Ana sayfa » Teknoloji » PHP Dersleri » Max fonksiyonu ve kullanımı

Max fonksiyonu ve kullanımı

tarafından Hasan Yasin Türkyılmaz
0 yorum 199 gösterim

Max( max function) fonksiyonu, Php’nin sayısız fonksiyonundan sadece birisidir. Max fonksiyonu ile hiç büyüktür, küçüktür işaretlerini kullanmaya ve if yapısı kullanmaya gerek kalmadan işimizi halletmeye yarar. Php maximum(maksimum) olarak da bilinir. Peki ne işe yarar?

Max fonksiyonunun amacı bir dizi veya grup içerisindeki en büyük integer’ı yani sayısal değeri bulmaktır. String yani text tabanlı değişkenleri de null yani sıfır olarak görür ayrıca.

Çoklu gruplar ve dizilerin içerisindeki en büyük değeri de bulabilirsiniz bu fonksiyon ile. Eğer gruplamada dizi olan ve olmayan varsa öncelik ve büyüklük dizide aranır öncelikle. Çoklu dizilerde de ilk önce dizilerin içerisinden büyük olanlar seçilir sonra o seçilenler arasında büyük olan seçilir.

Kullanımı;

 <?php 
 echo max(2, 1, 6, 5) ;
 //6 döndürür
 echo max (array(3, 13, 9)) ;
 //13 döndürür
 echo max(0, 'hakkinda') ;
 //0 döndürür
   echo max ('hakkinda', 0) ;
   //hakkinda döner
   // İki diziyi karşılaştırma
   // Örneğimiz: 3 = 3, fakat 4<5
   $ornek = max(array(3, 4, 12), array(3, 5, 1)) ;
   //Dönen değer ve yazan; array(3, 5, 12)
   // Bir dizi ve dizi olmayan verildiğinde de
   // daima en büyük olan döner, öncelik dizidir.
   $ornek_2 = max('hakkinda', array(3, 5, 7), 13) ;
   //Dönen değer dizidir ve şu yazar; array (3, 5, 7)
?>

Dersiniz ki; benim sadece belirli sayılar arasında büyük olanı seçmem gerekli. İşte, o zaman değerlerinizi bir dizi haline getirirsiniz ve max fonksiyonu yardımınıza koşar. If deyimini kullanışınızı yeterli miktarda kısmalısınız. Bir yerden sonra görülemeyen yerler dolayısıyla güvenlik açığı oluşturabilmektedir çünkü. Zaten class yani nesne yönelimli yazılımın amacı da bu açığı kapatmaktır.

Bu fonksiyonun ve dersin ilham kaynağı; Angela Bradley’dir.

Alakalı yazılarım

Yorum

Bu site çerezleri kullanarak deneyiminizi artırmakta. Bilgilerinizi satmamakta, spam amacıyla yapılan reklamlarda da kullanmamakta. Sizlere faydalı içerikler sunarak öğrenmeniz için çabalamakta. Kabul et Devamını oku

%d blogcu bunu beğendi: