Top

PHP_SAPI sabiti ve PHP_SAPI_NAME fonksiyonu

PHP_SAPI sabiti ve PHP_SAPI_NAME fonksiyonu

php_sapi sabiti, çekirdekte öntanımlı sabitlerden birisidir. PHP, 4.2.0 sürümünden sonrasında mevcuttur. String değer döndürür.

php_sapi_name fonksiyonundan dönen değer ile php_sapi sabitinden dönen değer aynıdır. php_sapi_name fonksiyonu; HTTP sunucusu ile PHP arasındaki arayüzün türünü döndürür.PHP’nin kullandığı arayüzü sunucu api’si olarak da geçer, arayüzü küçük harfli dizge ile döndürür. Döndürebileceği değerler tamamı olmasa da olası değerler şunlardır: aolserverapacheapache2filterapache2handlercaudiumcgi (PHP 5.3’ten beri), cgi-fcgiclicontinuityembedisapilitespeedmilternsapiphttpdpi3webroxen,thttpdtux ve webjames.

Php.net’te yer alan bir örneğe göre;

<?php
$sapi_type = php_sapi_name();
if (substr($sapi_type, 0, 3) == ‘cgi’) {
echo “CGI PHP kullanıyorsunuzn”;
} else {
echo “CGI PHP kullanmıyorsunuzn”;
}
?>

Sunucu api’sinin cgi olup olmadığına bakılmıştır. Tanımlı olan sapi de her zaman apaçık olmayabilir. Mesela apache2handler/filter olarak belirtilmiş olabilir.

Bir örnek yine php.net kullancısına ait, local ya da uzaktan kontrol mü edilip edilmediğini denetleyip izin  veren bir uygulama;

<?php
if(isset($_SERVER[“REMOTE_ADDR”]) && ($_SERVER[“REMOTE_ADDR”] != $_SERVER[“SERVER_ADDR”])){
exit(‘Permission denied’);
};
// do something(birşeyler yap)
?>

Bu alttaki uygulama ile de kullanıcının tarayıcı mı yoksa cli mı kullandığını denetleyebiliriz;

<?php
if (isset ($_SERVER[‘SESSIONNAME’])) echo ‘CLI’;
else echo ‘Browser’;
?>

CLI bu arada command line interface yani komut satırı arabirimi demektir.

Bu fonksiyon ya da öntanımlı saibt sayesinde kullanılan arayüz doğrultusunda işlem yapmamıza olanak sağlar.

Kaynak;

php.net

İlham;

php.ini dosyası…

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Max fonksiyonu ve kullanımı başlıklı makalemizde array, en büyük deger ve integer hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar @bilgeadam @g4asw @hyturkyilmaz

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious