Papyon, çok ama çok eskilere dayanan salon, seramonik ve davet kültürünün aksesuarlarından birisi. Eskiden davet sahiplerinin taktığı bir aksesuarken günümüzde günlük ve şık giyim olarak adlandırılan giyimde de kullanılabiliyor.

Kravat, iş hayatında, resmi görüşmelerde, toplantılarda ve özellikle davetlerde daha çok kullanılan en sağlam aksesuarlardan birisi. Takım elbiseyle, gömlekle, günlük şık giyim olarak adlandırılan giyimde de kullanılabiliyor.

Dünyaca ünlü ve aynı zamanda güçlü, itibarlı erkekleri gördüğümüzde fark edebileceğimiz en önemli detay, giyimleri ve görünüşlerine renk katan aksesuarları. Burada papyon ve kravat konu ediliyor. Neden mi? Çünkü, katıldığınız bir toplantıda veya görüşmede ve yahut davetlerde kimi karizmatik, güvenilir, şık görürseniz görün, ya papyon ya da kravat gibi bir aksesuarı tercih etmiştir.

Sadece papyon ve kravat ile yolunuza çıkmak yetersiz. Davete icabet etmek için nasıl görünmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Güçlü, karizmatik, şık gözükmeyi herkes ister. Fakat komik duruma düşmek, uyumsuz, tembel görünmek listemizde bile yer almaz. İlk önce giysinizi seçin gideceğiniz yere uygun olan, bedeninize, boyunuza ve karakterinize uygun olan bir şekilde. Sonrasında ise smokininize göre iyi bir papyon, takım elbisenize göre iyi bir kravatı seçmeniz daha uygun olacaktır.

Papyon ve kravat kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç küçük ayrıntıya da yer vermek şart.

Kravat ile her gömlek uymayabilir. Gömleğin yaka düğmesi iliklenebilir olmalı. Kravatın boyu kemer tokasına kadar olmalı. Kravatın genişliği de takım elbisenin kesimine göre dar ya da geniş olmalı. Gençler dar, orta yaş üzeri de geniş kravatları tercih etmeli. Kravatı bağlarken de belirli teknikler var. Öğrenmenizde yarar var bu teknikleri.

Papyonda peki? Papyon deyince akla dediğimiz gibi; balo, seramoni, davet, düğün, özel kutlamalar geliyor. Bu minvalde dikkat etmemiz gereken unsurlar da şöyle; smokinlerdeki ceketler tek yırtmaçlı olmalı, kısa boylu ve kilolu kişiler iki düğmeli smokin giymeli, uzun boylularda da sivri yakalılar iyidir, smokin pantolu dar kesim olmalı, ayakkabının üstüne dökülmemeli ve dar kesim olmalı smokin pantolonu, boy kısaysa ceket de kısa olmalı, smokinde kuşak olur, kemer olmaz, smokinle altı kösele ve parlak rugan ayakkabı giyilir. Smokinler davetler içindi ya günlük şık giyim için nasıl giyinmeliyiz? Smart-casual veya günlük şık giyim stilinde aslında temelde dikkat edilmesi gereken düz ve sade giyiniyorsanız düz bir papyon, kareli veya çizgili giyiyorsanız da kumaş türüne göre de benzerini seçerek bir papyon gibi güzel bir aksesuarı kullanabilirsiniz.

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!