Growth hacker kimdir?

Büyüme hack’lemesi uzmanı. Growth hacking’i gerçekleştiren kişi, uzman. Growth hacker diye plaza diliyle ifade edilebiliyor dilimizde. Dijital pazarlama, reklam ve tasarım, yazılım gibi alternatif alanları da kullanarak girişimin büyümesine odaklı ve bu büyümeyi otomatize etmeyi hedefine koyan kişi Growth hacker, büyüme hack’lemesi uzmanı, dijital büyüme uzmanı oluyor.

Pazarlama biriminin başına geçebilir. Satışı, finansı, müşteri ilişkilerini, tasarımı, yazılımı, UX’i, CRO’yu, SEO’yu, içerik pazarlamayı, müşteri deneyimini, şirket kültürünü, eposta ve sms pazarlamayı, geleneksel pazarlama türlerini, doğal olan ve olmayan pazarlama çalışmalarını, çalışanları, growth hacker’ları ve işleyişi kontrol edip strateji geliştirerek kısa yoldan yaptığı testlerle başarıya ulaşan kişi de master growth hacker olarak geçer.

Yani şirketinizdeki tüm işleyişi dönüşüme göre yani sonuçlara göre optimize eden ve süreci yöneten bir growth hacker ve onun altında çalışan veya söylediklerine itaat eden uzmanlardan oluşan bir şirketiniz oluyor. Büyüme de bu şekilde gerçekleşiyor.

Tezler, kullanıcı/müşteriyi satışa yönelik daha iyi nasıl çekeriz sorusuna cevap verecek araştırmalar, ölçümler, raporlar ve analizler neticesinde uygulamalar şeklinde de ilerleyen growth hacking (büyüme hack’lemesi / korsanlığı ki korsan ifadesi saçma sapan) süreci ile growth hacker insanı (büyümeye dair kısa yolu bulan insan/uzman) girişiminizi büyütecek kapsamlı pazarlama faaliyeti gerçekleştirmektedir kısaca.

Growth hacker kimdir neler yapar maaşı En sık sorulan soruların cevaplarıyla hyturkyilmaz Hasan yasin türkyılmaz
Growth hacker kimdir, neler yapar, maaşı, stratejisi, yöntemi gibi en sık sorulan soruların cevaplarıyla, hyturkyilmaz.com, Hasan Yasin Türkyılmaz

Growth hacker kimdir? Nelere sahip oluru altta anlatmaya çalışacağım:

İyi bir growth hacker / dijital büyüme uzmanı ne yapar?

İnternetin nasıl işlediğini tam anlamıyla bilir. Sistemdeki mantıksız ve insanları etkileyen, engelleyen noktaları anlar, bilir ve büyümeyi sağlayacak testlerin çıkarımını sağlayabilir. İçindeki merak; ürün ve müşteri deneyiminin ötesine geçip büyümenin elde edilmesini sağlayacak test fikirlerini doğurur. (Techcrunch)

Veriyi görür, işler, analiz eder, anlamlı hale getirir ve kullanır.

Kreatiftir ve bunu avantajına kullanır, görselleştirme, video, içerik çalışmalarıyla daha ilgi çekici sunum, bütüncül bir çalışma ortaya koyar.

Meraklıdır, hep daha iyisini arar, test eder, başarılı sonuçları bulur, onlarla devam eder.

Growth hacker’ın işi nedir? İş kalemleri nelerdir?

Temelde dijital pazarlama ve reklamı bilip uygulaması gerekir: SEO, SEM, Sosyal medya, Reklam, Eposta ve SMS pazarlama, mobil pazarlama, Google ve Facebook reklamları, Programatik reklamcılık gibi

Test, analiz, raporlama, planlama, strateji geliştirme gibi yetenekleri de olmalı.

Tasarımdan ve yazılımdan, kullanıcı ve müşteri deneyiminden anlamalı. Kimi durumlarda bu konularda daha önce çalışmış da olabilir, yazılım da yazabilir.

Pazarlama süreç ve stratejilerini, hunileri, çarkları, tofu, mofu, bofu gibi aşamaları bilip; büyümeye yönelik tez, hipotez, fikir çalışmalarını bu kalıplara göre test eder. Büyümeyi bulur, otomatize eder. Sonra da dönüşüm oranı optimizasyonu da yapar.

Growth hacker’ın kullandığı stratejiler neler?

Temelde 3 stratejimiz var:

 1. İçerik üretimi, içerik pazarlaması
 2. Ürün pazarlaması
 3. Reklam

Bu 3 temel stratejimiz korsan hunisi adı verilen bir pazarlama hunisini/yolunu izler:

 1. Acquisition – Potansiyel müşteri edinimi/kazanımı – siteye gelsinler
 2. Activation – Bu potansiyellerin sitede aktif edilmesi – siteye abone, kayıt, üye olma
 3. Retention – Bağlama – Hatırlatıcılar ve bildirimlerle kullanıcının tekrar gelmesi, üyeliğini ve alışverişini sürdürmesi
 4. Referral – Başkalarına önerme – Bizi beğendiyse arkadaşını davet etsin, kazansın, kazandırsın
 5. Revenue – Kazanalım ve tekrar edelim

İşin özünde maliyetleri düşürmeyi veya düşük tutacak şuna benzer çalışmalara odaklanabiliriz:

 • Bir blog başlatmak ve blog tutmak
 • Misafir yazarlık yapmak
 • Sosyal medya içerikleri ve paylaşımları
 • E-kitap ve resmi raporlar hazırlamak
 • Podcast kaydı
 • Webinar
 • Yarışma ve çekiliş
 • Blogger, instagrammer, Youtuber, Tiktoker’ların ürünlerimizi incelemesi
 • Alakalı forum, blog, gruplara girip paylaşım yapmak, konu açmak
 • Fenomen pazarlaması
 • Eposta pazarlama
 • İçeriklerimiz için SEO
 • Product Hunt, N11, Trendyol gibi yerlere giriş yapmak

Ürünü veya hizmeti nasıl daha ilgi çekici hale getiririz peki:

 • Sadece davet sistemiyle çalışan bir abonelik modelini sunmak, korku unsuruna, kaybetme duygusuna odaklanıp aboneler elde ederiz.
 • Kullanıcının uygulamamıza katılması, dahil olması için oyunlaştırmanın eklenmesi, eğlence ve görev tamamlama duygusuna, dopamine odaklanıp tekrarlı aboneler, müşteriler elde ederiz.
 • Bize yeni müşteriler/aboneler sağlayanlar için ve yeni aboneler ve müşteriler için de teşvik edici ödüller veririz.
 • İçerik pazarlamamız sayesinde gelen kişilere gelir ortaklığı sunarız. Bizim yerimize pazarlama çalışmaları yapıp, içerik üretirler, takipçilerine paylaşırlar.

En bilinen growth hack örnekleri

Sadece 3 tane örnek vereceğim, daha fazla bilgiyi de Ryan Holiday’in Büyüme Korsanlığına Giriş kitabından elde edebilirsiniz:

 • AirBnB; uygun fiyatlı konaklamayı insanlar daha kolay bulsun diye kendi ilanlarının aynısını craiglist’e taşıdı. İlanlara tıklayanlar AirBnB uygulamasına yönlendi ve yeni tekrarlı müşterileri elde ettiler düzenli bir şekilde. Burada gerçekten bir hack söz konusu. Çünkü Craiglist böyle bir bağlantı ve ilan listeleme, arayanlara ulaşma özelliğini yazılımsal olarak sunmuyor.
 • Hotmail; tüm giden epostaların not kısmına, sonuna bir mesaj ekliyor. “Sizi seviyoruz! Ücretsiz eposta hesabınızı açın!”, ve devamında da eposta açmaları için bir bağlantı vardı. Hotmail’in bir anda büyümesini sağladı bu çözüm.
 • Dropbox; bir görev sayfası yaptılar. Bu sayfada yapılan her bir görev, davet edilen ve kaydolan her bir kişi Dropbox’taki ücretsiz alanı büyütüyordu.

Bir growth hacker’ı işe almaya dair öneri

Bu öneriyi direkt olarak ben söylüyorum sizlere. Bir growth hacker’ı işe alabilirsiniz. Ama mantıklı olan bir kişiyi işe almak değil bir büyüme takımı kurmaktır. Sizler için en doğrusu bu olur. Ülkemizde gördüğüm her proje, neredeyse her proje esnaf kafasıyla yürütülüyor. Ama bir growth hacker ve onun işe aldığı; tasarımcılar, yazılımcılar, mühendis ve ürün yöneticileri; büyüme odaklı çözümler sunacak kurulumlar, entegrasyonlar, iyileştirmeler, geliştirmeleri çok iyi bir şekilde yapabilecektir. Ayrıca çevik çözümler de üretebilecektir. Buna dair yazmış olduğum detaylı bir yazı da mevcut. Medium’da profilimde büyüme takımı kurmak konusunda bir yazı bu.

Veya benim Holistik Dijital’deki büyüme takımımı kiralamak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.

Growth Hacker’lar ne kadar kazanıyor veya ne kadar maaş alıyorlar?

Ülkemizde growth hacker, büyüme korsanı, büyüme pazarlaması uzmanı gibi sıfatlarla çok fazla işe alım yok. Büyüme sorumlusu, büyüme ve dijital sorumlusu, uzmanı gibi sıfatlarla işe alıyorlar. Dijital pazarlama uzmanı, yöneticisi maaşı alıyorlar. Bazı durumlarda 3-5 bin daha fazla aldıkları oluyor.

Kariyer.net’teki yakın aralıklara baktığımızda maaşlar tecrübesiz bir kişiden birim müdürüne şu aralıkta değişiyor: 3300 – 18 bin Türkiye şartlarında. Yıllık olarak da 200 bin liraya kadar çıkıyor. Ama çok nadir bu, yönetici düzeyinde başka sorumluluklar da ekleniyor bu ücreti alan kişilere.

ABD’de ise growth hacker’lar ortalama 80-120 bin dolar arasında ücret kazanıyorlar yıllık olarak.

Growth hacker kimdir’e dair inceleyebileceğiniz kaynaklar

Araştırmanız ve öğrenmeniz için daha fazla kaynak, İngilizce ve Türkçe

 1. https://growthhackers.com/
 2.  https://optinmonster.com/glossary/growth-hacking/
 3. http://www.growthhackingebaslangic.com/
 4. https://www.growthhacker.tv/
 5. http://andrewchen.co/how-to-be-a-growth-hacker-an-airbnbcraigslist-case-study/
 6.  https://techcrunch.com/2012/09/02/defining-a-growth-hacker-three-common-characteristics/
 7. http://nordicgrowthhackers.com/
 8. https://blog.kissmetrics.com/35-growth-hacking-tools/
 9.  https://en.wikipedia.org/wiki/Growth_hacking
 10. http://www.growhack.com/
 11. https://eksisozluk.com/growth-hacking–4382439
 12. http://petithacks.com/
 13. https://rockboost.com/
 14. http://learn.ryanholiday.net/
 15. http://ryanholiday.net/
 16. https://www.entrepreneur.com/article/241142
 17. https://ahrefs.com/blog/growth-hacking/
 18. https://www.wired.com/2015/05/growth-hacking-actually-count-real-job/
 19. https://www.talentlyft.com/en/resources/marketing-growth-hacker-job-description
Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!