Kitap Kodlab yayınlarına ait. Uğur Gelişken üstadın elinden çıkmış bir 3. baskı. 238 sayfa. Çok güzel bir tasarıma, kapağa sahip. Yanında DVD ile beraber geliyor.

Kitabın arkasında da yazdığı üzere hiçbir programlama bilgisine sahip olmasanız da sıfırdan bir site yapmayı öğrenebileceksiniz ve kendi kendinize geleceksiniz bu seviyeye. Bilgisayarımdan kaynaklanan uyum sorunları olmasaydı bitirdiğim Full Dinamik Flash web sitemi göstermek isterdim ama uygun olmadı ne yazık ki. Kitabın her bölümüne sadece 1 saat ayırdım. Bilgisayarın karşısına geçip de çalıştım. Elbette takıldığım yerler oldu. Ama fotoğraflar sayesinde hatalarımı buldum ve düzelttim hatalarımı. Ve sonuca inanamadım. Ben bir flash web sitesi yapmış oldum. Hem de verileri xml’den çekebiliyor, video sayfası, php ile iletişim sayfası, elimin emeği gözümün nuru bir tasarım ile sitem oldu. Kitabın anlatımı o kadar güzel ki, aradaki boşlukları da fotoğraflar dolduruyor zaten.

Kitap içeriğinden alıntı yapmaya izin verilmemiş. Bu yüzden ben de kitap sayesinde neler öğrenebileceğinizi yazayım. Ve minik/aciz incelememi bitireyim. Web tasarımın teknikleri ve temel bilgiler ile başlıyor. Ardından sadece bizlere gerekli olan kısımları anlatıyor. Mesela Adobe Flash CS4’ün sadece web tasarımı ile ilgili olan kısımlarını anlatıyor ve Actionscript 3.0 kodlarını da nasıl yazacağınızı anlatıyor. Böylece rahatlıkla benim gibi hiç bilmeseniz dahi yazabiliyorsunuz kodları. Adobe Dreamweaver CS4’te çalışmalar yapıyorsunuz ve bu sırada neleri kullanabileceğinizi görüyorsunuz. Photoshop CS4’ten birtakım gerekli çalışmalar görüyorsunuz yine. Ben bu çalışmalardan çok mutlu oldum. Web tasarım için en gerekli ve temel unsur Photoshop. PHP 5.0 ve Xml 2.0’da görerek veri girişi ve alışverişini öğreniyorsunuz. İletişim menüsü ve sayfaları oluşturabiliyorsunuz. Cpanel ve e-posta yönetimini öğreniyorsunuz. Domain, Hosting ve FTp işlemlerini de unutmamış, sayın Gelişken. Bu sayede yapmış olabileceğiniz site aynen şu adresteki gibi olacak http://www.ugurgelisken.com .

Yararlı olması dileğiyle…

Author

Dijital stratejist, growth hacker, pazarlama ve reklam danışmanı, eğitmen, konuşmacı, yazar, kurucu ve yönetici -> @g4asw @hyturkyilmaz @funnelmate @growtholia @hereherethings @justnotcasual

Write A Comment

Pinle!