Top

Bölüm 6 (İleri Seviye HTML Dersleri), Özel Karakterler

Bölüm 6 (İleri Seviye HTML Dersleri), Özel Karakterler

Çeviriler tırnak içinde gösterilir. Çevirilerin kaynağı; w3schools.com‘dur. Çeviri haricindekiler bana aittir. Temel HTML derslerine de bakabilirsiniz bu konuya yabancıysanız. 16 Bölümdür ve ilk bölüme buradan ulaşabilirsiniz. Editör olarak; Notepad++, Dreamweaver ya da w3Schools’a ait paylaşacak olduğum online editörü kullanabilirsiniz.


HTML, Özel karakterler / Entities, URL ve Kodlaması, Web Sunucu ve Derslerin Özeti

HTML’de bazı karakterler tanımlanmış karakterlerdir.

Yazınızda küçüktür < ya da büyüktür > işaretlerini kullanmanız mümkün değildir. Çünkü tarayıcılar bunu html etiketleri ile karıştıracaktır.

Tanımlanmış karakterleri görüntülemek için, HTML kaynak kodunda bu tanımlanmış katakterlere ait özel karakterleri kullanmak zorundayızdır.

Bu tip karakterin özü aşağıdaki gibi gözükür;

&entity_name;      veya     &#entity_number;

gibi. Örnek; küçüktür işareti ingilizcede less than i ifade eder ve &lt; ya da &#60 olarak özel karakterdir HTML’de.

İpucu; Sayı yerine isim kullanmanın avantajı daha kolay hatırlanmasındandır. Bununla beraber tüm özel karakter isimlerini bazı tarayıcılar desteklememekte.

Boşluk bırakmak

Biz HTML’de boşlukları &nbsp; yazarak bırakırız. Sonunda noktalı virgül olması şarttır. İstediğimiz sayıda boşluk için o kadar &nbsp; yazmalıyız. Yoksa tarayıcı html’de yaptığımız boşlukları yok sayacaktır.

Özel karakter denemelerini burada yapabilirsiniz.

Tüm özel karakter tanımları olarak da referans kaynağınız burada!

 

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan Bölüm 5 (İleri seviye HTML Dersleri), Meta ve Scripts elementleri başlıklı makalemizde author, ceviri ve çıktı hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious