Top

Max fonksiyonu ve kullanımı

Max fonksiyonu ve kullanımı

Max( max function) fonksiyonu, Php’nin sayısız fonksiyonundan sadece birisidir. Max fonksiyonu ile hiç büyüktür, küçüktür işaretlerini kullanmaya ve if yapısı kullanmaya gerek kalmadan işimizi halletmeye yarar. Php maximum(maksimum) olarak da bilinir. Peki ne işe yarar?

Max fonksiyonunun amacı bir dizi veya grup içerisindeki en büyük integer’ı yani sayısal değeri bulmaktır. String yani text tabanlı değişkenleri de null yani sıfır olarak görür ayrıca.

Çoklu gruplar ve dizilerin içerisindeki en büyük değeri de bulabilirsiniz bu fonksiyon ile. Eğer gruplamada dizi olan ve olmayan varsa öncelik ve büyüklük dizide aranır öncelikle. Çoklu dizilerde de ilk önce dizilerin içerisinden büyük olanlar seçilir sonra o seçilenler arasında büyük olan seçilir.

Kullanımı;

 <?php 
 echo max(2, 1, 6, 5) ;
 //6 döndürür
 echo max (array(3, 13, 9)) ;
 //13 döndürür
 echo max(0, 'hakkinda') ;
 //0 döndürür
   echo max ('hakkinda', 0) ;
   //hakkinda döner
   // İki diziyi karşılaştırma
   // Örneğimiz: 3 = 3, fakat 4<5
   $ornek = max(array(3, 4, 12), array(3, 5, 1)) ;
   //Dönen değer ve yazan; array(3, 5, 12)
   // Bir dizi ve dizi olmayan verildiğinde de
   // daima en büyük olan döner, öncelik dizidir.
   $ornek_2 = max('hakkinda', array(3, 5, 7), 13) ;
   //Dönen değer dizidir ve şu yazar; array (3, 5, 7)
?>

Dersiniz ki; benim sadece belirli sayılar arasında büyük olanı seçmem gerekli. İşte, o zaman değerlerinizi bir dizi haline getirirsiniz ve max fonksiyonu yardımınıza koşar. If deyimini kullanışınızı yeterli miktarda kısmalısınız. Bir yerden sonra görülemeyen yerler dolayısıyla güvenlik açığı oluşturabilmektedir çünkü. Zaten class yani nesne yönelimli yazılımın amacı da bu açığı kapatmaktır.

Bu fonksiyonun ve dersin ilham kaynağı; Angela Bradley’dir.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Php'de in_array kullanımı örneği başlıklı makalemizde array, dizi ve eleman hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

Sosyolog, dijital stratejist. Dijital medya, reklam ve growth hacking eğitimleri ve hizmetleri sunarım. PC, konsol fark etmez. Oyun oynamayı severim.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious