Top

Markalar için Facebook global sayfalar ve yerelleştirme nedir? Ve nasıl yapılır?

Markalar için Facebook global sayfalar ve yerelleştirme nedir? Ve nasıl yapılır?

Facebook'ta markalar için global sayfalar ve yerelleştirme nedir ve nasıl yapılır? Spotify örnek görseli redirected TR page

Görsele odaklanmak için tıklayınız!

Markalar için Facebook’ta global sayfalar ve yerelleştirme diye bir özellik varmış. Yeni keşfettim sizlerle de paylaşayım dedim.

Brand redirect yani marka yönlendirmesi diye bir özelliğe şahit oldum!

Facebook’ta ilginç bir uygulamaya daha şahit oldum. Brand redirect diye bir özelliği varmış! 🙂 Bakın bu nasıl bir şey;
 
Bu Spotify’nin sayfası,
https://www.facebook.com/Spotify/
 
Türkiye’den girdiğinizi anlayınca da bu Spotify’nin sayfası,
https://www.facebook.com/SpotifyTR/?brand_redir=6243987495
 
Altta da görselde gördüğünüz gibi redirected page diye yazıyor. Ama bildiğiniz gibi ayarlarda böyle çoklu sayfa açmak gibi bir mesele yok. Büyük ihtimalle bu sayfayı sonradan açtılar. Türkiye sayfasını… Açılan sayfayı da üst sayfanın elemanı diye işaretlediler. Official page diye bir kısım var ayarlarda.
 

Türkiye’de olduğumu biliyordu

Yalnız şu sorun var otomatik olarak Türkiye’yi nasıl bilip bu sayfa açılıyor derseniz, onun da tek açıklaması var. Özel olarak Facebook bu sayfalara ya tanımlama yapıyor ya da yeni bir Facebook sayfa özelliği bu. Bu kanıya varma nedenim de; Quora’da ve Google’da böyle bir özelliğin varlığına dair bir işaret yok, https://www.quora.com/Is-there-a-way-to-redirect-a-Facebook-page

Markalar için Facebook Global Pages yani Global Sayfalar ve yerelleştirme

Derken araştırmayı bir de büyük markaları da içererek yapayım dedim ve bakın ne buldum; http://www.slideshare.net/socialogilvy/facebook-global-pages-for-brands
 
Meğer Global sayfalar diye bir özellik varmış. Bu sayfalar tabi ki bizim ülkedeki ajanslarca açılamıyor. Çünkü Facebook Pazarlama Ajansı ortağı statüsünde olmak gerekiyor. Global bir sayfa açıyorsunuz, sonra onu bölgelere ayırıyorsunuz alt sayfalarla. Hepsine ayrı sosyal medya yönetimi yapmanız gerekiyor. Spotify da gördüğünüz gibi, Türkiye’ye aynı özellikte bir sayfa açmış ama içerikleri farklı. Bu sayede markalarınız için Facebook global sayfalar özelliğini kullanarak yerelleştirme de yapabiliyorsunuz. Global bir sayfanın beğen butonunun en sağındaki kulakçıktan da bu yerel sayfalar oluşturulabiliyor ve geçişler yapılabiliyor. Normal sayfalarda göremezsiniz. Social Ogilvy’nin slaytında görebilirsiniz.
 
Umarım yararlandığınız bir içerik olmuştur. Tecrübe ettiğiniz bir durum veya bu bilgileri genişletmek isterseniz yorumlarla katkıda bulunabilirsiniz. Slayta gittiğinizde bir de indirebileceğiniz bağlantı da mevcut.
Kaynak özeti;
 1. https://www.facebook.com/Spotify/
 2. https://www.facebook.com/SpotifyTR/?brand_redir=6243987495
 3. https://www.quora.com/Is-there-a-way-to-redirect-a-Facebook-page
 4. http://www.slideshare.net/socialogilvy/facebook-global-pages-for-brands
4 Comments
 • Reyhan Arslan
  11 Ocak 2016 at 15:23

  merhabalar,

  global sayfa oluşturmaya çalışıyorum ancak hiç bir faydalı kaynak bulamadım sorum ile ilgili, facebook yardım kısmında detaylı bir şekilde anlatımı mevcut, ancak yeterli değil. https://www.facebook.com/business/help/493925434117312 bu linkteki nasıl oluşturulacağına dair bilgilendirme seçeneklerinde öncelikle facebook ekibiyle irtibata geçmekten bahsediyor, ancak ben herhangi bir muhatap bulamadım ne yazık ki. ve bu soruda şöyle bir ibare var, “Tüm aktif reklamverenler Global Sayfaları kullanabilir.”

  yani benim global sayfa oluşturabilmem için sayfalarımda reklam vermiş olmam mı gerekiyor? ve bu konu ile ilgili kiminle muhatap olabilirim sizce?

  yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, işin içinden çıkamadım bir türlü.

  teşekkür ederim.
  reyhan

  • hyturkyilmaz
   12 Ocak 2016 at 13:35

   Merhabalar Reyhan Hanım,

   Sorunuz için teşekkür ederim. Global sayfalar eskisi gibi, evet, sadece büyük ajanslara açık değilmiş artık. Benim yazımı bu konuda güncellemem gerekli. Bütün dünya artık kullanabiliyor bu tip sayfaları. Yalnız şöyle bir sorun var. Facebook bütün dünyaya hizmet ederken özelliklerini parça parça tüm dünyaya ulaştırıyor. Tıpkı biz usb bellekteki dosyaları bilgisayara parça parça aktardığımız andaki gibi aslında durum. Dolayısıyla ülkemizden açmamız şu sıralar sorun olabilir diye tahmin ediyorum.

   Sizin de anladığınız gibi paylaştığınız bağlantılarda anlattığına göre; ilk önce merkezi sayfayı sonra yerel sayfaları oluşturuyoruz marka için. HYTürkyılmaz anasayfa ise HYTürkyılmazTR Türkiye sayfası ve dili Türkçe mesela, bunun gibi. Sonra şunu yapın diye bir bağlantı daha paylaşmışlar ama o bağlantıdan temas kurabileceğimiz bir yer yok tabi. Bunun için merkezi sayfanızın ayarlar kısmından destek kısmına erişip oradan soru sorabilirsiniz.

   Ve evet reklamveren olmanız gerekiyor aynı zamanda. Yeni sayfalar için böyle bir şeyi gerçekleştirmek gibi bir durum söz konusu değil. Sayfalarınızda değil, sayfanız için reklam vermeniz gerekiyor reklam hesabınızla. Mesela beğeni reklamı, gönderi öne çıkarma veya web sitesi ziyareti reklamları gibi.

   Ben teşekkür ederim tekrar,
   HYTürkyılmaz: Hasan Yasin Türkyılmaz

   • Furkan Uluer ZB
    11 Temmuz 2016 at 04:33

    degiştirme şansımız yokmu ya sinir bozucu ben arkadaş türkçe sayfa girmek isityorum adam bana zorla ingilizce sayfasını açıyor bu sorunu nasıl düzelticez

    • hyturkyilmaz
     24 Temmuz 2016 at 21:50

     Yerelleştirilen sayfalarda, dilimize ait bir sayfa varsa otomatik olarak ona yönlendirir. Eğer yoksa ana sayfasında kalır. Zorla İngilizce dilindeki sayfasına yönlendirmez. Sizin kastettiğiniz Facebook’un kendi diliyse Facebook’un sağ tarafındaki sütunun en altından Türkçe’yi seçerek dilini değiştirebilirsiniz. 🙂