandırıcıların SMS’leri, aramaları bir türlü bitmek bilmiyor. Bir ihtiyaç doğdu bundan da; arayan numaraları nasıl reddedebilirim türünden. Yaptığım araştırmanın da sonuçlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz;

Arayan numara Engelleme Maxicep’ten çözümler

Maxicep forumunda aradığınız çoğu bilgiye veya tecrübeli kişiye ulaşabilirsiniz. Mesela; eski telefonunuzdan arayan numara engelleme işlemi için şurayı okuyabilirsiniz.  O kadar detaylı okumak yerine daha sade şeyler isterseniz zaten bu yazıdaki başlıklara bakmanız yeterli olacaktır sizler için.

Arayan numara engelleme Gizli numaralar: gözükmez ama sinir eder bizleri

Özellikle de aile içi meseleler veya iş meselelerinizde karşınıza çıkan bu psikolojik sorunla mücadele etme yöntemini sunayım sizlere. Bunu telefonlarınızdaki; antivirüs yazılımı, işletim sisteminin ayarları, ayarlardaki arama seçenekleri veya arama engelleme seçenekleri, arayanın kimliğini gösteren ve spam aramaları engelleyen uygulamalar ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

Dolayısıyla ilk yapmanız gereken telefonunuzdaki işletim sistemi Android veya iOS ise ayarlar> arama şeklindeki yolu veya şablon yolunu izleyin. (yani bu şekilde bulmaya çalışın, her cihazda bir ayar ve aramayla ilgili bir kısım vardır kısaca)

Ayarlarınızda eğer gizli numarayı engelleme veya reddetme gibi özellikler yoksa ikinci yapmanız gereken telefonunuzda yerleşik bir antivirüs varsa onun ayarlarına veya özelliklerine bakmanız. Lenovo S60 model telefonun içerisindeki antivirüs yazılımının böyle bir özelliği var mesela.

Telefonunuzdaki antivirüs yazılımında, ayarlarda böyle özellikler yoksa; CIA veya TrueCallerID adlı iki uygulamadan birisini telefonunuza kurup spam arayan numara engellemesini yapabilirsiniz. Ama bu da gizli numaraları engellemeye çözüm değil. Bu uygulamalar aynı zamanda Facebook’tan, Twitter’dan ve birilerinin kaydederek girmiş olduğu kişilerin yaptığı aramalarda isimlerini de gösterir. Bu sayede kimin aradığını görerek engelleyebilirsiniz telefonunuzdan. Numarayı spam olarak da işaretleyebilirsiniz. Ama rehberden veya aramalardan kara listeye almak en ideali.

Eğer anlattıklarım karışık geliyorsa veya yapamıyorsanız yorum olarak yazın isterseniz ben de sizlere birebir yardımcı olmaya çalışayım vaktim olduğu sürece. Genelde en fazla 1-2 gün içerisinde dönerim. Ama her epostayı, mesajı, sosyal medyadan yazdıklarınızı takip ediyorum, yanıtlıyorum, belirteyim.

Üstteki anlattıklarım işinize yaramadıysa veya engelleyemediyseniz, çözüm Maxicep’teki tecrübeli arkadaşın söylediği gibi operatörlere göre muamelede bulunmak. Altta da bunlara erişebilirsiniz;

Arayan numara engelleme AVEA yeni adıyla Türk Telekom

Avea’da arayan numara engelleme ve gizli arayan numara engelleme yöntemi şu şekilde;

Telefonunuzdan *100# yi tuşlayın ve arama tuşuna basın..
Karşınıza çıkan servis cevabı menüsünden İŞLEMLER(9) u seçin.
Burada GİZLİ NUMARA ENGELLE(4) yi göreceksiniz.
Burdan sonra yapmanız gerekenler gizli numara engelle bölümünü seçmek ve onaylamak.

gibi.

Arayan numara engelleme Vodafone

Vodafone’da arayan numara engelleme ve gizli arayan numara engelleme yöntemi de şu şekildeymiş;

Vodafone Gizli Numaraya Kapalı servisi ile gizli numaradan gelen çağrıları engelleyebilirsiniz.

Gizli numaralı çağrıları almamak için My Vodafone, IVR ve SMS üzerinden işlem yapabilirsiniz.

Gizli numaradan gelen çağrıları engellemek için:GIZLI AC yazıp 7046’ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046 yı arayabilirsiniz..

Gizli numaradan gelen çağrıları kabul etmek için:GIZLI KAPAT yazıp 7046’ya mesaj yollayabilirsiniz veya 7046’yı arayabilirsiniz.

-“Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisini aktif hale getirmiş olsanız bile; analog santrallarden, PBX’lerden ve yurtdışından numarasız olarak gelecek çağrılar engellenememektedir.

-Roaming’te “Vodafone Gizli Numaraya Kapalı” servisi aktif ise gizlenmiş çağrılar (analog, PBX ve yurtdışı çağrıları hariç) engellenir.

Ücretlendirme:

Vodafone Gizli Numaraya Kapalı servisi, tüm Vodafone abonelerinin ücretsiz yararlandığı bir servistir.

gibi.

Arayan numara engelleme Turkcell

Turkcell’de arayan numara engelleme ve gizli arayan numara engelleme yöntemiyse;

Turkcell’in gizli numaradan arama kısıtlama servisinde, aboneler, gizli aramaları ”yıldız 253 kare” yazarak onay tuşuna bastığında engelleyebiliyor. Servis ”kare 253 kare” yazılarak onaylandığında ise devre dışı kalıyor.

gibi.

Umarım yardımcı olabilmişimdir sizlere.

Kaynak: http://www.maxicep.com/forum/konu/arayan-numarayi-engellemek.141343/.

 

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

1 Comment

Write A Comment

Pinle!