Top

Facebook 19 Milyar Dolara WhatsApp’ı satın aldı!

Facebook 19 Milyar Dolara WhatsApp’ı satın aldı!

Whatspp satın alındı Facebook tarafından 16 milyar dolara

Whatsapp

4 milyar dolar nakit, 12 milyar dolar Facebook hissesi, 3 milyar da halka açılmayan hisselerden WhatsApp takımına verdi Facebook.

Bu satın alma WhatsApp kullanıcılarını etkilemeyecek diye yazdı WhatsApp’ın ceo’su Jan Koum ayrıca. Yani ücretli hale gelme ya da kapanma gibi birşey söz konusu değil. Fakat Facebook’un WhatsApp’ı rekabet nedeniyle satın aldığını düşünüyorum açıkçası.

WhatsApp’ın aylık aktif 450 Milyon kullanıcısı var ve aylık 1 milyon kişi artan ivmeye sahip.

Görüldüğü üzere en çok payı WhatsApp takımı almış bulunmakta. Fakat Facebook mesajlaşma platformuna alternatif olarak seçen kullanıcılar için bir hayal kırıklığı oluşturuyor bu durum tabi.

2011 yılında da Facebook Beluga’yı satın almıştı. O da bir mesajlaşma uygulaması.  Birkaç ay açık tuttuktan sonra  kapattı ve sonra da mesajlaşma platformunu oluşturdu.

Mobil mesajlaşma piyasası gittikçe kızışıyor. Son zamanda da hatta geçtiğimiz ay Viber 900 Milyon dolara satılmıştı.

Ek Açıklama

Zuckerberg bir açıklama yaptı konuyla ilgili. BusinessInsider’ın belirttiği üzere; WhatsApp kitlece geniş ve amaçlarımız da ortak, -yukarıdaki ilk paragrafta bahsettiğim- bedeller karşılığında da işlemi gerçekleştirmiş olduk demiş.

Kaynak; TNW ve BI

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Markalar için Facebook global sayfalar ve yerelleştirme nedir? Ve nasıl yapılır? başlıklı makalemizde Facebook, global sayfalar ve yerelleştirme hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious