Top

Müşteriniz Anlaşmanın Dışına Çıkarsa

Müşteriniz Anlaşmanın Dışına Çıkarsa

Müşteriniz ve yahut işvereniniz bir ajans ise sizi sömürmek için elinden geleni yapar. Standartları belirleyerek bir anlaşma yaparsınız ve sizden şunu da yapalım, hadi dil de ekleyelim bunu da ekleyelim diye diye farkına varamadan standartlar dışında, fazlaca vakit ve mesai harcanmış ve emeğinin karşılığı yerlerde olan bir sonuçla karşılaşırsınız. Bu aldanmanın psikolojik etkileri de vardır doğal olarak.

Dolayısıyla sizlerin bundan kaçınmak için tek bir yolu var. Gönderilen çalışmalar standartlara uymuş mu?, Verilen içerikler tam mı? İstenen özellikler neler? Menü ağacı nasıl olacak? Efektler neler olacak? Kontrol kimde olacak? Ölçeklenebilir olacak mı? Bunlara verilen cevaplar standart anlaşmaya uyuyorsa işi yapınız. Fakat uymuyorsa yeni bir anlaşma sağlayın.

Müşteriyi kaybederim ve paradan olurum korkusu yaşıyorsanız ve bunları yapamayacağınızı düşünüyorsanız da şöyle bir tecrübem var; eğer müşteri gerçekten ihtiyaç duyuyorsa sizin çalışmanıza sizin peşinize düşer. Bu müşteri de dürüst ve ticari açıdan güvenilir müşteridir fakat ödemeler konusunda değildir tabi. Orada yine kendinizi koruma altına almalısınız. Ek olarak; böyle bir anlaşmayı bozan bir kişi eğer yeniden anlaşmaya oturmuyorsa sizle, sömürecek bir uzman arayarak kar elde etme peşinde olan bir patron olduğunu anlayabilirsiniz. Sizin terk etme zamanınızdır bu kişileri gördüğünüz zaman.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki butonlardan tavsiye edebilirsiniz, paylaşabilirsiniz veya yorumlarınızı sunabilirsiniz. Teşekkürler okuduğunuz için!

Bir önceki yazımız olan ini_set() kullanımı - PHP: ini_set - Manual başlıklı makalemizde ini_set, php ve php.ini hakkında bilgiler verilmektedir. Daha fazla yazımızı görmek için HYTürkyılmaz Dijital pazarlama ve growth hacking blogu anasayfası'yı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızı aşağıdaki paylaşım butonlarıyla paylaşarak sevginizi yayınız! Teşekkürler!

Hasan Yasin Türkyılmaz

İş ve ürün geliştirir. G4ASW kurucusu, Bilge Adam dijital medya eğitmeni. Growth hacking, dijital strateji, dijital pazarlama ve performans yönetimi, sosyoloji, araştırma, tasarım, yazılım, Google Adwords, Google Analytics, Facebook & Instagram, UX, SEO, CRO, eticaret, startup, mobil uygulama ve oyun odağında profesyonel danışmanlık ve atölye çalışmaları sunar. Branding Türkiye'de, HYTürkyılmaz'da, G4ASW'da, Medium'da yazar, Youtube'de video yayınlar.

Tüm yazıları - Websitesi

Beni takip edin!:
TwitterFacebookLinkedInPinterestGoogle PlusDiggFlickrStumbleUponYouTubeYelpRedditDelicious