Ana sayfa » Dijital pazarlama » Sosyal Medya » Facebook » Facebook 19 Milyar Dolara WhatsApp’ı satın aldı!

Facebook 19 Milyar Dolara WhatsApp’ı satın aldı!

tarafından Hasan Yasin Türkyılmaz
0 yorum 16 gösterim
Whatspp satın alındı Facebook tarafından 16 milyar dolara

Whatsapp

4 milyar dolar nakit, 12 milyar dolar Facebook hissesi, 3 milyar da halka açılmayan hisselerden WhatsApp takımına verdi Facebook.

Bu satın alma WhatsApp kullanıcılarını etkilemeyecek diye yazdı WhatsApp’ın ceo’su Jan Koum ayrıca. Yani ücretli hale gelme ya da kapanma gibi birşey söz konusu değil. Fakat Facebook’un WhatsApp’ı rekabet nedeniyle satın aldığını düşünüyorum açıkçası.

WhatsApp’ın aylık aktif 450 Milyon kullanıcısı var ve aylık 1 milyon kişi artan ivmeye sahip.

Görüldüğü üzere en çok payı WhatsApp takımı almış bulunmakta. Fakat Facebook mesajlaşma platformuna alternatif olarak seçen kullanıcılar için bir hayal kırıklığı oluşturuyor bu durum tabi.

2011 yılında da Facebook Beluga’yı satın almıştı. O da bir mesajlaşma uygulaması.  Birkaç ay açık tuttuktan sonra  kapattı ve sonra da mesajlaşma platformunu oluşturdu.

Mobil mesajlaşma piyasası gittikçe kızışıyor. Son zamanda da hatta geçtiğimiz ay Viber 900 Milyon dolara satılmıştı.

Ek Açıklama

Zuckerberg bir açıklama yaptı konuyla ilgili. BusinessInsider’ın belirttiği üzere; WhatsApp kitlece geniş ve amaçlarımız da ortak, -yukarıdaki ilk paragrafta bahsettiğim- bedeller karşılığında da işlemi gerçekleştirmiş olduk demiş.

Kaynak; TNW ve BI

Alakalı yazılarım

Yorum

Bu site çerezleri kullanarak deneyiminizi artırmakta. Bilgilerinizi satmamakta, spam amacıyla yapılan reklamlarda da kullanmamakta. Sizlere faydalı içerikler sunarak öğrenmeniz için çabalamakta. Kabul et Devamını oku

%d blogcu bunu beğendi: